VISA ARKIV & KATEGORIER   |   SÖK

HEJ TRÄNINGSVÄRK!

Hej tisdag och hej träningsvärk!

Idag har jag bestämt träff med två tjejer i min klass, vi ska fika och bestämma hur vi ska dela upp inför redovisningen av vårt arbete på torsdag. Och gå igenom begrepp och sådär i del två av kursen, inför hemtentan.

Jag har härlig träningsvärk efter i söndags. Sprang 4 km och körde sen hemmaövningar med min egen kroppsvikt i trädgården som avslutning. Hittills har jag bara sprungit 2 km för att inte vara för hård mot kroppen såhär efter två graviditeter. Lika bra att vara snäll och försiktig, jag har ju resten av livet på mig att träna ;). Springa kanske är fel ord till och med, jogga kanske stämmer bättre överrens med mitt tempo? Eller finns det en uppdelning efter det? Nu hoppas jag på att det faktiskt ska bli en tillsvidareträningsform – att springa. Jag har sagt upp mitt gymkort tillfälligt för att spara pengar under tiden som M är föräldraledig, så då är det hemmaträning som gäller. I helgen pratar vi om att ge oss ut och springa ALLIHOP! Det skulle vara roligt att testa. Minisarna i joggingvagnen och Elion springer med oss. Men då blir det också bara en kort runda såklart, med tanke på att han är med.


Stång och vikter hemma är härligt tycker jag – det är inga tungviktargrejer jag har men det är liksom tillräckligt för att hålla igång så smått. Jag blev en bodypumptjej för många år sen och det är liksom det jag brinner för i träningsväg, men många av dom övningarna går ju köra hemma. Och det finns ju en hel del övningar man kan göra med egen kroppsvikt också, men t ex knäböj gillar jag att köra med stång på axlarna.

Hur tränar du just nu? Och just det – kom GÄRNA med tips på låtar som är ”springvänliga” 🙂


Kommentarer