VISA ARKIV & KATEGORIER   |   SÖK

Torsdagen

Godkväller! Har varit heeelt borta i eftermiddag, trött efter första jobbveckan for sure haha… Mycket tankeverksamhet där uppe! Slumrade till och med en stund när jag kom hem och det är ju då inte speciellt likt mig! Men otroligt välbehövligt. Hälsade på katterna som myste på altanen, de har nog hängt där hela dan med tanke på regnet. Höstväder idag!

Sen gjorde jag en sak jag aldrig gjort innan! Lagade soppa! Jag vet, absolut inga underverk men som bekant är matlagning inget jag tycker är jättekul. Får hellre maten lagad åt mig ;)… Å andra sidan har jag lovat att bli bättre på just matlagning (inte minst för Elions skull) så det är bara te å gört. Och det blev visst ganska bra! 7000 solar enligt G, säkert några extra just för att han slapp laga den men ändå. Och så enkelt! Ni kanske vill ha receptet? Synd bara att jag inte orkade ta en bild på mitt storverk men jag lånade en (kanske något finare än vad min skulle varit) av Arla ;)..

 

Laxsoppa_950x265

 

4 laxfileér

Räkor efter tycke

typ 6 potatisar

3 morötter

Lite äror (frysta)

1 purjolök

Några broccolibuketter (frysta)

1 l vatten

3 st fiskbuljongtärningar

3 dl grädde

massa svartpeppar, vitpeppar och paprikapulver

 

Koka upp vatten med buljontärningarna, lägg i tärnade potatisar och skivade morötter. Krydda. När potatis och morötter är mjuka – lägg i fisk, räkor och grönsakerna (hacka purjolöken innan förstås). Koka i 5 minuter. Häll i grädden och koka lite till. Färdig! Enkelt va? Jag ska lätt göra det fler gånger. Så himla gott med soppa nu till hösten!

 

Nu blire soffan och filmmys! Hoppas att ni har en fin kväll och är nöjda med er torsdag!


Kommentarer


  1. Sabina 8 augusti, 2013 on 21:49 Svara

    Hej!
    Undrar om det går att maila dig privat, har en fråga som jag inte vill ställa här helst =)
    Med vänlig hälsning
    Sabina

  2. JUNITJEJ 10 augusti, 2013 on 08:53 Svara

    Så gott!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

För att få de senaste uppdateringarna