Ni följer väl med till nya bloggen?

NU är det dags att klippa banden med blogg.se och fortsätta med bloggen på ett annat ställe där jag hoppas och tror att jag kommer trivas alldeles toppen! Det känns otroligt kul att bli en av MAMMABLOGGARNA!

I fortsättningen kommer ni hitta mig på www.mammabloggarna.se/fruevelina




Det går även att komma till min sida där om ni skriver in www.fruevelina.se

VÄLKOMNA DIT!




Små förändringar hemma

Nya myshörnan i sovrummet; fåtöljen fick flytta in från bebisrummet till vårt sovrum. Det här blir nog en bra "mata-bebis-plats" :-)...
Och det är här vi har tänkt sätta väggtv:n som vi förhoppningsvis köper imorgon, så man kan titta från både fåtölj och säng.

Där tv:n ska vara stod tidigare denna hyllan som nu fått flytta in i bebis rum istället!



Besöket hos barnmorskan

Allt gick bra hos barnmorskan :-D! Lite lågt blodvärde så nu ska jag äta en niferex om dagen (har ätit en lite då och då i nån månad), sf-måttet var 25 cm och låg mitt på kurvan för 26 gångna veckor. Nåt urinprov ville hon inte ta idag så det blir på nästa besök om nästan 3 veckor.  Lilla hjärtat slog 145 slag i minuten så det var ungefär samma som förra gången i vecka 21 (143 slag).

Vi fick även tider till föräldrautbildningen, det är två förmiddagar i rad om tre veckor och så ett besök på förlossningen/BB vid ett senare tillfälle. Spännande! Det var visst tre andra 86:or och en 67:a med i gruppen så förhoppningsvis kanske jag finner en barnvagnspromenadvän :-).

Nu lunch!



Today I´m wearing this

Klänningen från MQ som jag och svärmor "slogs" om ;-)...

Om en halvtimme ska vi vara hos barnmorskan, KUL! Idag tror jag att magen kommer mätas för första gången, blodprover ska tas och kissprov ska lämnas. Hoppas vi får lyssna på bebis hjärta igen också! Vi cyklar dit för nu måste vi banne mig börja röra på oss som vanligt igen, det har blivit alldeles för mycket bil på sistone men det är ju svårt att välja nåt annat när man ska ta sig långt.



Tussilago, Tiger eller Tequila?

Jag köpte den här boken mest på skoj, för att se om vi kunde hitta nåt namn som slår det vi har som favorit. Ganska rolig läsning och man kan nog få en hel del tips, och skratt! Vi låg och skummade igenom boken innan vi somnade igår och man kan ju inte låta bli att fnissa när man läser dessa namn som blivit godkända:

Barbapappa, Fantomen, Grill, Haj, Hallon, Jazz-Ture, Kalix, Kiruna, Mig, Minus, Okej, Passionsfrukt, Smultron, Snöflingan, Sputnik, Super Mario, Tarzan, Tiger, Törnrosa...

Några favoriter ;-)?



Men nej, bebis får nog behålla namnet vi redan har tills vidare... ;-)



Finally friday!

Idag är det en SPÄNNANDE och BRA dag!!

Först ska vi till barnmorskan nu på dagen och göra blodprov och sånt kul (allt kring bebis är ju skoj hihi) och i kväll är det PREMIÄR för min nya blogg!

Det mesta är klart så jag hoppas att allt klaffar när det är dags att koppla ihop den nya domänen fruevelina.se med den andra sidan där jag kommer blogga framöver. Jag HOPPAS och önskar att ni alla vill följa med dit och fortsätta följa mig och bebis där istället :-)!

Godmorgonkramar!

En underbar dag med en underbar vän

Åh vad kul det var att träffa Sanna igen! Vi lärde känna varandra dag 1 på gymnasiet och hade mycket kul ihop på den tiden hehe... Sen hamnade vi båda i linköping efter studenten men nu har vi som sagt inte träffats på ett tag. Tiden gick alldeles för fort dock och 8 timmar kändes mer som...4? Jag är i alla fall happy för att vi fortfarande håller kontakten så gott det går med många mil emellan oss!

Sanna & jag


Bebis fick presenter från Sanna och hennes föräldrar, de är helt underbara de också :-)! En body och ett par mjukisbyxor i storlek 62 och en sött litet mjukdjur. TACK!


Fredrik ville visa nåt med poker på datorn nu och sen ska jag pilla ännu mer på nya bloggen så att allt är klart inför imorgon. Det känns SPÄNNANDE med en nystart på ett nytt ställe och jag tror att jag kommer trivas alldeles utmärkt där :-)!




Dagens jag och dagens mage

Fördelen med att gå upp i vikt är ju att de kläder som tidigare satt lite för löst nu sitter perfekt :-). Denna tröja tycker jag är fin men den har alltid suttit lite för pösigt för att vara sådär jättefin! Med en liten gravidmage under sitter den mycket bättre! Tröjan kommer från MQ, kjolen från PoP och leggingsen från Gina Tricot.



Dan före dan!

Godmorgon! Hoppas ni har sovit gott! Jag har sovit lite sådär eftersom nya kudden var ovan. Men skön ändå som tur var ;-)!

Nu har jag precis suttit och pillat lite med nya bloggen (www.fruevelina.se) som ni ju får se IMORGON KVÄLL! Det ska bli så kul att se vad ni tycker! Jag har som tur var sluppit att göra designen själv och får verkligen underbar hjälp längs vägen. Det enda jag behövt göra i stort sett är att försöka bekanta mig med nya bloggverktyget wordpress, och det går ganska bra faktiskt!

Frukost nu, sen städning eftersom vi får mysigt besök av min vän Sanna om ett par timmar. Ha en underbar dag, underbara människor!

Spegel, spegel...

För ett tag sen vann jag ju en tävling inne hos Engla, ett presentkort på 500 kronor hos Nordljus! Först tänkte jag köpa en antikfärgad spegel till bebis rum men sen såg jag att de hade en nästan likadan fast i vitt. Den fanns inte med på sidan längre när jag skulle klicka hem den för nån dag sen men jag blev SÅ glad när jag fick svar från dom att de hittade en sista ute på lagret. Jippie! Den påminner om vår stora vita spegel som vi har i hallen, jag gillar den massor och en liknande mindre kommer passa toppen i bebis rum som ska inredas med vita möbler.

Spegeln och magen idag, vecka 26+0.


"Råkade" klicka med en fin bricka också, den "behöver" vi verkligen ;-)...

Ingen spjälsäng, inget skötbord, ingen tv...

Ödet ville INTE att vi skulle till jönköping idag! Spjälsängen visste vi var slut eftersom en läsare var söt och berättade i en kommentar att det inte hade funnits några kvar igår... Men vi tänkte inte på att kolla upp skötbordet och självklart var det slut! Kommer in i morgon dessutom haha... Höjden av otur! Och Fredrik spillde ut kaffe över min dator i bilen, gissa om jag blev arg ;-). Men än så länge fungerar den iaf *håller tummarna*.

Vi fick inte med oss det vi hade tänkt, men inte åkte vi från jönköping tomhänta inte :-). Några växter och vita krukor, nya kuddar till mig och F, vita galgar och en lampa till barnrummet följde med oss hem från ikea istället.


Idag har jag på mig en jeanshängselkjol från polarn och pyret. Än fattas lite mage för att fylla ut den helt ;-).

Min stiliga man och jag. Ska klippa F ikväll tänkte jag!

Magen syns från alla håll och kanter nu, mys!


Vi kollade på mindre lcd-tv på mediamarkt, siba och elgiganten men hittade inget som föll oss i smaken riktigt... Så om det fortfarande känns bra när vi kollar på den vita andersson från net on net blir det nog den! 22", vit och med dvdspelare inbyggd ger många pluspoäng!

Vi såg en DYR tv! Och lite onödigt stor kanske ;-)?
(Update: F säger att den var 103" Och nästan 700 000 kostar den haha!)

Vill ha...

Vill också ha! Helst en canon 450D eller 500D :-D.


Ny graviditetsvecka IGEN :-D

Veckan bara sprang förbi men med tanke på att vi var på resande fot är det kanske inte så konstigt. Nu går vi in i graviditetsvecka 27, idag är bebis 26 hela veckor gammal! På fredag är det dags för besök hos bm.

Hm, ja nog syns det att jag gått upp en hel del i vikt haha... Första bilden är från vecka 9, och DÅ tyckte jag det syntes hehe!


"Barnet ser nu ut som det kommer att göra vid födseln förutom att det är mindre och smalare. Bebisen är nu cirka 30 cm lång och väger cirka 1 kg. Lungorna, levern och immunförsvaret behöver fortfarande utvecklas men om barnet skulle födas nu så har det cirka 80 procent chans att överleva. Hörseln fortsätter att förfinas och fostret kan känna igen både mamman och eventuellt pappans röst."



Godmorgon graviditetsvecka 27!

Idag går vi in i vecka 26+0, alltså graviditetsvecka 27. Nu går det undan! Det var underbart att vakna upp hemma i vår sköna säng, men jag saknar redan alla måste jag säga ;-). Det är verkligen trist att det ska vara så himla långt till Fredriks familj, 120 mil är alldeles för långt för att bara åka fram och tillbaka över en helg.

Fredrik sover fortfarande och jag tänkte ta en välbehövlig dusch. Sedan ska jag kolla ifall tvättstugan är ledig (katterna hade gjort en olycka på badrumsmattan och sen kan det vara bra att tvätta all smutstvätt från resan) och ringa ett samtal så jag vet om vi ska åka iväg idag. Annars blir vi nog bara hemma och det kan också vara skönt, speciellt när man bott i en resväska i mer än 3 veckor!

Kram & godmorgon på er!



På fredag händer det - www.fruevelina.se

Räkningarna är betalda för den här gången, ett tråkigt måste varje månad men alltid lika skönt att ha det gjort! Vi går runt och myser här hemma, det är så så SÅ skönt att få vara hemma och få lite tid tillsammans på hemmaplan också innan Fredrik börjar jobba på måndag igen! På torsdag kommer min vän Sanna (gymnasiekompis) hit och hälsar på och på lördag ska vi på Lokes namnfest, men det är de enda bestämda planer som finns hittills.


Ikväll har jag haft ytterligare ett trevlig telefonsamtal angående bloggens framtid. På FREDAG KVÄLL kommer ni äntligen få se min nya blogg, då kommer jag byta adress till www.fruevelina.se och börja blogga på ett helt annat ställe. Det känns kul och spännande att det händer nåt nytt och jag tror att det här kommer bli riktigt bra! Ännu bättre blir det såklart om ni följer med dit också :-D!


Min fina header som Mimmi har gjort kommer få följa med till nya sidan, annars kommer designen bli ganska annorlunda. Lite mindre rosa, tro det eller ej ;-)!

Att shoppa!

Spjälsängen gulliver från IKEA ska bebis få sova sött i, den är så stilren och fin!


Skötbordet sniglar från IKEA kommer passa perfekt i vårt badrum där det är ett "hål" med plats för tvättmaskin egentligen. Så det blir väggar på tre håll runt om och bebis ligger därmed säkrare på skötbordet. Bra att det är billigt också ifall vi känner att den får byta plats med en tvättmaskin istället ;-). Ska målas vitt!


Hemnes bänk med förvaring, även den från IKEA, tycker vi också är fin, men det är inte helt bestämt att vi köper den. Är ju inte det första som behöver inhandlas heller för den delen :-). Plus i kanten för att locket stängs igen långsamt!




Vi har hittat en liten tv som vi gillar nu också, från net on net. En vit 22" med inbyggd dvd-spelare, märket är Andersson. Nån som har erfarenhet av det? Den ska som sagt vara till sovrummet så vi behöver absolut inte ha värsta exklusiva med en massa finesser men den ska såklart ändå vara helt okej.

Fredrik är jättetrött på allt vad shopping heter efter alla resor (nästan så jag är det också, nästan), men när det kommer till teknikprylar går det visst lite lättare hihi... Bil letar han också efter även om det dröjer i alla fall ett halvår tills det är dags.
Slutsats - alla gillar vi nog att shoppa innerst inne om bara föremålen är rätt ;-)!



Äntligen hemma!

Vi kom hem vid 15-16 tiden nånting tror jag och det var SÅ härligt att få släppa ut katterna som varit inne väääldigt mycket i totalt tre veckor nu när vi varit borta. Lancelot är en ganska känslig katt så man märkte att han blev lite orolig, får bli extra mycket mys med honom. Inte så svårt med världens keligaste katt :-)!

Allt är uppackat och vi har precis varit och handlat mat. I bilen på vägen hem tidigare idag planerade vi bebisrummet och dess möblering så vi har hunnit möblera om lite också haha... Vita fåtöljen som var tänkt att stå i lilla rummet har flyttat in i vårt sovrum och vita expedithyllan (8 fack) fick flytta in i bebisrummet. Blev jättebra! Tanken är nu att vi ska köpa en liten lcd-tv och ha på väggen i sovrummet ;-). Så det blir nog en tripp till storstan nån dag för att besöka IKEA (köpa barnmöbler) och spana på tv (mediamarkt).

Snart blir det tacopaj till middag och sen ska vi bara NJUTA av att vara hemma igen, jag älskar vår lägenhet! Hoppas allt är bra med er, världens bästa läsare :-D!


Nu är det inte långt kvar!

Jag har kört drygt 30 mil och nu får F ta över de sista 20 ;-). Bebis har varit aktivare än nånsin det senaste dygnet och vände och vred på sig i stort sett hela tiden under de 3 timmarna jag körde. Busunge!

ÅH, vad skönt det ska bli att komma hem! Egen säng, eget kök, egen dusch och så vidare... Borta kan sannerligen vara bra men hemma ÄR allra bäst!

Idag kommer vi hem!

Godmorgon!

Hoppas ni har sovit underbart! Själv har jag vaknat av bebis i magen flera gånger, av att h*n har rört på sig och buffat haha... Otroligt mysigt och framför allt HÄFTIGT! Igår kväll låg vi på sängen och tittade i min mage i flera minuter medan huden höjdes upp och ner som om jag skulle ha vääärldens bubbligaste mage typ haha... Jag ÄLSKAR dig så otroligt mycket bebis!!

Har ägnat en stund åt att kolla på på ett designförslag till min nya blogg som antagligen kommer börja användas inom kort - www.fruevelina.se - och det känns faktiskt lite vemodigt att lämna denna design som jag gillar otroligt mycket. MEN, det som kommer ske känns otroligt kul och jag ser verkligen fram emot det!

Nu ska jag väcka Fredrik som fortfarande sussar så vi kan gå ner och äta god frukost :-). Känns lyx med hotellfrukost så ofta på sistone men lyxigast av allt är att vi idag får komma HEM till Sessan och Lancelot, våra missebarn!



At the hotel

Nu sitter vi här på hotellrummet efter att ha simmat och badat en halvtimme samt bastat lite efter det. Skönt! Vi ska bara slappa lite innan vi släcker lampan för idag är vi båda jättetrötta. Imorgon går vi upp (hyffsat) tidigt för att kunna åka tidigt för att kunna komma hem till missarna så fort som möjligt :-D!

Pusspaus längs e4:an innan ;-)...

Köpte även en ny bikini på cubus till simningen ikväll, rea på det också - 30 kr per del ;-)

Haha magen känns verkligen stooor om kvällarna... Idag i vecka 25+5!

KRAM!




Puh, lång resväg!

Det har varit en lång dag i bilen och Fredrik är underbar och kör :-). Jag har varit SÅ trött så jag har till och med slumrat lite emellanåt, något jag aldrig gör annars om dagarna haha. Kommer ihåg i början av graviditeten då det var likadant, med enorm trötthet... Ska börja äta järntabletter i alla fall nu när jag kommer hem så får vi se vad bm säger på fredag om det!

Vi har haft många stopp idag så det har dragit ut lite på restiden, om ungefär 7 mil är vi i gävle där vi ska stanna över natten. I ö-vik gjorde vi en längre paus med lunch och ett besök på cubus. Jag ville kolla ifall den blommiga klänningen jag köpte i piteå fanns i blått i min storlek. Och det gjorde den! Vill egentligen inte köpa likadana plagg i olika färger men denna var ju sååå billig och sååå söt ;-)!


Denna klänningen köptes även i blått idag


Hoppas ni mår BRA underbara ni!
KRAMAR


Dags att åka hem!

Vi sitter i bilen nu och har sagt hej då till familjen, vi gick upp redan vid halv sju för att hinna säga hej då till Birgitta som började jobba idag. Sen väckte vi John och åt frukost och så spelade vi lite kort innan vi packade in allt i bilen. Poker, plump och hjärter sju blev det, riktigt kul med kort - speciellt när man är ett par stycken som spelar!

Det är perfekt bilväder - mulet, 15 grader och lite regn i luften. Tyvärr känner jag redan av foglossning i höfterna så det blir skönt och väldigt välbehövligt att stanna och sova på hotell längs vägen :-).

Vi, eller bebis rättare sagt, fick ett bidrag till barnmöblerna innan vi åkte. Världens bästa svärföräldrar ♥. Så snart får vi åka och shoppa till barnrummet!

Hoppas ni har haft en bra helg och att nya veckan startar BRA!

Söndagsslö

Det är precis vad jag är, och har egentligen varit ett ganska bra tag nu - även andra dagar än söndagar alltså hehe... Kanske järnvärdet som är lågt? På fredag har vi i alla fall tid hos barnmorskan för prover och jag tycker verkligen att det är på tiden eftersom jag är i 27:e veckan på fredag och prover togs i vecka 10 senast, på inskrivningen... Moderskapsintyget har jag inte heller fått. Ja jag måste säga att jag är allt annat än nöjd med min kontakt med MVC, tyvärr!

Men nåt som är otroligt kul är att det idag är exakt 100 dagar kvar till beräknad förlossning! Jag LÄNGTAR! Ja till och med själva förlossningen ser jag fram emot :-)!




Sista dagen i piteå

Godmorgon! Här regnar det och gjorde så även i natt de gånger jag vaknade. Igår blev det en lite tidigare kväll, runt ett släcktes lampan men så ligger man såkalrt ändå och pratar ett tag haha... Kvällen blev relativt lugn, vi hyrde film och köpte pizza och var bara iväg en liten sväng för att träffa folk.

Idag är det sista dagen i pite, imorgon far vi (som norrlänningarna säger) hemåt med ett sovstopp längs vägen. På tisdag får vi se och klappa våra missar igen - can´t wait!!

Suddig bild på gårdagens outfit

Puss i bilen när vi väntar på pizzan :-)...

Som nog var den minsta pizzan jag nånsin sett!? Ångrade lite att vi skulle dela haha...


Hoppas ni får en mysig söndag och att ni slipper regnet?
KRAM!






Vår fredagskväll

Bättre sent än aldrig - bilder från igår :-)








Vi var ute på en prommis för en stund sen, men bara en liten en mest för att få igång kroppen en aning. Det är fortfarande mulet och lite regnvarning ute dessutom. Fredriks rygg är mycket bättre idag och mina fötter är ungefär halva storleken mot vad de var inatt haha... Det är en film på nån av tv1000 kanalerna som vi slötittar på just nu, får se om det blir mer spännande än så ikväll ;-)!




I ♥ semester

Tänk vad kroppen och sinnet mår bra av att komma bort från vardagen emellanåt! Jag och Fredrik har haft det otroligt roligt tillsammans under hans semester, och ännu är det mer än en vecka kvar tills han börjar jobba igen. Wonderful! Nästa lördag är det dags för lille Lokes namnfest och då kommer vi träffa min familj och släkt också, och då känns det som att semestern är komplett, då har vi hunnit med allt och lite till!

Du är världens bästa Fredrik!

P.S. Efter nästa lördag nån gång kommer jag förmodligen att avslöja om det är en flicka eller pojke i min mage, då har vi berättat för alla vi vill berätta för irl i alla fall!
Jag måste säga att det är otroligt kul att läsa era gissningar!


"Godmorgon"!

Vi är precis uppstigna för dagen och det var längesen jag sov så här länge! I och för sig var vi inte hemma förrän 2, halv 3 inatt och somnade ett tag efter det ;-)... Vi åt på stan igår på festivalområdet innan de spärrade av för kvällen med Johan och Maria och sen åkte vi ut till Mats och hans föräldrars hus där vi blev ungefär en tio stycken och där stannade vi tills det var dags att åka hem. Det blev kubb, prat, kortspel och de andra badade bubbelbadkar. En heltrevlig kväll!

Jag somnade dock illamående och vaknade vid fyratiden och behövde kräkas så just nu mår jag inte helt toppen, men det vänder säkert när vi ätit frukost :-). Ute blåser det och är molnigt så jag och Fredrik ska bara ta det lugnt nu på dan i alla fall, hans föräldrar och brorsa sov i båten inatt så vi är ensamma här i huset.

Hoppas ni får en underbar lördag!!
Många kramar

Förberedande adressändring :-)

En av förändringarna som kommer ske med bloggen inom kort är att jag ska få en helt ny domän.

www.fruevelina.se

är den nya adressen som ni ska lägga på minnet! Den sidan är ingenting just nu men kommer snart kopplas ihop med en annan sida som håller på att förberedas. www.evelinas.blogg.se och www.happilyeverafter.se kommer alltså inte att användas i framtiden men jag håller er självklart uppdaterade om vad som händer! Eftersom jag gillar min blogg kommer arkivet få flytta med till nya stället, detta är ju min dagbok som jag vill fortsätta skriva i, fast på en annan plats ;-)!




En till dag på stan

TIlls jag läste mailet igår hade vi i alla fall en trevlig dag på stan, jag och F. Eller, han hade nog inte så trevligt med tanke på att han har ryggskott och gick helt snett haha... Jag hade i och för sig också ont i ryggen men inte lika illa som tur var. Vi shoppade lite på cubus - några bebiskläder och jag fick en tunika och en kofta som kostade ynka 100 kronor styck! Sen köpte vi presenter - en till "Conny" (mer till deras hem haha) och en till svärföräldrarna som är så goa och tar hand om oss så bra här uppe. Vi var klara på stan redan vid halv fyra egentligen men så hade vi köpt en tryckt body till bebis som vi var tvugna att vänta på... Halv 6 blev den klar haha! Som tur var hämtade svärfar oss på stan så vi slapp gå hem, Fredrik hade nog inte pallat det, plus att vi hade samlat på oss en del "packning" ;-)...



Denna köpte jag, den var lite stor under bysten just men jag tror den blir kalasfin med ett midjeskärp till!


PDOL (Piteå dansar och ler) har dragit igång, mycket folk på stan redan idag.


Lutande tornet i pite haha...





Redan fredag?!

Godmorgon fredag och världens bästa läsare!

Jag tvingade mig precis att vakna och myste lite med bebis istället, gillar inte att sova allför länge om dagarna. Men det blev ganska sent igår så det är väl en bra ursäkt tycker jag, jag och F låg och pratade länge. Han var först så arg på den sjuka person som stulit mina bilder och skrivit hemska texter till att han sa att jag inte får publicera några bilder på bebis!

Dagarna går verkligen fort som vanligt men nästan ännu fortare nu på semestern såklart :-). På måndag förmiddag kommer vi börja åka hemåt igen och jag saknar verkligen våra missar sjukt mycket, annars skulle jag lätt kunna stanna ett tag till haha... Det blir en hotellövernattning längs vägen på hemvägen också, känns lite mer lagom och det blir mer en resa än bara transportsträcka. Hoppas Fredriks rygg blir bra tills måndag så han orkar köra bara, jag är inte så värst sugen på att köra 120 mil själv ;-).

Nu måste jag springa på toa för bebis trycker på som vanligt och om en stund ska jag publicera lite bilder från vår dag igår! Bättre sent än aldrig heter det ju :-).



Fortfarande arg, men mest glad!

Godkväll på er!

Ja herregud vilka knäppisar det finns. Nu känns det i alla fall lite bättre efter att ha pratat med Fredrik och syster, som ju också var med på en stulen bild. Att läsa era kommentarer hjälper dessutom MASSOR! Som Fredrik sa - det gör inte så mycket om nån är dum nog för att kopiera bilder på honom och mig, men när barn blir inblandade är det en helt annan grej! Funderade direkt på att börja vattenmärka vissa bilder men jag fick höra att det inte hjälper nåt vidare eftersom det är så lätt att ta bort. Lösenordsskydda min blogg kommer jag aldrig att göra så enda alternativet är helt enkelt att vara noggrann med vilka bilder som publiceras!

Jag är i alla fall HAPPY efter telefonmötet jag hade ikväl
l... Snart kommer det ske förändringar med bloggen och jag hoppas ni hänger med :-D!



ARG!

Jag har nu läst igenom ett mail jag fått idag och jag riktigt kokar av ilska! Tydligen finns det en sjuk person som tagit några av mina bilder på mig och mina nära och sedan låtsats att det varit hennes bilder. Sånt här gör ju seriöst att man får sig en riktig funderare på om det är värt att blogga! Speciellt nu när jag har en egen guldklimp som jag måste skydda, och självklart tänker skydda till varje pris.


Här är några bilder som kopierats och sen använts i hennes bilddagbok
(update: hennes bilddagbok är redan borttagen).







Vad gör man?? Detta är självklart INTE okej och jag måste lugna ner mig känner jag för just nu är jag bara så jävla förbannad.




Det växer så det knakar


Magen igår, vecka 25+0.

Hoppas att ni har sovit gott, det har jag :-)! Eftersom mina fötter har varit så himla svullna de senaste dagarna måste jag ta en ordentlig promenad idag. Haha, det är typ ingen som tror mig när jag säger att fötterna är jättesvullna eftersom de SER normala ut, men jag har som sagt väldigt smala fötter i vanliga fall. Jag är ju dålig på att använda stödstrumporna (har bara haft de under flygresorna hittills) men jag testar hellre promenader först även om jag vet att strumporna gör underverk.




Vår onsdag eftermiddag och kväll

Det blir ett sent inlägg som vanligt, timmarna går åt fort om dagarna ;-)! Nu är vi hemma från lule, blev kvar där lite längre än planerat men det var trevligt. Först svängde vi förbi universitetet och sen åkte vi hem till mamma och brorsan, käkade pizza och pratade till sent. Mamma har två supermysiga katter och det var välbehövligt att gosa med hårbollarna för nu saknar jag våra missar hemma! Fredrik fick åka "leksaksbil", en corvette som mammas vän Ricki har pusslat ihop så han fick lite kul han också hihi...

Eftersom F har så ont i ryggen fick jag köra för en gångs skull haha...

Vid luleås universitet


Hemma hos mamma




Och SNÄLLA, sluta säg saker som att att vi behöver läsa på om genusutveckling, att vi "stoppar in bebisen i ett fack", "begränsar vårt barn" och så vidare. Det anser vi absolut inte att vi gör och anledningen till att jag inte visade pyjamasen var för att NI förmodligen ganska lätt kommer kunna gissa vad det är för kön då, eftersom det är en färg som man lätt förknippar med just detta kön. Jag tycker att tjejer kan ha blått och killar rosa men för mig är det precis lika absurt att kämpa för att en kille SKA ha rosa som det är att säga att rosa BARA är för tjejer.
SJÄLVKLART kan man ha blått, rosa, blommor, bilar osv till både killar och tjejer!

KRAM & GODNATT





Dagen so far

Vi är precis hemkomna efter en tur på stan här i pite, blev lunch där också. Fredrik skadade ryggen precis innan vi åkte när han spelade fotboll med lillbrorsan så han har haft lite ont tyvärr och inte kunnat gå som vanligt. Nu ligger han på spikmattan ett tag och snart åker vi vidare till luleå för att hälsa på mamma och samtidigt spana in universitetet, jag har aldrig sett det förr.


Det var mysigt att se "vår" fina kyrka igen! Lennart och Birgitta gifte sig också där en gång i tiden, fast den 10 juli ;-)...


Jag shoppade en jättesöt marinblå/vitrandig klänning på MQ. Jag och svärmor ville båda ha den haha, fanns bara en kvar i denna storleken. Men hon var som tur var snäll och lät mig få den med motiveringen att jag nog använder klänning oftare. Sant - bor ju i leggings ;-)!



Sen köpte vi en söt pyjamas till bebis också men den kan jag inte visa riktigt än eftersom den nog avslöjar om det är en hon eller han hehe...



Godmorgon graviditetsvecka 26!

Och godmorgon på er!

Tänk så fort veckorna rullar på, att bebis redan är 25 hela veckor gammal och inne på 26:e. Underbart! Jag har precis tagit en dusch och håller på att svälta ihjäl av hunger så jag ska gå ner och äta frukost. Idag blir det en utflykt till luleå bland annat, senare i eftermiddag. Händer nåt skoj hos er?

Många kramar!



Kärlek

Åh, vad jag är lycklig! Jag sitter ensam på bottenvåningen men blir hela tiden påmind av lill*n i magen att jag ju faktiskt inte alls är ensam... De små buffarna gör mig alldeles varm i hjärtat, tänk att jag redan älskar bebis så det gör ont!

Det ska bli så KUL att få föreviga vackra gravidmagen på fina bilder, om några veckor ska bebis och jag bli fotade av en väldigt duktig tjej ;-)...

Vår tisdag

Hej och hallå!

Idag har det varit lika fullspäckat som alla andra dagar här uppe, men det är ju bara kul! Först var vi ute på hemlunda hos Fredriks mysiga farföräldrar och åt lunch, sen kom Johan och Maria hem hit framåt fyratiden. Vi pratade en massa och sen åkte vi och hyrde film som vi såg efter middagen (vi såg Gray Matters, ganska bra faktiskt). Maria skulle iväg och jobba vid nio så hon försvann mitt i filmen och nu är Fredrik iväg och skjutsar hem Johan eftersom Maria tog deras bil.

Mina fötter och anklar är SÅ svullna idag, det gör nästan ont att gå och det liksom tar emot att röra på lederna haha... Men det är trots all bara för en kort period i livet och i det stora hela tycker jag att min graviditet har gått himla bra hittills. Dessutom - allt för bebis!!

Så här såg min lilla familj ut idag :-)

Älskar dig F!

Vi åt god kycklingsallad på Seths och Solveigs inglasade altan

Solveig, Seth och Fredrik

De bor helt perfekt vid egen strand och utsikt över vatten åt två håll


Hoppas NI också har det TOPPEN!? Haha jag är verkligen bloggberoende som inte kan hålla mig från datorn en enda dag... Men det är ju så kul ;-)! KRAM på er!




Regnig tisdag

Godmorgon!

Det har regnat i natt och regnar fortsatt så något badväder är det då inte idag ;-)... Men ut till hemlunda ska vi såklart ändå! Jag och F somnade ganska sent igår så det var lite svårt att vakna till nu på morgonen, speciellt när regnet låter så mysigt utanför.

Bebis i magen kickar mig på blåsan nu när jag sitter här så även om jag var på toan nyss känns det som jag behöver gå igen haha... H*n är så himla söt, på nätterna kurar h*n ihop sig tvärsöver magen så där står magen verkligen rakt upp när jag ligger medan det är mjukare runtom. Då brukar jag stryka över hela bebisen och få små buffar till svar. MYS! Tänk att det snart är mindre än 100 dagar (förhoppningsvis inte mer i alla fall hihi) kvar tills vi får möta vår älskling!!!



Gokart och hustittande

Godkväll på er!

Det är verkligen härliga dagar vi har här uppe i norra sverige, solen skiner och det är lugnt och fridfullt... Idag innan middagen var vi som sagt ute vid gokartbanan och grabbarna Larsson åkte två omgångar. Sen åkte vi hemåt där vi åt grillade hamburgare och paj med vaniljsås till efterrätt, Fredriks faster kom förbi också. Efter det var klockan ganska mycket och jag, F och svärisarna åkte ut på en runda för att kolla på hus/områden här i piteå där vi skulle kunna tänka oss bo. På skoj alltså, for now ;-)...



Inatt sover vi helt själva i huset, John sover hos sin kusin och Lennart och Birgitta sover i båten. Ganska skönt att vara helt själva ett litet tag, man är ju liksom van att bo själva och ha egentid varje dag annars. Men det är såklart jättemysigt att träffa familjen hela dagarna, det är ju därför vi är här!

Fredrik åkte iväg precis för att kolla om det finns nektariner på statoil men han ringde och sa att det inte gjorde det... Attans! Jag som blev supermegaakutsugen, och tycker synd om mig själv för att det "bränner" över bäckenet. Men några hårda päron skulle han köpa med i alla fall, dom är också helt ok ;-). Jag har verkligen världens bästa man, allt han gör för mig och bebis i magen är beundransvärt ♥

Imorgon ska vi ut till hemlunda, till Fredriks farföräldrar, för lunch och kanske bad om det är fint väder. De bor jättemysigt vid en egen strand så det ska bli härligt att åka ut dit. Men först en skön natts sömn, jag har kommit in i en riktig tröttperiod igen :-).

KRAM!


Outletshopping

Hej underbaringar!

Idag har jag och Fredrik varit ut på en promenad då vi passade på att kolla in en outlet här i närheten. Fredrik provade ett par pikétröjor men det var inga som kändes helt bra. Jag däremot hittade litegrann, som vanligt hehe... Det blev tre långa linnen som var otroligt sköna! Påminner lite om de långa linnena från Gina tricot men dessa var mycket skönare. Bättre kvalitet också förhoppningsvis, jag tycker de från gina blir noppriga på en gång. En sjal i finaste färgen blev det också, jag är nog sjalberoende :-)!



Jag har klänning på idag också och även denna köpte jag i prag. Den är så söt med en liten volang under bysten.


Linnena och sjalen, svårt att få rätt färger på bild bara, det lila linnet är mycket starkare lila och sjalen (med vackert mönster som inte heller syns på bild) är också en starkare färg.


Nu ska vi strax iväg igen, pojkarna vill åka gokart :-)!


Hej måndag!

Idag sov jag länge med tanke på att jag somnade tiiidigt igår haha... Men, man är ju inte sig helt lik som gravid ;-)! Fredrik gick i alla fall upp vid 8-tiden och väckte mig var femte minut ungefär. Eftersom jag var så trött sa jag att han kunde väcka mig vid 9 och då försvann han. Och jag vaknade vid halv 10 - när jag bett om väckning DÅ vill han helt plötsligt inte väcka mig haha?  Upp kom jag i alla fall och vi åt frukost och kollade film, en ganska rolig med Bruce Willis och Matthew Perry. John har precis vaknat och nu är det bara svärisarna som saknas, de sov i båten i natt.

Nu ska jag måla naglarna med HAPPY PINK, älskar den färgen :-).

Hoppas ni får en underbar start på veckan!

P.S Jag läser precis alla kommentarer men som ni säkert förstår hinner jag inte svara just nu! KRAM!


Söndagsutflykt

Jag har precis legat och sovit i 2-3 timmar haha... Gissar på att det är solen som är anledningen till att jag mådde illa och var så trött ikväll, tål inte lika mycket värme nu när jag är gravid. Vi hade i alla fall en toppendag ute vid och på havet idag! Kring 11-12 begav vi oss ut mot båten, jag och F gick i förväg för att få lite motion och så hämtade de övriga upp oss när de hade varit och handlat... Sedan åkte vi en runda med båten för att sen stanna vid svinöra (en ö) för lunch och mys. Framåt 16-17 nånting åkte vi tillbaka hemåt efter en toppenstund på ön.

På promenad


I hamnen precis innan avgång...

Den älskade i magen var med, såklart ;-)


Jag gjorde ett misstag och läste ute på vattnet... Sjösjuk!

Puss älskade!



Lilla båten turades F och John om att köra


Framme!

Lunch vid vattnet på svinöra

Sen var jag, John och Fredrik ute och paddlade ett tag :-)


Fredrik körde med lilla båten hem



Nu ska jag fortsätta sova, mår lite knas än. Ska försöka hitta mitt ena örhänge först bara som jag tog ut för att det skavde mot kudden :-). KRAM och godnatt!




Dagsutflykt med båten

Idag skiner solen och det är redan jättevarmt ute. Vi ska ut och åka med familjens båt och det passar nog bra en dag som denna när det är skönt med vind i den strålande solen! I morse tror jag att jag kände bebisen hicka för första gången, om h*n inte buffade i takt med nåt haha... Det känns alldeles magiskt att veta så mycket som möjligt om sötnosen i min mage, vi kallar bebis för h*n och svärmor kallar till och med bebis för namnet vi har som förslag. Bra test för att se om vi verkligen gillar det, och det tror jag att vi gör :-).


Min fina Fredrik igår kväll. Sofia och Johan har verkligen ett jättefint hus!


Vi 5 tjejer förlorade i kubb... Två gånger haha!

Full koncentration när vi spelade cranium. Jag och F vann fast vi bara var 2 st, de andra två lagen hade 3 deltagare. Bra teamwork det ;-).



Hoppas ni alla får en underbar söndag med strålande sommarväder!




Kubb, prat, spel och skratt

Nu är vi hemma igen efter en kul kväll hos Sofia och Johan. Det var ganska mycket annat folk där också, bland annat Cristian som bodde tillsammans med Fredrik innan vi flyttade ihop. Sofia och Johan ska få en liten bebis i oktober så det var extra kul att prata med henne om bebissaker :-). Kubb, prat, spel och skratt får bli sammanfattning av en väldigt trevlig kväll!

Ikväll såg jag ut så här. Glömde helt att ta kort på mig och Fredrik för en gångs skull, och han fotade inte mig nåt heller idag så jag fotade min outfit själv alldeles nyligen. Inte det lättaste! Linnet och tunikan är köpt i prag och till det hade jag korta leggings och ett brett nitskärp. Lång vit stickad kofta från Gina tricot över.



Fredrik sussar sött brevid mig, han var helt utmattad efter att bara ha sovit 4 timmar i natt hehe... Imorgon har vi inga planer än vad jag vet, så det blir en skön sovmorgon till att börja med.

Kram & Godnatt




Dagen

Än så länge har jag knappt lämnat huset här i piteå för vi har fått besök här, annars brukar det vara vi som flänger omkring hos alla :-). Som sagt var Fredriks farföräldrar här i förmiddags och på eftermiddagen kom Johan och Erik och åt grillat med oss. Om en liten stund ska vi nog åka vidare till en av Fredriks vänner där ett par stycken skulle samlas ikväll. Solen skiner och det är en underbar kväll!

Fredrik med sina underbara farföräldrar Solveig och Seth och pappa Lennart

Fredrik och världens bästa svärmor

Far och son har fixat med garagedörrarna idag, de liksom huset har nu fått ny färg

John fixar lunch åt oss :-)...

Senare i samma kök, Erik och Johan var middagsgäster

Väldigt fina motiv... ;-)


Nehepp nu ska vi ta och åka (det tar lång tid att ladda upp bilder med trådlösa här), hoppas ni får en härlig lördagskväll!

Hej lördag!

Åh ni är ju så fina, så fina! Jag har precis läst igenom era kommentarer till inlägget nedan och blir alldeles tårögd, så många fina ord och styrkeord framför allt! TACK!! ♥

Fredrik kom inte hem förrän halv 5 inatt haha, och då låg vi och pratade lite om kvällen och jag fick höra lite skvaller ;-). Han hade berättat för sina polare om könet på vår bebis och han sa att han var så STOLT över berätta, och är så stolt över att bli pappa :-). Finaste du. Tänk vilken fin familj vi har startat du och jag!

Vi hade besök av Fredriks farföräldrar efter frukost och det var så himla gulligt att se hur glada de blev av att se 3D-bilderna på bebis... Ja en snäll och god familj med bra värderingar är då otroligt underbart att ha och jag är så glad över att få vara en del av Fredriks!


Hoppas ni alla får en toppenlördag med mycket kärlek!
Kramar

Nattblogg om mammakärlek... och bristen på den

Klockan är mycket men det märker man då inte när det är ljust utanför fönstrena! Fredrik är iväg hos sina kompisar men jag hoppade över det dels för att det ju är kul för honom att träffa grabbarna själv men även för att jag har varit så trött hela dagen och planerade att somna tidigt. Vilket inte blev av eftersom jag fastnade nere i soffan med svärfar och Fredriks bror haha... Tittade en stund på Flyga drake men det var tyvärr inte från början så den måste jag se hela nån gång!

Det är lustigt hur mycket man kan sakna en person så mycket som jag saknar Fredrik just nu, med tanke på att vi varit tillsammans dygnet runt i två veckor nu - eller kanske just därför haha!? Man vänjer sig så fort vid varandra :-)!

En annan sak som är lustigt är hur vissa människor beter sig. Det enda som stör harmonin här uppe är min så kallade mamma. Jag är så trött på att hon beter sig som att hon är en 15-åring utan barn, det gör mig så ont att så många i denna värld liksom jag saknar mammor med engagemang. Jag tänker inte gå in på några detaljer men jag vill ändå skriva om det eftersom det är svårt att försöka vara positiv och glad när det sker saker som faktiskt gör mig ordentligt ledsen. Men även om jag blir ledsen av hur hon beter sig så vill jag faktiskt inte att det ska bli annorlunda, det är för sent nu. För mycket har hänt och händer fortfarande.

JAG kommer alltid att älska mitt barn mer än något annat och även om kärleken till Fredrik är störst av allt så är kärleken till mitt barn minst lika stor, redan. Det ska du veta, min fina bebis, att för dig kommer jag göra allt! Jag lär mig av min egna mammas misstag och kommer alltid att sätta dig och framtida syskon på första plats, oavsett vad.


Jag LÄNGTAR tills jag får hålla den där lilla handen i min ♥

Kram och godnatt på er underbara läsare! Lova att krama lite extra på er mamma nästa gång ni ses om hon är en supermama som jobbar hårt på att ni ska ha det så bra som möjligt, ställer upp och ÄLSKAR!


Fredag

Goddagens på er alla fina!

Idag sken solen när vi vaknade men det har gått lite sisådär med det ;-)... Jag och Fredrik gick i alla fall ut på en promenad och hann inte riktigt hem igen innan det kom en åskskur, blöta blev vi! Ställde oss under ett träd och väntade ut regnet som försvann ganska så fort som tur var. Nu ska vi snart äta lunch och sen vet jag inte riktigt vad som sker.


Haha BLÖTT!

Vi tog skydd under ett träd och Fredriks kofta ;-)...


Hoppas ni mår BRA!


Piteå

Nu vet farmor, farfar och farbror (bebisens alltså) vad bebis har för kön. Två gissade fel, en rätt. Eller fel och rätt, inget är ju rätt eller fel eftersom könet inte spelar någon som helst roll! Det är så kul att se och höra hur mycket andra längtar efter vår skatt, själv längtar jag nästan ihjäl mig men jag är ju mamman också ;-)!

På stan i umeå

När vi kom fram till piteå lagades det middag och sen har vi bara suttit i köket och pratat, mycket om bebisen såklart. Det är trist att det är så långt till Fredriks släkt, speciellt när så här stora saker sker! Å andra sidan kanske de kommer och hälsar på oss oftare nu hihi...


Dags att sova nu, vi är alla trötta. Förresten älskar jag norrländsk sommar, det är nåt speciellt med den! Fortfarande ljust, mitt i natten :-).

Kram & Godnatt!
 



Snart framme!

Paus tidigare idag...

Nu kör vi från umeå där vi ätit lunch och shoppat lite bebiskläder :-). Det är riktigt roligt att läsa era gissningar och såklart är det många av er som har rätt haha... Jag VILL ju skriva vem som bor i min mage men känner att våra föräldrar ska få veta först, innan jag skriver här :-). Vi har tänkt visa filmen som vi fick med igår för Fredriks föräldrar och sen får de gissa vad de tror!

Det är kul att kunna prata namn lite mer på allvar nu, men vi har ju ett favoritnamn som hänger sen länge. Namnet, vilket vi än väljer, kommer dock vara hemligt till efter födseln :-)...



Tjej eller kille?

På begäran kommer här några 3D-bilder på vår älskade bebis. Sötaste! Och som en del av er har föreslagit tycker jag det lät jättekul om ni vill gissa vad ni tror att det är för kön på bebis efter att ha kollat på bilderna :-)!






Vår finaste är nu för övrigt ungefär 30 cm lång och väger cirka 720 gram :-D!


I sundsvall

Vi sitter här på hotellrummet i sundsvall och ska alldeles strax kolla på filmen med vår bebis som vi fick med oss idag. SÅÅ coolt! Bor ni kring linköping och är sugna på ett 3D/4D rekommenderar jag Anders Selbing på Crocus, otroligt skicklig och trevlig! Man gör först ett vanligt 2D ultraljud för att kolla att allt ser ut som det ska, sedan kollar han könet och sist får man se bebisen med 3D. Anders förklarade superbra hela tiden vilket såklart uppskattas och allt såg toppen ut med vår skatt!


Det var SÅ kul att träffa fina Helena igen! Hon är också gravid, bf 11 nov :-) !


NYFIKNA och lite nervösa innan 3d...


Och så en bild på Sessan igår bara för att jag redan saknar våra missebebisar, hon kom och la sigg PÅ korthögen när vi spelade igår haha...


Hoppas ni alla har haft en toppendag!
Många kramar


On the road

Det är vaaarmt i bilen, såååå varmt. Vi börjar närma oss gävle och ska ta en bensträckare där - gå på toa och köpa KALL dricka. Bebis sparkar hårt hårt på blåsan haha... Inatt sover vi i sundsvall, skönt att dela upp resan lite :-).



Jag lovar att jag kommer skriva bebis kön här, förstår att ni är nyfikna :-)... Vi vill berätta för våra familjer irl och få smälta det lite för oss själva först bara!

KRAM
 ♥




Det blir en...

Nu vet vi!! Och det känns alldeles underbart att göra det :-D! Att se bebis i 3D/4D-ultraljud var sjukt häftigt, fatta hur sött vårt barn är hihi...

Både jag och Fredrik har ett STORT leende på läpparna - LYCKA, KÄRLEK!



Avresedagen

Solen skiner, allt är fixat och nu åker vi strax! Det gör ont i mammahjärtat när missebarnen vill gå ut men inte får... Eftersom de inte är vana att vara ute mer än några timmar i sträck har vi bestämt att de får vara inne nu när vi är borta. Men det gör ont när lille Lancie piiiiper för att han vill ut!

Hoppas ni får en lovely dag! Jag har dator och internet med som vanligt, så vi hörs!

P.S. Jag är skitnervös inför ultraljudet men det hör nog till har jag börjat förstå ;-)...




Laddade

Nu är vi färdigpackade inför vår norrlandsresa och det känns ju klart mycket lugnare på alla vis eftersom vi åker bil överallt och kan ha med det vi vill i princip. Fredrik håller på att göra i ordning jordgubbar som vi ska smaska på till filmen på trean just nu, jag har precis varit ute i tvättstugan en sväng.

Imorgon åker vi ganska tidigt eftersom vi ska hälsa på min före detta kollega Helena i deras hus innan vi ska på ultraljudet i linköping, så klockan ställs nog redan på halv sju för att jag ska hinna tvätta håret. LÄNGTAR otroligt mycket tills vi får se vårt lilla mirakel imorgon och tänk så underbart det skulle vara att få säga hon eller han till bebis efter ultraljudet. Hoppas!!


Det har blivit mycket missemys de här dagarna vi har varit hemma, tror minsann att de små liven har saknat oss också!

Hoppas ni har haft en underbar dag, världens bästa läsare ♥
Kramar till er



Göteborg i lördags

Jag shoppade två klänningar, den vänstra är från Rut med flera och den högra fanns på lindex (rea).

Smartaste "hänganläggningen" i provrummen på lindex :-)...

Det var kärlek vid första ögonkastet till denna väskan från GUESS som fanns på åhléns. TACK älskade Fredrik som köpte den till mig :-D!

Sen gick vi till Liseberg i regnet, men det var mysigt ändå - att gå nära och hålla om varandra under samma paraply :-)...

Spelhallen hängde vi i ett tag, tills det hade slutat regna.



De sista tiorna spelade vi upp på ett hjul ute och vann en mjukis åt bebis!


Vi hade en otroligt mysig vecka tillsammans i prag och göteborg, det blir så härlig kvalitetstid när man reser iväg och kan njuta av varandras sällskap utan massa tvtittande och så vidare. Vi åker ju snart iväg igen men då blir det mysigt på ett helt annat sätt eftersom vi åker för att träffa Fredriks familj och släkt, denna resan var för bara oss. Mig, Fredrik och bebis i magen ♥! Jag är otroligt glad över att vi inte valde en solresa trots allt, då hade det nog varit ännu jobbigare med svullna fötter och ben. Det får bli nästa gång, vi vill ju fortfarande resa till nån (några :-)?) vacker ö i grekland - karpathos, kefalonia, thassos eller liknande.

Imorgon reser vi igen

Godmorgon!

Ooo imorgon åker vi uppåt landet mot piteå och Fredriks släkt, men det mest spännande är såklart 3d/4d-ultraljudet som vi ska göra på vägen upp! Tänk att vi vet lite mer om lilla bebisen efter det, förhoppningsvis om bebis är en tjej eller kille... Har ni några gissningar ;-)? Själv har jag trott lite mer att det är en tjej, men ju närmre det här ultraljudet vi kommer desto osäkrare blir jag. Oavsett så älskar jag självklart bebis mer än något annat, jag är bara så nyfiken på DIG och på vem du är mitt älskade barn! Imorgon klockan 13 är det dags!

Idag är det dags för packning och lite kattsandshandling, Emilie är en ängel och ska se till dom även denna resan! Solen skiner och det är en underbar dag!



Prag dag 5 + göteborg (10 juli)

I fredags gjorde vi inte så mycket mer i prag än att ta sovmorgon, äta en god frukost och sen checka ut och bege oss mot tunnelbanan. På flygplatsen åt vi lunch och spelade kort ett tag innan det var dags att flyga hem mot sverige igen, och ett dygn i göteborg...

Haha Fredrik börjar tröttna på att bli fotad??

Väskan var halvfull när vi kom till prag och proppfull när vi åkte hem haha...

Lååång rulltrappa ner till tunnelbanan!

I en annan hiss, i ett annat land senare samma dag...


Prag dag 4 (9 juli)

Som även var vår 1-åriga bröllopsdag! Vi hade bestämt oss för att se Karlsbron och de andra sevärdheterna på andra sidan vattnet. Det blev lite shopping på det och en massa mys - dagen var helt underbar!











 

Vi gick hem till hotellet för att vila fötterna lite innan middagen men det började ösregna när vi skulle ge oss ut... Brrr!

Men som alla bör veta - efter regn kommer solsken! Passande väder dagen till ära eftersom vi hade regn fram till på eftermiddagen på vår bröllopsdag :-)...

 

Jag ÄLSKAR dig F, vårt liv tillsammans blir bara bättre och bättre!

 

 


Vinnaren av ett presentkort hos Dodde.se

Anette skrev:

Åh det finns ju så mycket fina leksaker men jag har fastnat lite extra för BRIOs "My Very First" produkter... Vill ha allt men skulle nog välja bland dessa valrossar:

http://www.dodde.se/varumarken/brio/brio-my-very-first-pull-along-walrus.html
http://www.dodde.se/varumarken/brio/brio-my-very-first-walrus-teether-rattle.html

Håller tummarna åt Skruttis ;)

2009-07-01 | 10:35:52
http://nettansliv.blogg.se/


Grattis Anette! Hoppas väntan på Skruttis blir lite roligare nu när du kan shoppa bebisprylar under tiden :-). Ett presentkort på 300 kronor är ditt! Maila mig så skickar jag din mailadress vidare till Dodde.se

Update: Jag fick precis veta att Anettes bebis visst redan kommit ut till dom så det får bli en grattis- och välkomstpresent istället :-D (jag avslöjar inte vad det blev hihi)!!


Godmorgon nya veckan!

Och godmorgon på er!

Här skiner solen och det gör att jag blir glaaad! Kan ha lite tokigt morgonhumör annars haha :-)... Vi har ätit frukost och ska kolla lite OC, vi är inne på fjärde säsongen så nu är det inte många avsnitt kvar. Det kommer bli så tomt utan Ryan och co i orange county sen hehe!

Hoppas ni också har sol och att ni njuter av dagen idag ♥




Garderobsrensning!

Idag har jag varit superduktig och rensat ordentligt i garderoben, med Fredriks hjälp :-D. Jag har haft så dåligt samvete för att det varit proppfullt därinne och jag har köpt massa nytt på senaste... Ingen bra kombination! 5 papperspåsar med kläder och väskor ligger nu i en insamling och min garderob ser lite mer normal ut igen :-) (eller det har den kanske aldrig gjort i och för sig?)!

Stödstrumporna har fått vara på hela dagen idag och oj vad de hjälper! Jag har ju faktiskt knölar vid anklarna haha... Imorgon ska jag till arbetsförmedlingen så då ska jag passa på att köpa ett par genomskinliga stödstrumpor också. Var ett tag sen jag kände av foglossning nu men idag har ischiasnerven varit lite i kläm så det har blivit lite ryck och rop emellanåt haha. Men annars mår jag bara fint och jag älskar att vara gravid. Nu blir det jorgubbar och glass framför en film!



Prag dag 3 (8 juli)

På onsdagen hade vi Zoo:t på schemat och vi var entusiastiska och GICK dit, tyvärr var det ju lite längre än vad vi trodde haha! Men, när man är ute och går i en främmande stad får man ju se mycket mer :-D! Vädret var bra förrutom nån kort regnskur och djuren var söta, såklart! Detta var nog den roligaste dagen på pragresan tror jag, förmodligen för att vi gillar djur så mycket båda två :-).


Äntligen framme, efter typ 2,5 timmes promenerande :-)!






Denna söta missen hade bara tre ben :-(

Roligaste apan hehe... Den skällde på alla som tittade på den och efter vände röven till efter ett tag haha!





Framåt kvällen blev det strålande sol igen och vi testade KFC till middag - gott!



Bebis fick 3 mjukisdjur som minne av pragresan ;-)

Jag shoppade två såna här toppar för 59 koruna styck, cirka 25 kronor vid en tunnelbanestation. Fynd! Får visa allt vi shoppat efterhand tror jag ;-)...




Prag dag 2 (7 juli)

Vår andra dag i prag tillbringades promenerandes på stan. Vi shoppade en hel del, gick vilse ett kort tag, såg otroligt mycket fint och fick massa motion :-)...







Slösöndag

Godmorgon!

Idag är vi nog ganska sega båda två så det blir en lugn dag med lite plockande och fixande här hemma... På onsdag morgon åker vi ju igen :-)!

Dags för magbild igen :-)? Här är bebis i torsdags, 23 veckor och 1 dag gammal.


Hoppas ni får en underbar söndag!



Borta bra men hemma bäst!

Nu är vi äntligen, äntligen hemma hos våra saknade missar! Det blev lite senare eftersom vi gjorde en impulsomväg förbi pappa och co. Sen när vi kom hem packade vi upp allt (imorgon måste det bli en garderobsrensning haha...) och nu har vi precis tagit en dusch. SÅ skönt att vara hemma :-D!

Vi ska kolla ett avsnitt OC och äta lite godis innan vi ska sova, en perfekt avslutning på dagen!

Hihi jag mätte mina anklar nu för att jämföra med när jag mätte på morgonen förra veckan - och jag var 2 cm bredare runtom!! Jag säger ju att mina fötter och anklar är jättesvullna men det syns kanske inte så väl eftersom de som sagt är så smala i vanliga fall. Ska i alla fall ta och köpa ett par stödstrumpor till, ett par tunnare, för det hjälper verkligen massor!

Håller på att importera alla 900 (!) bilder som vi tagit den här veckan och imorgon ska jag ta och sortera lite och lägga upp här. Jag älskar att ha en egen blogg, det är så kul att dokumentera lite av det man gör så man kan gå tillbaka och läsa i framtiden :-).

Kramar!



Nu kör vi hemåt!

Idag har vi varit en stund på stan och sen gick vi till liseberg i regnet. Först hade vi tänkt åka hem om det regnade men sen tänkte vi att äh, när vi ändå är här så... Och regnet var inte så långvarigt som tur var. Det blev lite spelande och god middag innan vi traskade bort mot bilen igen, och nu rullar vi hemåt! Hem till våra älskade missebarn, egen dusch, egen säng... Underbart :-D!

Jag köpte två fina sjalar i prag, denna grönglittriga är en av dom.


Just det, jag fick världens finaste väska av min fina Fredrik innan!! Oh jag blev helt kär och sen smått förkrossad när jag såg prislappen men som tur var har jag ju världens snällaste man! Lite kul att han faktiskt tyckte att den var så himla fin att han ville köpa den, då ÄR den nog fin haha... Ni får se sen! Har mycket shopping och många bilder att visa!

KRAM



Lördag i göteborg

Godmorgon! Idag vaknade jag upp med världens svullnaste fötter! Okej, kanske inte världes svullnaste men de svullnaste jag nånsin haft i alla fall haha. Fredrik tjatar att jag borde ha stödstrumpor men jag ignorerar, SÅ farligt är det ju inte ;-)... Det är tur att jag i normala fall har väldigt smala fötter för de skorna som annars är lite för stora för mig på bredden passar helt perfekt nu. Funder på att gå på ballerinaskojakt idag eftersom jag vill ha ett par svarta, nätta men vet inte om det kanske är lite onödigt nu eftersom jag inte kommer ha svullna fötter i all evighet... Vi får se vad som hittas ;-).

Nu ska vi checka ut och sen bege oss ut en sväng!
Hoppas ni vaknade utvilade och har en härlig lördag framför er ♥
KRAMAR



Göteborg

Jag och älskling befinner oss i skrivande stund på scandic crown med en stor påse godis som sällskap. Vädret är inte det bästa men vi hoppas att det blir bättre tills i morgon annars ändras nog våra planer och vi åker hem tidigare istället :-). Vi saknar våra missar väldigt mycket nu också!!

Efter att vi checkat in på hotellet idag sprang vi mot nordstan i regnet och var inne på HM en snabbis. Vi köpte ett fint set till bebis som vi spanat in i jönköping men där fanns det inte i storlek 56 som vi ville ha... Jag hittade en skjorttunika som jag tittade på i prag också, tyckte dock det var lite onödigt att köpa HM där eftersom det var dyrare än här. Sen åt vi god middag på pizza hut och nu är vi här! Man blir lite bortskämd av att bo på hotell, det är ju så lyxigt att slippa städa och laga mat, och frukosten sen! Fast, hemma ÄR bättre, så är det ju bara.



Bilder från prag blir det inte idag heller, kamerasladden glömdes kvar i bilen ;-)... Har ju i alla fall photobooth på min mac!


KRAM



Hemma!

Eller ja, vi är i sverige i alla fall :-)! Och det är kaaallt! Även om det var mycket molnigt i prag också så var det i alla fall lite värmare. Men sverige är bra, det är SÅ skönt att vara här igen. Nu är vi på väg mot göteborg och ska försöka att lokalisera oss där, varken jag eller F har kört bil där innan.

Hoppas allt är bra med er!


Idag reser vi hem till sverige!

Godmorgon fina ni och TACK for fina kommentarer till videon har under! Jag blir som alltid alldeles rord och otroligt tacksam for allt fint ni skriver!! Underbara ni!

Vi har precis atit frukost och vid 11 checkar vi ut och aker mot flygplatsen. Vistelsen har i prag har varit helt perfekt och jag kan verkligen rekommendera det som resmal om ni vill till en vacker storstad med kort flygtid.

Gardagen var jattemysig, vi gick mest runt och mindes tillbaka pa den 9 juli forra aret nar vi blev man och fru... Tiden har verkligen gatt fort och jag ser fortfarande brollopet som en start pa nagot underbart! Just nu kanns livet nastan lite for bra men jag vet att det kommer bli annu battre i och med att vi far mota var bebis relativt snart och paborja annu en ny fas i livet. Jag ar otroligt glad for att vi gifte oss unga och aven bestamde oss for att forsoka fa barn i tidig alder. Som jag ser det ar det ju forr desto battre nar det galler barn, ju tidigare vi far traffa vara barn desto langre far vi forhoppningsvis vara med dom i livet. Men sant vet man ju saklart inte i forvag, det enda man kan veta ar att livet gar fort och det galler att ta vara pa livet. Alla har vi olika mal och drommar har i livet och vad det an ar sa ar det viktigaste att man forsoker uppfylla dom!!

Vi landar i sverige kring 16-tiden och darefter aker vi in till goteborg. Forhoppningsvis kan jag ladda upp lite bilder fran resan pa hotellet ikvall nar jag har tillgang till min dator igen. Har tagit sjukt manga bilder (som vanligt hehe) sa jag haller tummarna foratt en hel del ar fina.

Hoppas ni mar bra!! KRAMAR



Idag är det vår 1-åriga BRÖLLOPSDAG ♥



Tack finaste Fredrik för det här året som gifta (och alla år innan dess såklart!).
När vi gifte oss var bebis i magen en dröm vi hoppades bli verklighet inom kort...
1 år senare har drömmen blivit sann och om mindre än 4 månader får vi möta vårt älskade barn som vi känner sparka och buffa i min mage varje dag, och som vi redan älskar så ofattbart mycket. Lyckan över att vara fru till dig och mamma till bebis är större än allt annat, NI gör mig till världens lyckligaste!





Sista heldagen i prag

Godmorgon!

Jag smiter in i lobbyn efter att precis ha atit frukost, idag tog vi oss lite sovmorgon. Tror vi gick och la oss vid 22 igar - vi var helt slut bada tva haha... Och inte sa konstigt med tanke pa att vi gick heeela dagen i gar ocksa. Vi markte ju att det egentligen var lite val langt ut till zoot for att ga, var sakert 1-1,5 mil fran vart hotell sa vi kom inte fram forran ett (vi borjade ga vid halv elva)... Och sen gick vi inne pa zoot fram till 18 ocksa, men sen tog vi faktiskt bussen och tunnelbanan hem. BRA motion har vi fatt har vill jag lova! Det var i alla fall jattekul att se alla fina djur, isbjornarna och flodhastarna var nog haftigast. Och den lilla apan som skrek at oss och vande roven till haha... Vi tog massa bilder som jag maste visa! Nasta sommar far det nog bli kolmarden med bebis hihi...

Som sagt sa har vi gatt otroligt mycket och jag har till och med gatt sonder mina skor haha.... Och mina fotter ocksa kanns det som, de ar skitomma. Sa idag far vi se hur mycket som orkas med, vi har planerat att ta oss till karlsbron och sevardheterna pa andra sidan bron. Petrin tower bland annat (ett mini eiffeltorn) och Prauge castle med mera... Och sa ska vi avverka de tva storre varuhusen som vi inte ens varit i an. Ikvall blir det mysig middag for att FIRA!

Jag hinner inte svara pa era kommentarer nu som ni sakert forstar men jag laser ALLA och som vanligt gor ni mig HAPPY! Hoppas att ni har det bra i sverige? Jag trodde faktiskt att jag skulle langta hem mer an vad jag gor men det ar sa fint och mysigt har, och hotellets standard gor att det kanns som hemma i sverige anda. Imorgon aker vi i alla fall hemat men stannar i goteborg tills pa lordag. Sen far vi traffa vara missebarn igen som vi saknar!!!

Manga kramar




Godmorgon Sverige!

Hoppas att ni har det BRA!! Det har vi hihi... Igar var vi verkligen pa stan heela dan, fran typ 11 till 20 med endast at- och fikapauser. Vi hade bada ganska ont i fotterna pa kvallen kan jag lova! Det blev lite tokigt nar vi gick vilse en stund sa vi promenerade "i onodan", men vi fick se manga av de sakerna man "bor" se sa sarskilt onodigt var det ju faktiskt inte egentligen. Fredrik shoppade pa som bara den haha, ni skulle se! Jag tycker saklart det ar kul nar han koper mer an mig hehe... Men a andra sidan shoppar han ju i princip aldrig annars! Jag kopte saklart lite jag med, nagra klanningar och tunikor, tva fina sjalar... Far visa bilder nar vi kommer hem for Fredriks datorladdare strejkar fortsatt sa jag skriver pa hotellets dator och dar vill jag inte lagga in nagra bilder.

Det ar faktiskt inte alls mycket billigare har an i Sverige tycker jag. Klart vissa saker ar det (typ ol, till Fredriks fortjuselse haha), men det allra mesta kostar ungefar som vi ar vana vid tycker jag. Shoppingutbudet ar helt okej, det mesta ar samlat vid vaclavplatsen och daromkring, dar alla stora kedjor finns (HM, Zara, New Yorker...). Gar man mycket langre bort och shoppar som vi gjorde igar kan de flesta inte ens lite engelska sa det var ganska svart att forsoka kommunicera i butikerna dar. Dar kan man ju a andra sidan hitta lite mer udda butiker och roligare dar!

Igar var det som sagt soligt och fint pa morgonen men senare pa eftermiddagen borjade det regna. Idag skiner solen ocksa sa vi far hoppas pa att det haller i sig hela dagen for nu ska vi snart pa zoo! Vi har gjort upp en liten plan pa hur vi ska lagga upp dagarna sa vi hinner med allt. Jag ar glad att vi far tre hela dagar har for det behovs om man inte ska stressa igenom alla sevardheter (och hinna med all shopping ocksa hihi) tycker jag.

Idag ar aven veckobyte for mig och bebis sa nu ar vi inne i 24:e graviditetsveckan! Om exakt en vecka far vi se bebis genom 3D/4D/ultraljud, det ska bli SA himla skoj. Jag alskar dig darinne sa mycket!!

Hors snart igen underbaraste ni!
Puss


Bilder fran gardagen

Hej underbaraste lasarna!

Vi har haft lite datorproblem, internet fungerar inte pa var vaning och nu pa morgonen verkar laddaren till Fredriks mac gatt sonder, annars kan man surfa nere i lobbyn... Jag hann i alla fall lagga in nagra bilder fran igar innan batteriet dog men nu far jag alltsa sitta vid hotellets dator... Sa om inte laddaren ateruppstar forblir det nog bildlosa bilder framover.

Resan igar gick jattebra! Jag var forst livradd eftersom det var ett litet plan och lite turbulent i luften... Men fram kom vi efter 1 timme och 20 minuter, den korta flygtiden ar ett stort plus! Vi skippade taxin pa flygpatsen i prag och tag buss och tunnelbana, gick forvanansvart latt, langt var det inte heller.

Hotellet ar jattefint och mysigt sa om ni nan gang reser till prag rekommenderar jag varmt Galileo Hotel! Rummen ar stora och som tva rum, ett med en stor dubbelsang och ett med soffor som kan bli till baddsoffor. Det ar jattehogt i tak och rent och snyggt. Manga pluspoang!

Igar nar vi kom fram gjorde vi oss hemmastadda lite pa rummet innan vi begav oss ut pa promenad till stadens centrum, inte heller det var langt och det ar skont att allt finns nara. Finns jattebra kommunikationer men vi vill helst ga sa vi far se sa mycket som mojligt! Fredrik shoppade ett par jeans igar men annars kollade vi mest laget pa vilka affarer och sa det finns, och nu ska vi alldeles strax ivag pa en shoppingdag!

Det enda jag onskar ar att min kropp skulle orka som vanligt men det marks att allt promenerande tar ut sin ratt, fotterna och handerna var svullna redan pa morgonen idag. Ar lite varmare an hemma ocksa vilket sakert paverkar. Jag ar anda superglad over att bebis ar har med oss, lillen vaxer for varje dag och magen blir allt storre!

Igar var det regnigt nar vi kom fram men idag skiner solen! Hoppas ni har det toppen hemma och att ni mar bra! Hander det nat kul i sverige?


Pa Landvetter

Jag shoppade nytt lappstift dar. Haha det var sa himla komiskt, mitt namn ropades upp TVA ganger i hogtalarna pa landvetter! Forst nar jag glomde visakortet dar jag shoppade lappstiftet (satte i det med chipet och glomde ta ut det tydligen) och andra gangen nar de skulle ropa efter oss for att vi var sena till boardingen (de hann bara ropa pa mig innan de sag oss komma springande mot dom). Vi som var dar alldeles for tidigt, och sa kommer vi sent anda? Jag skyller pa att graviditeten gor mig virrig haha...

Framme i prag! Det kandes sa haftigt nar vi stod och vantade pa resvaskan och Im yours med Jason mraz borjade spelas! Var lat liksom, som dessutom sjongs pa vart brollop for nastan exakt ett ar sen... Denna resan betalar vi ju dessutom med en del av brollopspengarna! for att fira vart forsta ar som gifta Kandes lite som odet, ett valkomnande till just oss hihi...

Lite av hotellet och rummet



Fredrik alskar att klappa pa magen som syns ordentligt nu.

Vi har bada nya snygga klockor hihi...

Promenad tillbaka mot hotellet igar kvall, efter en runda pa stan

Nu ska vi bege oss ut i solen mot stan och shoppa loss, Fredrik sitter har brevid och vantar.
Vi hors snart igen!
Manga kramar!



On the road


Det var lite jobbigt att säga hej då till katterna och veta att de inte får vara ut som vanligt under tiden vi är borta. TUR att Emilie är världens gulligaste och håller dom sällskap en del i alla fall!

Idag har jag stödstrumpor på för första gången i mitt liv men det känns inte så tantigt som jag trodde att det skulle ;-). Kanske för att dessa är som vanliga strumpor och jag har långbyxor på mig så de inte syns! Ska ju i första hand bara ha dom under flygresorna och bilresorna också så jag överlever nog ;-).

Jag började må illa nästan direkt efter en alldeles för liten frukost men det är inte helt bra än eftersom det enda jag ville ha var chicky bits på mcdonalds haha... Men det löser vi förhoppningsvis på landvetter till lunch :-)!


KRAM


Mot Praha!

Nu har vi duschat och ätit frukost så alldeles strax ska vi ge oss av mot landvetter! Hoppas ni får en underbar start på er vecka, vi hörs såklart under veckan!

Många kramar ♥



Nästan redo

Åh vad jag kommer sakna våra missebarn när vi är borta!!

Hm, att inte dammsuga när man har foglossning lyssnade jag på och överlät uppgiften till Fredrik. Istället städade jag bakom toalettstolen, skrubbade badkaret, torkade av alla skåp i köket och andra såna där ryggovänliga ställen. Skitsmart. Tror nog det gjorde mer skada än vad dammsugningen skulle ha gjort haha... Höftvärk/foglossning och nån nerv i kläm blev resultatet.

Det mesta är nu packat och vi har mycket plats över i resväskan för "eventuell" shopping. Dator följer med så förhoppningsvis kommer jag kunna blogga emellanåt, lägga in några bilder och så. Måste ju försöka publicera videon jag gjorde som en sammanfattning av vår bröllopsdag också, då helst på torsdag som är vår bröllopsdag :-).

Vi åker alltså till prag imorgon, planet lyfter vid 12.45 har jag för mig så vi åker tidigt mot landvetter. Sen kommer vi tillbaka till sverige på fredag eftermiddag men då åker vi inte direkt hem utan gör ett stopp i göteborg tills på lördagen.


5-årspresenter

Min nya klocka i vitaste vitt. Love it! Efter att nu ha gjort den mindre kan jag äntligen börja använda den :-).



Min fina Fredrik fick ett läderarmband som kommer från Lou Lou!


Fredrik har tagit sig en liten powernap nu och jag ska fixa naglarna tänkte jag. Nu är det inte mycket kvar att ordna inför imorgon, bilen är tvättad och fixad och hemmet är skinande rent. Gissar på att det kommer bli mycket promenerande i prag så det blir nog lugnt på den fronten här idag, tänkte ta en liten prommis sen bara för att få njuta av den svala luften :-)!


Vinnaren av en vetekudde från Scandinavian blonde

Anna skrev:

En perfekt tävling för mig =)

Jag skulle gärna vilja vinna vetekudden!
Jag har en sjukdom så gör att jag ofta har ont i nacke,axlar,skuldra och en bit ner på ryggen.
Denna sjukdom har medfört att jag känner smärta 10 gånger mer om jag slår mig än om en "normal" människa slår sig så därför har jag ofta ont och det hjälper med värme då det lindrar.
Har testat en sådan vetekudde men har ingen själv så det hade varit toppen om man vunnit och kunde lagt det runt nacken =)

Ha en fin fin dag och tack för en toppen blogg!

/Anna

2009-07-01 | 11:19:38
http://stargirl.webblogg.se/


GRATTIS Anna, hoppas vetekudden hjälper! Maila mig din adress så skickar jag vidare till Scandinavian blonde!



Söndag 5 juli

Godmorgon alla underbara!

Här startar dagen med havregrynsgröt och sen kör vi igång med städning, tvättning och packning. Ute är det mulet men det kan behövas efter den senaste tidens värmebölja tror jag, hoppas på samma väder imorgon när vi ska köra till Landvetter utan AC ;-)! NU tittade solen fram bara för det haha, men det är nog iaf svalare och behagligare värme efter gårdagens alla regnskurar!



Packning och poker

Vi har en skön, slapp kväll hemma med pyssel inför resan. Fredrik tycker att vi inte behöver förbereda nåt förrän imorgon och det har han ju egentligen rätt i, dock tycker inte kontrollfreaket Eve det ;-)... Men, vi ska faktiskt inte vara borta länge och glömmer man nåt går det alltid köpa nytt!

Jag fastnade framför datorn mitt i allt i alla fall och Fredrik också hihi. Han funderar visst på att spela lite poker och varför inte (den karln har alltid tur - i både spel och kärlek hehe...) Han brukar spela emellanåt och då går det oftast bra, dock skulle jag aldrig tillåta att han spelar för några enorma summor haha... Men å andra sidan - man måste ju satsa för att vinna! Själv har jag "bara" tur i kärlek ♥ :-).

Småfix och utflykt

Vi kom precis hem från en tripp till jönköping, var en del vi behövde fixa. Billampa bland annat, ganska viktigt när man ska åka långt och då kan man ju lika gärna passa på att göra annat samtidigt! Äta på mcdonalds till exempel haha... Fredrik blev kvar ute i förrådet nu när vi kom hem, gissar på att han håller på med cykelsakerna han köpte så jag ska ut till honom och se hur det går tror jag.

En lite suddig dagens.

Nytt linne från Gina Tricot (de skönaste nånsin ju!) och invigning av de nya skorna. Hjälp så tydligt det blev att fötterna är svullna efter en eftermiddag i dom ;-).. Har på mig nya klockan också som jag fick av F i 5års-present, här är den fortfarande för stor men det fixade vi i jönköping så nu kan jag använda den OFTA :-)!




SEMESTER

Ja NU är det äntligen semester för min fina! Och inte blev det en lång jobbdag heller :-). Så nu får jag sällskap i städningen och det är ju faktiskt ganska skönt för mitt bäcken att slippa dammsuga.

Jag har i alla fall hunnit fixa lite medan han var iväg, det viktigaste var att köpa avmaskningsmedel till missarna som de nu har fått i sig. Duktiga missebarn!

Angående ultraljudet
vi ska på om nån vecka, förmodligen kommer jag skriva könet här om vi får veta! Men, vi har även pratat om att behålla det för oss själva och inte säga till nån... Så vi får se, förmodligen får ni också veta ;-)!


Ingen semester än!

Nope, Fredrik är inne och jobbar idag också. Och kanske att det behövs imorgon också beroende på vad som hinns med idag. Men sen, sen åker vi och då är det inget jobbande på ett tag i alla fall :-). Gissar på att Fredrik som jobbat sjukt mycket övertid denna veckan längtar till måndag han också haha...

Idag tar jag på mig uppgiften att fixa hemma, städa och plocka så att det är fint när vi åker iväg. Dels för att det ju är trevligast att komma hem till ett någorlunda rent hem efter resan, men också för att Emilie ska vara här en del och låna vårt kök och dusch (deras hus är inte helt klart än). Hon är världens bästa som tar hand om våra katter, och det allra bästa är att hon med alla sina djur är en riktig djurmänniska så det känns hur tryggt som helst att lämna missarna med henne :-).

Lite bebisprat också kanske :-D?
Jag kan känna att bebis har blivit mycket större nu, för istället för att känna buffar på ett ställe som det var i början kan jag känna att det rör sig hela vägen från vänster till höger i magen. Vilket resulterar i att jag märkt att bebis gillar att ligga tvärsöver. Ibland rör den sig så mycket så det kittlas i magen haha, så bebis får mamma sin att skratta flera gånger om dagen - LYCKA ♥. Nu kickar bebis även så hårt att hela magen kan hoppa till :-D. LÄNGTAR till den 15:e då vi får se bebis nästa gång, och kanske få veta om det är en liten hon eller han!

Semester? Nä, inte än!

Ingen Fredrik än så länge, och jag har suttit i en timme och jobbat med mitt CV haha... Vilken fredagskväll va, och vilken toppenstart på semestern då ;-). Dessutom tycker jag att det är så himla tråkigt programutbud på fredagar och jag vill inte kolla o.c utan Fredrik, så vad göra? Kanske en liten promenad med missarna! Fast, jag ska ta det riktigt försiktigt för innan när jag gick uppför trappan till djuraffären och liksom vred överkroppen före underkroppen högg det til som bara f-n i höften, och den smärtan satt i lääänge... Så, en lugn och skön kvällspromenad får det nog bli! Och SNART hoppas jag på att min man kommer hem och berättar att han inte behöver jobba imorgon :-).



Värmebölja

Hej på er!

Hoppas ni har haft en bra dag? Här har det varit sååå vaaarmt! Jag cyklade till stan för att lämna böcker på biblioteket och köpa en till kattlåda (så det finns två när vi är borta) och jag höll på att svettas ihjäl! Väl hemma fick jag ta en iskall dusch, det är ju det enda som hjälper. Det och en iiiiskall pepsi max på burk :-). Efter en liten stund började det i alla fall åska och regna som bara den så nu är det väl åtminstone lite, lite svalare. Hoppas att den värsta värmen har tagit semester på måndag när vi ska köra till landvetter!

Var precis nere på stan en sväng igen, fast med bilen denna gången ifall åskan och regnet skulle komma tillbaka. Jag hämtade ut en paket och passade även på att köpa lite lösgodis nu när det är helg :-).

Fredrik jobbar fortfarande och gissar på att han skulle komma hem framåt åtta, halv nio. Men det tror jag på när jag ser det, kan mycket väl bli senare än så med tanke på hur resten av veckan har varit.

Kärlek

Graviditetshormoner eller bara sann lycka - jag fick tårar i ögonen när jag precis kollade igenom bröllopsvideon vi pysslade med igår. Vår låt I´m yours är såklart musiken till videon och då bebis sparkar samtidigt (bebis gillar också I´m yours ;-)?) som jag tittar och lyssnar rinner nog kärleken helt enkelt över.





Trött start

Uuu jag kunde knappt slå upp ögonen idag och så har det varit ett tag nu så kanske jag ska ta järntabletterna ett tag igen... Tror nog allt att de hjälpte sist i alla fall! Det är värt att för det känns inte så lockande att bara vilja sova när vi reser iväg på måndag :-).

Sessan spydde igår när vi precis lagt oss och snälla Fredrik som såklart behövde sömn eftersom han skulle upp vid halv sex igen tog hand om det. Kände mig lite dum men jag hade aldrig klarat det utan att spy själv! Jag tror det är nåt i blötmaten som blir för mycket i hennes mage för hon har spytt de tre sista gångerna dom fått den sorten. Eller så har hon fått för ofta, annars får de bara blötmat nån enstaka gång i veckan men nu har det blivit lite för ofta att vi ger det för att få in dom på kvällarna eftersom det går fortare då.

Jag har bara ätit en nektarin än så länge eftersom jag fortfarande är helt yrvaken men nu ska jag ta och göra havregrynsgröt, min nya favoritfrukost!

HAPPY FRIDAY!

Kvällsritual

Vi har precis kollat ett avsnitt oc, något som blivit lite av en kvällsritual här hemma :-). Har även fixat lite med en iMoviefilm som jag tänkte visa för er på vår ettåriga bröllopsdag, en sammanfattning av vår dag med hjälp av bilder, video och musik! Nästa torsdag med andra ord ♥.

Nu ska vi gå och sova, F börjar jobba senast halv 7 imorgon för då ska de upp till mantorp igen. Kanske, kanske att det blir jobb för honom på lördag också (de frågade om han kunde jobba nästa vecka också men då är ju vi i prag) haha... Jaja, snart har vi mycket tid för varandra igen!

Sweet dreams!



Ännu en slapp dag

Dagen började bra med besök från Emilie, lika trevligt som vanligt! Vi tvättade hennes kläder (de har som sagt inte vatten hemma än) och hade det skönt i skuggan på framsidan i varsin solstol. Hon fick känna några små buffar och lite rörelser i magen också, det är så skoj att det inte bara är jag som får kontakt med bebis därinne - det är härligt att inte vara den enda som känner att det faktiskt är nån därinne som rör på sig, det blir väl liksom ännu mer verkligen på nåt vis :-).

Efter att Emilie åkt hem inträffade en incident här hemma som fick mig att börja stortjuta. Lancelot hade med sig en fågel in (i sängen IGEN såklart, typiskt). Sist la han en äcklig ödla där) som fortfarande levde och pep och pep och pep. Jag mår SÅ OTROLIGT dåligt när djur plågas, även när det "bara" är en liten fågel... Så när jag jagat ut Lancie som girigt tog med sig fågeln (tack och lov) rann det lite tårar en stund och jag sörjde fågeln som kanske hade egna ungar att ta hand om. Usch, dumma katt! Du får ju mat här hemma :-P...

Nu håller jag på med middag efter att ha suttit ute i skuggan och läst ett par timmar men den äter jag ensam eftersom Fredrik jobbar över idag också. Han har jobbat över myyyycket denna veckan, minst 12-timmarspass haha... Kan lova att han är mäkta trött om kvällarna! Men snart är han ledig i 4 hela veckor och då ska vi umgås desto mer!



Äppelgrönt

I kosta gjorde vi även ett besök på Iittala outlet, jag blev helt överlycklig när jag såg skylten dit :-) Tre kivilyktor i färgen äppelgrön fick följa med oss hem, liksom en marimekkoskål i samma färg och en klarfärgad marimekkoskål.


Vår lilla samling :-). Vi använder marimekkoskålarna till det mesta - jordgubbar, godis, prydnad osv... Två klara ville jag ha för det känns kul när vi båda ska ha varsin skål samtidigt, till de goda gubbarna eller vad det nu kan vara!




Gravida med endometrios

Såg precis på nyheterna att gravida kvinnor med endometrios (som jag förmodligen och kanske har) får ofta för tidigt födda barn, får oftare havandeskapsförgiftning och löper dubbelt så stor risk att få förlösas med kejsarsnitt. Hittade artikeln med samma fakta på dn.se:


"- Vi kände inte till att riskerna i samband med graviditet var så stora hos de här kvinnorna. I dag är de ingen riskgrupp i mödravården och får därför inte de extra kontroller som studien talar för att de behöver, säger Henrik Falconer, som är biträdande överläkare vid Karolinska universitetssjukhuset i Solna."

"- Det innebär stora risker för både barn och moder. I dag får gravida i många fall inte ens frågan om de har sjukdomen och många läkare känner inte alls till riskerna. Vi måste överväga om de här kvinnorna ska få specialistmödravård på samma sätt som till exempel reumatiker, säger Henrik Falconer, som presenterar studien på fertilitetskonferensen ESHRE i Amsterdam."


Jag skriver att jag förmodligen och kanske har sjukdomen eftersom jag precis hade börjat utredningen men hann bli gravid innan titthålsoperationen. Vilket känns helt underbart eftersom kvinnor med endometrios ofta har svårare att bli gravida! Det är en ärftlig sjukdom och med tanke på att min mamma (som för övrigt fått 5 friska barn) har det är det ännu en sak som talar för att även jag har det. Men det är alltså inget som är diagnostiserat och just nu är det såklart ingen prioritet eftersom det krävs en titthålsoperation för att få en diagnos.


Godmorgon torsdag 2 juli

Godmorgon!

Sol idag igen, och kanske att det blir mer behaglig temperatur efter regn- och åskovädret igår? Hoppas det! Igår var så kvavt att det var svårt att andas ute, kändes som tunisienluften typ. Jag har hållt på att svettas på nätterna så inatt testade jag en ny grej - öppnade fönsterna i matsal och vardagsrum (alltså mitt emot sovrummen) för att se om det vädrades ut bra då. Och det gjorde det! Var så svalt och skönt inatt. Otroligt behövligt att "bara" vakna av tre toalettbesök ;-)...

Idag kommer Emilie hit för att låna vår tvättstuga, de har inte vatten i sitt nya hus än så jag sa att hon gärna får tvätta hos "oss". Annars händer inte mycket, jag ska skriva ett CV som jag ska maila in till min handledare senast nästa fredag och så borde jag ringa till forex i göteborg och kolla så de har tjeckisk koruna inne när vi kommer på måndag. Men det borde dom väl ha? Bankerna här i stan hade det inte i alla fall, och det tar en vecka innan de får hem. Vi var lite sent ute, är kanske fortfarande vana vid linköpingslivet och alla storstadsfinesser (forex) :-).

Hoppas ni får en underbar torsdag, för många är det ju nästsista jobbdagen innan semestern idag!



Magen idag, vecka 22+0



Egna anteckningar: Ja nu känner jag mig verkligen gravid på alla sätt och vis - foglossning, halsbränna och sparkar till och från hela dagarna. Första sparken jag kände utanpå magen inträffade faktiskt redan för ett par veckor sen. Magen växer varje dag känns det som och nu går det nog inte ta miste på att jag är gravid och inte småfet ;-)... Pappa Fredrik är VÄRLDENS bästa som tar hand om mig och bebis på alla sätt och vis och det är märks att han tycker det känns mer verkligt nu när även han kan känna sparkarna och se magen bil större och större.


TÄVLING Dodde.se!

Nu kör vi igång med en tävling till! Denna gången kommer priset från leksakssajten Dodde.se där du kan hitta det mesta i leksaksväg för barn i alla åldrar. På Dodde.se finns fler än 4000 produkter att välja bland och sortimentet omfattar allt från spel, dockor, cyklar, böcker, babygym, hobbyprodukter och en mängd andra leksaker. Leksaker från de flesta stora tillverkare finns att köpa: LEGO, Micki, PlayMobil, Brio, Lundby, Barbie, Fisher Price, Hello Kitty, Kärnan, Alga med flera.


Priset är ett presentkort på 300 kronor - allt du behöver göra för att ha en chans att vinna är att gå in på Doddes hemsida och spana runt bland allt fint. När du hittat din/a favorit/er skriver du i en kommentar till detta inlägget vad du skulle välja att köpa för pengarna!

TIPS! Du kan lätt lokalisera dig i leksaksdjungeln genom att sortera produkterna utifrån till exempel kategori på saker, barnets ålder eller varumärken!


LYCKA TILL!
Som vanligt får du gärna tipsa om tävlingen i din blogg (om du har en)!


(Tävlingen håller på lite längre än vanligt, till och med söndag den 12 juli, eftersom vi kommer att vara bortresta från måndagen till lördagen)


Godmorgon juli och graviditetsvecka 23!

Ute skiner solen och jag har egentligen varit vaken sen halv sju då Fredrik gick upp. Det är mycket jobb för honom den här veckan men det verkar bara som han tycker det är kul. Hans ögon verkligenn lyste när han sa att han hade fått åka med i... ja jag har då ingen koll på märke en sån där racingbil med 800 hästkrafter på mantorpbanan. Nu är det i alla fall jobb på hemmaplan som gäller igen så även om han inte slutar i vanlig tid behöver det åtminstone inte bli 22-23 på kvällen :-).

I morse när jag vaknade låg bebis tvärsöver magen i navelhöjd, så längst ner i buken där det annars brukar vara hårt var det het mjukt... Så himla mysigt att man kan börja ha lite koll på vad den har för sig där inne! Jag klappade lite på den och efter ett tag började den buffa som bara den, lite svårväckt tror jag allt! Jag har inte drömt så mycket om bebisen, men de gånger jag har gjort det drömmer jag att det är en liten kille i min mage så kanske har jag fel i min första gissning? Jag är i alla fall inte alls säker på något vis längre eftersom drömmar liksom gör att det känns verkligt. Oavsett så älskar vi dig i magen mer än något annat och vi längtar tills vi får se hur du ser ut och lära känna dig! Om exakt två veckor är det i alla fall dags för 3d/4d ultraljud och vi får se dig så gott det går än så länge.

Jag håller på att äta frukost för tillfället och efter det tänkte jag ta mig ut på en kort promenad i den friska morgonluften. Jag hade så ONT igår så jag får nog lyssna på alla som säger att jag borde undvika alla långpromenader just nu och vila istället, men eftersom jag skulle bli galen av att bara vila får det istället bli korta promenader och inte i samma tempo!

Snart dyker det upp en tävling till här inne också, fixar det efter min prommis :-).
KRAM


  • Bloggtoppen.se
  • Blogg listad på Bloggtoppen.se
  • RSS 2.0