Måndag kväll

Kväll igen och strax dags för sängen! Jag har tillbringat en stor del av eftermiddagen och kvällen med min "noppmaskin" i handen och befriat soffan och några tröjor från en hel del noppror, därav min frånvaro ;-).

Det går lite segt med bloggen ikväll så jag tänkte bara skriva några rader. Till er som undrat om avbrottet på min blogg tidigare idag så berodde det på att blogg.se hjälpte mig med min domän och domänpekning så jag inte ska behöva webhotell.

Ska ut till tvättstugan en sista gång, tänkte att det är lika bra att passa på att tvätta några maskiner nu efter att jag rensat och städat i garderoberna i helgen.

Hoppas att ni har haft en bra måndag och en bra start på nya veckan! Många kramar från mig och lillprinsen i magen som har kvällsgymnastik just nu



Den största gåvan


Foto: världens bästa Hannah



Skön start på veckan!

Att starta veckan med ett träningspass är verkligen att rekommendera! Så himla skönt, speciellt nu efteråt ;-)... Det blev 60 längder och lite vattengympa men tyvärr känner jag av svanskotan nu efteråt. Får ta det lugnare nästa gång men det är inte alltid så lätt eftersom det onda ofta kommer efteråt.

Ska äta lunch nu - vitkålssallad med örtagårdsdressing och pizzarester (hemmagjord) från igår. Så himla gott och inte lika fettigt som köpt pizza.

Jag har fått mail från Hannah med bilderna från fotograferingen vi hade för nån vecka sen, så det dyker nog upp någon bild här under dagen :-)!



Godmorgon måndag!

Ny vecka känns alltid som en lite nystart tycker jag! Typ, DENNA vecka ska jag simma minst två gånger eftersom jag inte gjorde det förra veckan ;-)... Förhoppningsvis har man kunnat ladda lite energi under helgen också för att klara av alla nya möjligheter som en ny vecka innebär, och det har jag verkligen gjort!

Vi har haft en jättemysig helg och veckan bjuder på mycket skoj! Imorgon kommer min storasyster och stannar här till torsdag. På onsdag ska jag och Fredrik på del 3 i föräldrautbildningen som innehåller ett besök på förlossningen och BB. Och när Alexandra har åkt hemåt på torsdag är det ju nästan helg igen så det känns som att den här veckan kommer gå megafort, fortare än vanligt.

Jag har precis ätit frukost nu och ska jag strax byta om och cykla ner till simhallen för veckans första simpass. Jag blev SÅ sugen på att börja träna med Fredrik på gymmet här men det är bara att hålla ut. Det känns himla långt bort bara - att vänta till januari/februari... Men mycket skoj ska hända innan dess :-)!

Hoppas ni får en underbar start på veckan! Kram!



Nya växter

Det har varit en otroligt lugn och skön söndag hemma hos oss idag! Utflykten blev aldrig av eftersom det regnade till och från ett bra tag och nu är det lite för sent... En annan gång helt enkelt! Jag har gått igenom min garderob och rensat ytterligare, främst underkläder och gamla jeans fick ryka idag. Behöll favoritjeansen men vi får se om jag nånsin kommer i dom igen med tanke på att de var lite för små redan när jag blev gravid haha... Ska gå igenom klänningar och koftor en snabis också eftersom det tillkommit en del nytt där på sistone :-)...


Vi har köpt lite nya blommor och krukor i helgen. Två såna här blev det och en står som synes i vardagsrumsfönstret, den andra brevid lcdtv:n i sovrummet. När vi var på IKEA igår hade de lite högre, gröna växter på annons - 59 kronor styck istället för 199 så två såna med vit krukor fick också följa med hem. Fredrik har velat ha stora, gröna växter länge nu så äntligen blev det av. Den ena står i lillprinsens rum och den andra här brevid soffan, tills vidare i alla fall.





Grönt är skönt

Nya lampan i bebisrummet, från IKEA.


Förvaring som inte tar nån golvplats, me like! "Grodan" är också den köpt på IKEA. Vill även köpa nån form av lådförvaring till golvet, gärna på hjul. Gissar på att det kommer bli ganska många bilar att leka med om pappa får bestämma, så lådor (gärna i trä) att förvara dom i kommer nog behövas ;-)... Har inte hittat nåt passande än men det är ju inte så bråttom med det heller å andra sidan :-).

Alla mjukisnallar väntar också på dig älskade bebis!

Träningen efter

Vädret har verkligen gjort en tvärvändning - ösregn och hårda vindar istället för sol. Verkar inte lovande för vår utflykt med andra ord, vi tänkte åka ut och grilla ;-).

Jag följde med Fredrik bort till gymmet för en stund sen, tänkte spana in hur det ser ut där och se ifall det är nåt för mig sen när jag ska börja träna igen. Och det är det! Det fanns bra maskiner (crosstrainer, löpband, stepmaskin, roddmaskin med mera, och flera styrkemaskiner såklart) med bra ljudanläggning och det bästa av allt är att det ligger typ 200 m ifrån oss vilket underlättar massor när bebis har kommit ut till oss (men även för att faktiskt ta sig dit hehe). Jag kommer kunna gå bort dit och träna i lugn och ro en stund medan han är hemma med pappa utan att behöva vara för långt bort... Perfekt!

Att vara gravid är verkligen MYSIGT och alldeles fantastiskt men nånstans därinne finns ju Evelina som längtar efter att få ha sin kropp för sig själv igen... Få tillbaka sin platta mage (om möjligt ;-)), bära tajta jeans med gylf och dragkedja (har insett att mammajeans inte är nåt för mig). MEN, den här tiden med prinsen i magen kommer aldrig igen så jag njuter varje dag av att vara gravid, men det betyder ju inte att jag även längtar till tiden efter :-).


Klänning från HM idag på idag, med inbyggd skjortkrage.



Ska fota det nya vi köpte till barnrummet men tills dess får ni se speldosan som vi köpte till bebis i ullared sist, har gått runt med den nära magen ett tag idag för att han ska lära sig känna igen ljudet ;-)...

Godmorgon söndag!

Och godmorgon på er!

Hoppas ni har sovit gott och är utvilade inför ännu en ny vecka imorgon! Vi har för ovanlighetens skull sovit i sängen allihop, Sessan brukar annars sova på nån matta eller i soffan men nu har hon sovit vid mina fötter två nätter i rad. Lite kul eftersom jag i förgår sa till Fredrik att det är tråkigt att hon inte vill sova vid oss längre, kanske hon hörde hihi? Så sött när missarna ligger brevid varandra och myser!

Har jättemycket träningsvärk i baksidan av låren!? Hade det igår också, nästan så det är svårt att gå haha... Undrar varför eftersom jag inte gjort nåt som kan leda till träningsvärk! Fredrik har en teori om att det är för att jag haft så ont baktill i ryggen, vid svanskotan och skinkorna (som även det gör att jag knappt kan gå), att jag har gått och spänt låren extra mycket och liksom felbelastat benen.

Vi har precis ätit frukost och skruvat ihop och upp lampan till bebis rum, blev jättebra! Solen skiner ute men det ser småkyligt ut - höstigt!


Jag och Fredrik i bilen igår




Nattinlägg

I vanliga fall brukar jag sova vid den här tiden men är det helg så är det ;-)! Vi har haft en mysig kväll hemma hos Martina och Johan, vi blev bjudna på grillat med goda tillbehör och blåbärspaj till efterrätt. Kom hem för bara en stund sen och ska "varva" ner lite innan vi kryper till sängs. Om några helger är det vår tur att bjuda tillbaka, middag med goda vänner passar perfekt en lördagskväll tycker jag :-)!

Fredrik surfar runt efter en radiostyrd bil haha... Jag kan inte förstå att det skulle vara kul men boys will be boys antar jag? Så länge jag får shoppa kläder och annat som jag vill ha och tycker är roligt ska ju självklart Fredrik också få göra det!

Idag blev det en hel del shoppat i stora staden, bland annat småplock till lillprinsen och hans rum - till exempel kudde och madrasser till spjälsängen, lampa, förvaring som man hänger på väggen... Ska hänga upp lampan och väggförvaringen imorgon, är nyfiken på hur det blir hihi...


Inhandlat på babyproffsen: kudde, tops, "snuttedjur" och febertermometer. För en gångs skull så har kameran inte varit särskilt aktiv idag så mer spännande än så här blir det inte ;-)...



Dags att ta ut linserna ur ögonen och gå och sova snart nu tror jag...
Massa kramar till er!




Hemma en snabbis

Vi har bara varit hemma en tjugo minuter nånting för att packa in allt vi shoppat. Jag svirade om till denna klänningen från Lindex och nu måste vi åka iväg igen, det blir middag hemma hos Martina och Johan!


Hoppas ni får en toppenkväll!





Vi idag

Redo för avfärd :-)!




Lördag!

Lördag, höstvindar ute och solen kikar fram lite blygt... Underbart! Tänk att det snart är september, på tisdag! Sen oktober, sen november... Åh vad jag längtar till november! Det känns nästan lite overkligt att vi snart får möta prinsen i min mage, tiden har gått så himla fort. Bara slutspurten kvar nu :-)!

Vi har precis kikat på en film som vi hyrde igår och nu ska vi göra oss klara för att åka iväg en sväng. Vi ska leta efter lite bebisprylar i grannstaden. Det mesta "stora" är ju redan fixat men fortfarande fattas många småsaker som vi tänkte köpa lite då och då under de kommande två månaderna.

Hoppas ni har en underbar helg!




Snart filmdags!

Fredrik var som tur var också lite sugen på att hitta på nåt efter jobbet, så vi åkte till grannstaden och gick lite på stan och det bästa av allt - åt på mcdonalds! Hehe, jag skulle kunna äta McChicken varje dag nu ;-)... Jag köpte faktiskt två plagg som jag spanade in redan i tisdags när jag och Emilie var där men som jag typ glömde bort då haha. Men jag hann ju fundera lite till på det så det inte blir såna där impulsköp som jag lovat mig själv att undvika!


Dagens jag, kofta från Cubus idag över lång tshirt från VILA. Örhängena är en ny favorit som är köpta på HM. Väskan är från Lindex, även den en favorit just nu!
Går på stan :-)
Vi två idag!

Nu ska jag vänta på att Fredrik pratat klart i telefon och sen ska vi se på film som vi hyrde samtidigt som vi storhandlade när vi kom tillbaka till stan. Pratar med Annika på msn så länge, saknar henne och Linköping! Härligt med helg när allt det tråkiga praktiska är undanstökat - städ, tvätt, handling. Bara mys och umgås med varandra tills på måndag när det är vanlig vardag igen :-).

Kram på er, hoppas ni njuter av kvällen!


HELG!

Fredagens måsten är avklarade - städning, tvättning, rapportering. Nu väntar jag bara på att Fredrik ska komma hem, jag är sugen på att hitta på nåt! Hoppas han också är det trots att han har en lång arbetsvecka bakom sig :-).

Fick duscha en kisse innan eftersom hon roat sig med att rulla runt i bajs. Blä! Nackdelen med utekatter är helt klart att de blir så smutsiga men det är smällar man får ta när man vet att de mår bra, det är trots allt det enda som betyder nåt.

Jag pratade precis med min älskade syster och hon kommer hit på tisdag och stannar till torsdag, ska bli hur kul som helst :-)!


Jag och syster på mitt bröllop... Time flies!

Många kramar till er, hoppas ni har en KUL helg framför er!




Fredag!

Godmorgon!

Jag hade gärna sovit längre än halv nio men strax kommer Emilie hit för att låna vår tvättstuga. Tanken var att vi skulle simma idag också men jag vågar och orkar inte det på grund av förkylningshuvudvärken, den känns som en tickande bomb.

Skönt att det är fredag igen! Helgerna är extra roliga eftersom Fredrik är ledig då, vi hinner ju som inte umgås så mycket på veckorna av förklarliga skäl så det gäller att ta vara på helgerna ordentligt! Om vi får vara friska i helgen ska vi nog till nån av grannstäderna imorgon och sen till Martina och Johan på kvällen för att grilla och umgås. Söndag kanske det blir utflykt om vädret tillåter :-)...


Lancelotmys nu ❤, hihi magen puttar på honom...


Hoppas ni får en bra fredag!


 

Torsdag kväll

Jag var nere på stan en stund innan, gick dit och hem för att få frisk luft och röra på mig lite men nu är förkylningshuvudvärken tillbaka igen :-(...

I alla fall så var jag inne på försäkringskassan och fick SÅ bra hjälp och förklaringar av en snäll man där, nu känns det som att jag har BRA koll på det här med föräldrapenningen och det har det inte gjort innan kan jag lova! Jag ska på ett informationsmöte om nån vecka också men det känns bra att vara förberedd innan dess så att jag kan klara ut mina sista frågor då. Jag kommer vara hemma så mycket jag får eftersom Fredrik har ett jobb och inte jag, och jag kommer spara på dagarna så mycket som möjligt för att kunna vara hemma i nästan två år för att kanske börja plugga hösten 2011. Fredrik kommer kanske att ta ut halv- eller heldagar på fredagar om det funkar med hans jobb vilket jag tror skulle vara guld värt den första tiden, att förlänga helgerna lite. Mycket nytt och det är såklart svårt att planera helt och fullt för man vet ju faktiskt inte hur allt känns när man väl är där, men det kommer säkert bli jättebra i slutändan ändå.

Vi har kollat några avsnitt true blood och nu gick Fredrik iväg för att träna en stund. Jag ska ta tag i disken och renbädda sängen, imorgon är det dags för tvätt- och städdag! Sista vardagsrycket innan det är helg igen :-)!




Jag ❤ koftor

Ja koftor är en stor favorit hos mig och därav alla koftor i min garderob - det och klänningar till leggings är i stort sett det enda jag använder haha...

Dagens kofta kommer från Cubus och den långa tshirten (eller vad man ska kalla det) kommer från VILA. De är perfekta att ha under koftor eller klänningar, jag har ett svart också. Kostade bara 129 kronor om jag minns rätt så det är ett hett tips till er andra klännings- och koftfantaster, de är otroligt mjuka och sköna :-)!



I love to love you

Haha försökte filma magen igår eftersom bebis hade en riktig aktiv dag! Det är inte så mycket sparkar längre (även om de såklart förekommer, ofta hårda i sidan eller på revbenen) utan mer "bökande". Jag la ihop tre små klipp och man kan under varje klipp se hur det lever om i magen när lillprinsen flyttar på sig.






Torsdag

Godmorgon!


Inatt
var det fler toabesök än nånsin men å andra sidan drack jag flera liter igår (vatten + juice) för att försöka bromsa förkylningen också ;-)...

Idag är det grått ute men precis som igår kan det ju ändra sig om en stund! Läste att sommarvärmen är på väg tillbaka men jag kan ändå inte låta bli att ha höstkänslor. Jobbsökande är prio ett under dagen! Inte för att jag lär få jobb eftersom jag är så pass långt i graviditeten men man vet ju aldrig :-)!

Imorgon är det helg igen, jippie!!


Kram ❤



Puh!

Nu har vi tittat och tittat och tittat på bilderna från helgens fotografering... Jämfört och funderat. Det är INTE lätt att välja ut 10 absoluta favoriter av 546 bilder! Och det gick inte, för det blev 11 haha... Jag har mailat iväg alla bildnummer till Hannah så nu är det bara att vänta på att hon ska redigera dom som hon vill, sen kommer ni säkert få se de flesta här inne men även på hennes blogg!

Ett avsnitt True blood blir det nu för att varva ner lite innan vi ska duscha och sen sova. Dagarna går FORT, det gäller verkligen att ta vara på tiden!!


Ni vet väl att det finns bildlänkar här uppe i vänsterspalten till tävlingarna jag har på bloggen just nu? Ni kan tävla om presentkort hos babysmart, två valfria bodys/tröjor från babykungen och valfritt moln påslakanset från russinnet!


Många kramar till er ❤



Nytt från HM

Idag har jag på mig vit lång tshirt från VILA, leggings från gina och så nya koftan från HM (fanns på rea). Halsbandet är från Gobbit.se och armbandet från m925.


Och titta vad lillprinsen fick från HM igår :-)...


Vinn valfritt Moln påslakanset från russinnet.se

Hos russinnet kan du hitta produkter till hela hemmet och hela familjen - till barnrummet, till vardagsrummet, till hallen... Till kvinnor män och barn! Nu har ni chansen att vinna ett valfritt Moln bäddset till spjälsäng eller vagga/vagn.





För att vara med och tävla ska du gå in på russinnets webshop och titta runt i deras fina utbud. Skriv sedan i en kommentar till detta inlägg vilken av deras produkter du skulle välja för att piffa ditt hem!




Tävlingen håller på till och med 12 september.

LYCKA TILL!

(P.S Tipsa gärna om tävlingen i din blogg eller till vänner och bekanta!)


Hej graviditetsvecka 31

Godmorgon!

Jag mår mycket bättre tack vare helt okej sömn men det känns fortfarande som att förkylningen är nära så jag fyller på med cvitamin i mängder haha... Färspressad apelsinjuice är bland det godaste som finns just nu så det går bra :-). Tyvärr är inte apelsinjuice det bästa att dricka när man har halsbränna, men den är borta just nu som tur var. Massa vatten ska drickas idag också!

Tänk att lillprinsen och jag redan har klarat av 30 hela veckor av graviditeten och idag påbörjar den 31:a! Det är otroligt roligt att komma närmre och närmre dagen D för OJ så vi längtar!! Jag vill att det ska bli november nuuu hihi...



Jag har bara drömt om vår bebis två gånger tidigt i graviditeten och båda gångerna var det en pojke. Detta var alltså innan vi visste att han är en just en liten prins och jag hade hört att man drömmer tvärtom mot vad det är men så var det ju tydligen inte för mig i alla fall. Den andra gången drömde jag dessutom att han skulle komma ut till oss den 8 november så vi får se om även det stämmer :-)!



Vinnaren av valfritt smycke från gobbit.se!

Det var många bidrag som rullade in denna gången och jag förstår er, ett personligt smycke är ju nåt för de flesta! Jag älskar mitt halsband som jag har från gobbit.se och det är på väg nya fina halsband till både mig och Fredrik. Ni som inte vann denna gång får förhoppningsvis fler chanser i framtiden!


Jag och Joakim har enats om att Jonna är vinnaren denna gången!

Här är hennes motivering:

Jag skulle bli så glad om jag vann den här tävlingen! Det senaste året har varit allt annat än lätt för mig. Jag är 16 år, så att livet är ganska mycket ner kanske inte chockar så många... Jag har i alla fall "förlorat" min pappa. Han är vid livet, men är inte en sån bra pappa som tar ansvar över det finaste han har - hans barn. Jag blir så ledsen varje gång jag hör hur mycket min lillebror saknar sin(våran) pappa. Jag vet(av det jag läst på din blogg) att DU Evelina också har en förälder som inte speciellt närvarande? Så du vet nog hur svårt det kan vara, eller? När jag läser din blogg och ser hur glada ni är över erat lille/lilla mirakel blir jag så glad! När pappa inte brydde sig om mig och min lillebror tittade jag ner på alla pappor, tyckte att ingen liksom var bra nog eller snart säkert lämnar sin familj. Usch...tycker verkligen inte om det pappa har gjort med mig. Hur som helst så skulle jag vilja vinna ett smycke med texten "Jonna" på för att aldrig glömma vem JAG är. Förut när allt det jag skrivit om hände var jag en ledsen tjej, och det är inte så jag annars är. Jag är egentligen en glad tjej som pratar alldeles för mycket och nästan hela tiden skojar och ler. Jag kommer varje gång jag tittar på smycket komma ihåg den här motiveringen, och komma ihåg att vara den glada, fina och lyckliga jag. Jag skulle absolut bära smycket varje dag, som ett "vardagssmycke" och alltid kunna påminnas.

Tack för en fin blogg, vill jag också säga. Utan att fjäska för mycket kan jag även berätta att dina ord ger mig ett leénde på läpparna.


GRATTIS JONNA!




Godnatt världen!

Usch nu blev allt jobbigt på en gång - förkylningshuvudvärk, halsbränna och foglossning. PANG bara! Så nu hoppar jag i ner i sängen och hoppas på lite massage från maken :-). Imorgon är en ny dag - med ännu en tävling här inne!


Today I´m wearing this


Kram & godnatt!




Shopping!

Hemma igen efter en stund i grannstaden med Emilie, roligt att få shoppa loss på självaste "löningsdagen". Men faktiskt så köpte jag inte speciellt mycket även om jag provade desto mer - cred till mig! Hade en rabattkupong på HM som gick ut idag så jag var ju nästan tvungen att handla där hihi... En klänning till mig, en söt tröja/skjorta till lillprinsen och en kofta till mig som var på rea fick följa med hem.

TACK för alla fina ord om bilden nedanför! Vi älskar den och är SÅ glada för att Hannah gav oss möjligheten att föreviga oss tre på fina bilder medan prinsen är i magen :-)! Vårt i-landsproblem är nu att välja ut NÅGRA av alla de fina bilderna!


HAPPY över finaste läsarna och underbart snälla människor!




Du är det finaste vi har

Fotograf: världens bästa Hannah



Tisdag

Godmorgon världen!

Trots att vi somnade sent igår tog jag mig upp före Fredrik idag till och med haha... Ska försöka med det ett tag, att gå upp första gången jag vaknar på morgonen för att se om nattsömnen kanske blir bättre då :-).

Grått och trist är det ute men jag är glad ändå, hoppas ni också är det!


Magen och jag igår innan avfärd till Martina, vecka 29 +5. Det svåraste under fotograferingen var att få magen att synas framifrån. Näst intill omöjligt, speciellt utan kläder på, alltså i bara bh och trosor!

Inatt när jag skulle sova tror jag att jag retade lillprinsen ordentligt! Hans favoritsida är höger, alltså det är i princip alltid fullt med bebis i högra delen av magen. Igår när jag la mig i sängen ville jag ligga på höger sida och han puttade och puttade mot madrassen som bara den... Och när jag vaknade i morse putade magen åt vänster i stället, kanske han bytte sida i ren protest hihi...




Det blir svårt att välja!

Hej på er!

Nu har jag kollat igenom massa fiiiina bilder från i lördags! Kommer aldrig att kunna välja ut bara några stycken haha! Det roligaste är att de sista korten som togs mest bara för att fylla ut minneskortet var de korten som blev allra bäst :-).

Jag har haft en mysig kväll hemma hos Martina men nu ska jag krypa ner hos min älskade man.

Sov gott!



Vinn presentkort på 2 valfria bodys/tröjor från babykungen.se

Dags för en tävling till! Denna gång är tävlingen tillsammans med Market2Member och priset är ett presentkort på 2 valfria bodys/tröjor från Babykungen.se!




För att tävla ska ni gå in på Market2Members hemsida och titta igenom alla butiker som finns där. Skriv sedan i en kommentar till detta inlägg vilken av de butikerna som är just din favorit! Du får dubbel vinstchans om du dessutom är eller blir medlem i Market2Member!

Market2Member är en toppentjänst om du handlar mycket på nätet! Det är helt gratis och du får cashback (pengar tillbaka) i över 500 kända nätbutiker. När du handlar via länkarna på deras sida får de en provision av butiken och ger sedan en ersättning till dig som har handlat, bra va?


Tävlingen håller på till och med söndag 6 september!

LYCKA TILL!




Trött!

Usch, den där enorma graviditetströttheten har nog kommit tillbaka till mig. Även om jag gick och la mig i tid igår + sov bra inatt (ett toabesök) + fick sova ut LÄNGE är jag fortfarande jättetrött. Det går verkligen i perioder, kanske det går extra mycket energi till lillprinsen som växer så det knakar just nu :-)?

Fredrik borde snart vara hemma och då blir det middag! Efter det har jag tänkt åka iväg till Martina en sväng. det var längesen vi träffades så det ska bli jättekul! Hon fick ett nytt jobb idag och börjar redan i morgon, så stort grattis till henne :-)!

KRAM på er ❤



Nu kör vi!!

Yes, nu är jag LADDAD! När jag vaknade tänkte jag att äh, det hade ju varit ganska skönt att bara ta det lugnt på morgonen precis som jag brukar... Men eftersom jag visste att Emilie också vill börja simma pushade det på mig lite och fick mig att tänka att KLART jag ska iväg och simma! Och nu efteråt känns det ju såklart jättebra, att hålla det man lovar sig själv! För oftast är det så för mig i alla fall, att det svåraste med att träna är att ta sig dit. Konstigt egentligen för man VET ju hur skönt det är efteråt när man är nöjd med sig själv! Jag är otroligt peppad för att fortsätta med simningen 2-3 gånger i veckan så länge min gravida kropp orkar. Förhoppningsvis blir det nästan ända fram, så tänker jag åtminstone ;-).

Är så nyfiken på att se bilderna från helgens fotografering med Hannah, läste precis på hennes blogg att hon har cirka 600 bilder att gå igenom hihi... Om ni vill bli fotade lite längre fram rekommenderar jag absolut Hannah, hon är i fas att starta eget företag och ser såklart fram emot massa roliga fotojobb framöver :-)!


Nu lunch!



Hej nya veckan!

Godmorgon!

Vaknade inte förrän 10 när Lancelot kom in och väckte mig. Fredrik brukar släppa ut katterna när han går till jobbet och lämna balkongdörren öppen så att Lancelot kan hoppa upp och in när han vill komma in och gosa efter en stund. Så hade inte han väckt mig vid 10 hade jag kanske fortfarande sovit haha! Blir lite brått nu eftersom jag ska möta Emilie vid simhallen vid 11 för att simma för första gången på länge - simhallen har dumt nog haft stängt hela sommaren. Men nu så, nu ska jag försöka köra 2-3 gånger i veckan som jag gjorde hela våren!

Tävlingen där vinnaren får ett valfritt smycke från gobbit.se är nu avslutad och jag återkommer när Jocke och jag har korat en vinnare! Såg nu precis att jag själv vunnit en tävling så grattis till mig hihi! Tack utlandsmamman! Priset är ett baby/hudpaket och det passar ju perfekt nu när vi ska börja ladda upp inför lillens ankomst :-). Igår köpte vi förresten första paketet blöjor... Det var 20 kr rabatt vilket är nästan halva priset, annars hade det nog fått vänta ytterligare ett tag till!

Nu måste jag äta upp det sista av frukosten och packa ihop simsakerna.
Hoppas ni får en UNDERBAR start på nya veckan!

Kramar ❤




Slösöndag!

Så här såg vår dag ut fram till 16-17 ungefär haha... Lancelot fick också fika ;-)!

Men sen kom vi i alla fall ut på en promenad till affären. Otroligt välbehövligt och mina fossingar är mycket mindre svullna nu! Tack vare promenaden kunde vi även äta tacos till middag, mums! Min bestod mest av champinjoner, guacamole och vitkål, köttfärs är verkligen ingen favorit nu under graviditeten.


Japp, jag är precis lika trött som jag ser ut idag ;-)...


Favoritkoftan kommer från ginatricot


Nu blir det ännu mer slötid i soffan, Fredrik har av nån anledning inte kunnat sova inatt så vi är båda hur trötta som helst. Blir nog en tidig kväll med andra ord ;-)!




True Blood- maraton

Vi är fortfarande fast i soffan haha... Känner jag oss rätt så kommer vi kolla klart på alla avsnitt True Blood vi har hemma idag, är redan inne på det första avsnittet på säsong 2 och nu är det tyvärr inte många kvar. Kul med en ny serie som vi båda gillar! Extra roligt att Alexander Skarsgård är med och pratar svenska emellanåt, ska det föreställa "vampyrspråk" hehe?

Jag har i alla fall tagit mig ur myskläderna och fått på mig mer riktiga kläder, även om de också är mjuka och sköna. Ett par leggings med spets längst ner som jag köpte i ullared sist och en svart tunika från ginatricot med sidenband i midjan, sån som alla hade för några år sen. Ångrar faktiskt att jag rensade ut alla mina förrutom den svara, de är perfekta gravidtunikor! Hade vit, beige, blå och rosa också kommer jag ihåg, de var ju så billiga :-). Leggingsen från gekås som för övrigt inte kostade många tior är som gravidleggings, täcker hela magen. Väldigt skönt eftersom de andra jag har från gina trycker så hårt på magen och bebis!


Tillbaka till true blood nu ;-)...



P.S. Idag är SISTA CHANSEN att tävla om ett valfritt silversmycke från gobbit.se! TÄVLA HÄR!




Sunday morning

Godmorgon!

Här startar vi dagen med frukost i soffan och några avsnitt True Blood, vi är redan fast hehe.. Tack Conny för skivorna! Solen tittar fram och det ser ut att bli en fin söndag här i lilla staden. Vi har inget planerat, all fokus denna helgen låg på fotograferingen igår :-)... Skönt med en dag helt utan planer, lediga tillsammans!

KRAM


Backstagebilder i väntan på de riktiga bilderna

Bilderna från dagens fotografering kommer sötaste Hannah att sortera bland och sen ska vi få välja ut några favoriter som sedan kommer retuscheras i den mån det behövs... SEN får ni kanske se en och annan bild :-).


Fredrik agerade lite paparazzi idag men detta var tyvärr allt som fanns i vår kamera till skillnad mot Hannah som fick 16 GB bilder med sig hem haha!



Massage!

Jag tvättade bort allt smink från ansiktet eftersom jag kände mig SÅ översminkad efter fotograferingen och tänkte ge mig ut på en prommis när Fredrik erbjöd sig ben och fotmassage. Inte så svårt att välja när det är SÅ skönt att bli masserad på de svullna vaderna och fötterna. Låg här i sängen med Lancelot brevid och hade det bra en lång stund och nu ska vi flytta oss ut till soffan och kolla ett avsnitt True blood. Vad hände med promenaden då? Den hinns nog med lite senare :-)!


Fotograferingen

Oj så fort tiden går när man har roligt! Hannah körde härifrån för bara en liten stund sen och sen elvatiden har vi varit igång. Förstår om hon är trött i ögonen efter den här dagen hihi... Vi började med att fota bilder på magen och mig här hemma och några med Fredrik också, sen åt vi lunch och därefter åkte vi iväg dit vi var och kikade igår och knäppte massa bilder till. Solen var framme till och från men reflexskärmen som Hannah hade med sig gav ju helt fantastiska resultat, både inomhus och utomhust! Det ska bli jättekul att få se bilderna sen men vi fick såklart se smakprov i kameran och jag måste säga att det ser otroligt lovande ut!

TACK Hannah för idag, för att du ville fota oss och för att du är en så härlig tjej :-)! Jag kände mig hela tiden väldigt avslappnad framför kameran trots att vi aldrig träffats förr och det var mycket tack vare dig!


Jag och Fredrik alldeles nyss


Fotograferingsdagen!

Godmorgon!

Jag har precis tagit mig en dusch och smörjt in mig med oljan och hudkrämen som jag fick hem från Dermanord igår. Oljan heter Lovely mother oil och är bra för oss gravida som vill försöka undvika hudbristningar, hudkrämen doftar vit chocklad och innehåller kakaosmör - något som också sägs hjälpa mot just bristningar. Jag tycker att båda verkar bra men jag hade nog förväntat mig att hudkrämen skulle dofta ännu godare :-). Båda går in smidigt i huden utan att kännas kladdiga och det tycker jag är ett kännetecken för alla produkter jag testat från dermanord.

Olive cleansing är ansiktsrengöringen som jag har använt i snart ett år och den är toppen. Beställde även en extra pump till den stora flaskan (till den lilla ingår det), smidigt att kunna pumpa ut lagom mängd lotion direkt i handen!


Idag vaknade jag upp med otroligt svullna fötter och då speciellt vänsterfoten (?). Inte så kul eftersom Hannah kommer hit och ska fotografera oss idag, men det underlättade ju i alla fall när jag rakade benen - inga fotknölar ivägen haha!

Hoppas ni får en UNDERBAR lördag med mycket kärlek!


Godnatt världen!

En nyklippt make, en mycket nöjd gravid fru (godiiis), ett avsnitt true blood och två blöta katter (de ville gå ut i regnet hehe) senare är det dags att sätta punkt för idag. Fredrik nämnde nåt om ett avsnitt true blood i sovrummet också och det lät ju inte som en helt dum idé. Speciellt inte om ryggkliaren får vara med också ;-)!


Kram & godnatt



Fredagsmys!

Nu blir det fredagsmyyyys :-)! Måste klippa Fredrik ikväll också, inför imorgon!



Hoppas ni njuter av starten på helgen!



Liten roadtrip istället

Det blev ingen promenad för att leta fotoplatser eftersom det började SPÖregna! Så efter att Fredrik varit i gymmet tog vi bilen en runda precis innan det blev mörkt. Tror vi hittade några lovande platser men det får såklart fotografen herself godkänna :-). Nu håller vi tummarna för att det är SOL imorgon också!





Dagens enkla

Tunika från vila, leggings och linne från ginatricot

Nu är Fredrik på väg hem från jobbet och det är officiellt helg här hos oss! Det är nystädat hemma och jag ser fram emot fredagsmys med tända ljus och kanske lite godis (?) i kväll. Jag fick hem två dvdskivor från Conny (svåger) idag med True blood-avsnitt på, kanske får kika på något av dom ikväll. Annars är det den där promenaden vi måste ta också, för att spana in fotograferingsvänliga ställen häromkring. En kvällspromenad är ju inte helt fel för att sova lite extra gott inatt :-).


HAPPY HELG!



(P.S glöm inte tävla om ett valfritt silversmycke från gobbit och ett presentkort på 300 kr hos babysmart genom att klicka på bilderna här i vänsterspalten!)



Rent hus

Fredagar brukar vara städdag här hemma, så även idag. Det är så skönt att få det rent och fint till helgen när Fredrik är hemma också! Jag har dammsugningen kvar men var tvungen att vila fötterna lite som idag är ovanligt svullna av nån anledning. Och lunch måste man såklart äta också, och att passa på att göra det samtidigt som man kollar på The Ellen DeGeneres Show är helt okej alltså :-).

Tänkte ta en promenad om ett litet tag för att kolla in hur naturen runtomkring där vi bor ser ut nu på sensommaren, det hade varit toppen att kunna ta utomhusfotograferingen här i närheten imorgon för smidighetens skull.




Lancelot, bara för att. Han vill ju också vara med på bild idag ;-)!



Fina skyltar

Ni är många som frågat om "Här bor en prins"-skylten vi har på lillens dörr. Jag köpte den på interflora här i stan men såg att den även finns på nordljus, där jag även köpte spegeln för presentkortet jag vann inne hos Engla. 89 kronor kostar den och på baksidan står "Kom inte in"... Haha tänk när barnen är stora så att de kan vända på den där skylten för att de vill vara för sig själva inne på sitt rum!

De har även "Njut varje minut"- skylten som vi också har men även den köpte vi på interflora, kostar 69 kronor både där och på nordljus. "Här bor en prins"-skylten finns till alla prinsessor också men då med texten "Här bor en prinsessa" såklart ;-)!



Glöm inte det, att ta vara på varje minut!




Hon är så söt när hon sover...

Häromveckan var Sessan inne nästan en hel dag utan att vilja gå ut och varje gång jag såg henne låg hon på ett nytt ställe och sussade... Kunde inte låta bli att dokumentera med kameran hihi!

En dag i Sessans liv:







Tänk vad skönt det måste vara att vara katt ibland haha!



Den gravida kroppen

Godmorgon på er!

Nu i morse tror jag att jag kände bebisens fot genom magen för första gången, skitcoolt! Jag kan ofta känna var han typ ligger och hur, men jag tycker det är svårt att urskilja specifika kroppdelar sådär. Det blir väl mer nu på slutet kanske när han är större kan jag tänka mig... Men riktigt häftigt är det!

Fredag idag, underbart! Imorgon är det dags för fotograferingen med Hannah och jag har lite småångest över vad jag ska ha på mig och framförallt när jag inte ska ha nåt på mig, alltså fotas i underkläder. Som sagt, det ÄR inte det lättaste att acceptera sin nya kropp men självklart är jag införstådd med att det såklart hör till graviditeten att gå upp i vikt och det är värt det alla gånger om!! Ingen tvekan om den saken! MEN, jag blir faktiskt lite irriterad på folk som tycker sig ha rätt att kommentera min kropp hej vilt bara för att jag är gravid. Skulle man säga att baken har blivit bredare till en icke gravid? Eller kalla nån tjockis för att man har gått upp i vikt? Inte jag i alla fall! Jag vet att de som säger dessa saker såklart inte menar nåt illa men tänk på att det förmodligen är roligare för den gravida att höra vilken fin mage hon har, eller hur stor DEN har blivit. Inte att röven är stor för det hör ju inte riktigt till graviditeten, även om den gör det på samma gång :-).

TIll en helt annan sak men som också hör till graviditeten. I morse hörde Fredrik mig fisa. Det var första gången under våra 5 år tillsammans som det hänt haha!



Kvällen

Efter cykeldramat åt vi som sagt en middag som blev väldigt försenad på grund av allt som hände... Sen slappade jag och Emilie i soffan och pratade om allt och inget som vanligt, och hon pratade och klappade på lillprinsen i magen som nog var lite trött ;-). Framåt halv nio skjutsade vi hem Emilie och passade då på att titta på hennes fina hästar, lilla Daisy har ju blivit stoor nu! En perfekt avslutning på dagen att andas in lite lantluft, jag skulle gärna bo på liknande vis i framtiden :-)!



Så här mörkt var det inte riktigt, blev knasigt ljus med blixten!

Nöjda med dagen, precis innan vi gick in hemma igen :-)

Det är trist att det blir mörkt så tidigt på kvällarna nu när sommaren går mot sitt slut, men såklart har det sin tjusning det också. Tända massa ljus överallt och krypa upp tillsammans under en filt... Det hanns inte med idag men imorgon är det ju dags för fredagsmys igen :-), veckorna verkligen rusar förbi!


Kram & godnatt




Plötsligt händer det...

Haha ja nu ska jag försöka skriva ner vad vi har sysslat med här i kväll...

Ni minns kanske att Fredriks cykel blev stulen utanför hans jobb när han lämnade den där över natten för några månader sen? Polisanmälan gjordes självklart men inte tror man att man nånsin ska se cykeln igen!

MEN, det gjorde jag idag! Jag och Emilie var på väg ut för att hämta in tvätten medan Fredrik lagade mat, jag ser en likadan cykel hos vår granne som alltså har besök och kollar som vanligt när jag ser en sån cykel om det kan vara Fredriks cykel. Och den saknar lås! Nya cyklar har väl alltid ett sånt där lås genom bakhjulet! Så jag springer tillbaka hem och ropar på Fredrik för att han också ska kolla på cykeln... Och det visar sig att förutom avsaknaden av låset (som bara det är misstänksamt kan jag tycka) saknas även stödet och några ekrar i bakhjulet är av - precis som det var på Fredriks cykel!!

Så vi står där, jag, Fredrik och Emilie och funderar på vad fasen vi ska göra!? Knacka på hos grannen och fråga hans besök var han fått tag på cykeln? Följa efter honom för att se var han bor och sen konfrontera honom? Efter ett litet tag kommer grannen och hans besök ut och när han ska cykla iväg går Fredrik och jag snabbt fram och frågar just var han fått cykeln ifrån. Han har köpt den, och kan absolut inte tänka sig att ta bort stöldmärket för att kolla märkningen. Kan du inte göra det, annars måste vi ringa polisen svarar vi. Då cyklar han iväg fort som bara den och det om något är ju misstänksamt!

Grannen vill inte lägga sig säger han i men efter många om och men (jag blev SÅ irriterad till slut hehe) går han med på att visa var han bor - alldeles i närheten visar det sig och vi ringer på för att kolla om han är hemma. Ingen öppnar och efter en stund går vi hemåt för att fundera på hur vi ska gå tillväga - det var då jag skrev förra inlägget och jag var verkligen fly förbannad kan jag lova!

Ringer till min pappa som brukar komma med bra råd och visst gör han det! Vi ska gå in till grannen och be honom hälsa att han den andra får till imorgon på sig att lämna tillbaka cykeln eller bevisa att det inte är Fredriks personnummer under stöldmärkningen, annars ringer vi polisen och gör en anmälan på honom om våra misstankar.

Efter en stund ringer det i Fredriks telefon, då är det han med cykeln som säger att han inte kan lita på att vi ljuger och bla bla bla... Fredrik pratar med honom först men jag tycker inte han liksom ryter till och visar att han är förbannad så jag frågar om jag får prata istället haha... Och jag är så arg, så arg och till slut går han med på att komma tillbaka och kontrollera ifall det är Fredriks personnummer på. Han säger att han köpt den från en bekant och inte har en aning ifall den är stulen och sure, vi vill ju inte bråka med honom utan bara ha tillbaka cykeln!

Han kommer och vi skrapar bort lappen och visst är det Fredriks personnummer på! Och han ber om ursäkt och säger att han förstår att vi blev arga och jag ber om ursäkt för mina hårda ord men skyller lite på mina gravidhormoner hehe...

Slutet gott, allting gott med andra ord! Men vad är liksom oddsen att vi ska hitta Fredriks stulna cykel på grannens tomt? Samtidigt som jag var så arg innan var det hela faktsikt lite komiskt också haha... Om det nu är han som var tjuven eller inte kommer vi såklart aldrig få veta men ärligt så bryr vi oss inte heller. Huvudsaken är såklart att Fredriks fina monark är tillbaka där den ska vara!


OJ, så långt det blev nu haha, får se om nån orkar läsa ;-)!



ARG!

Jag är så jävla arg just nu! Återkommer...


Update 19.40: Haha det som hänt här i e.m/kväll är nog verkligen once in a lifetime, men nu är allt ÄNLTLIGEN löst! Förklarar mer om en stund när jag har mer tid, Emilie är här så jag ska vara lite social med henne innan jag sätter mig och skriver ner allt :-).




Från Babysmart.se

Var precis och hämtade ut den här fina babysittern på posten. Med i paketet fanns även ett litet mjukt hänge som jag tror passar alldeles perfekt till vagnen :-). TACK snällaste Ulrika på babysmart!

Ni glömmer väl inte att tävla om ett presentkort värt 300 kronor som ni får shoppa upp i babysmarts webshop? TÄVLA HÄR!


Dagens Evelina


Klänning köpt i prag, leggings från ginatricot och silvrigt flätat skärp



Det senaste i "sjalsamlingen"


Haha detta är sjalar som jag köpt sedan början av sommaren! Men är det en accessoar som jag gillar och använder OFTA så är det just sjalar (och väskor såklart) :-). På min att göra lista idag har jag lagt till att rensa i sjallådan och i smyckesskrinet, sånt som inte görs så ofta men sannerligen behöver göras!


Godmorgon världen!

Efter två tidiga morgnar när vi haft föräldrautbildningen tror jag att allt att jag ska passa på att vila ordentligt nu på morgonen. Tvättiden är inte förrän 12 och det är ju SÅ skönt att ligga kvar och dra sig lite, kanske kika lite tv i sängen också :-)...

Solen skiner ute så jag ska försöka hinna med en prommenad innan 12 också, innan det blir för varmt. Blir så inspirerad av Fredrik och syster som båda är duktiga och köpt träningskort hihi... För min del känns det inte lönt att engagera sig i något sånt utan det får vänta till efter årsskiftet nån gång när jag är mig själv i kroppen igen! Ett simkort har jag i alla fall och på måndag öppnar simhallen igen efter sommarstängt så då kan jag börja simma 2-3 gånger i veckan igen, jippie!

Hoppas ni alla får en underbar torsdag och att solen skiner på er idag!



Ännu en härlig dag




Jag älskar de här dagarna som är just nu, när sommaren nästan är höst. Det är kyligare i luften och man känner att en förändring är på väg. Löven börjar bli gula men ännu har de inte släppt taget om sina träd. Ja jag förstår knappt själv att jag faktiskt känner så här eftersom den här årstidskärleken brukar dyka upp när våren möter sommaren för mig, men detta året är helt enkelt annorlunda. Denna hösten kommer jag att bli mamma, få möta det finaste som nånsin hänt mig, och oss!

Vi ska lägga oss i sängen och kolla det sista på en dokumentär innan vi somnar och gör oss redo för ännu en dag. Tänk att det snart är helg IGEN, på lördag kommer sötaste Hannah hit och fotar mig och magen (och Fredrik med såklart :-))!


Kram & godnatt underbaraste ni!


Kvällsmotion!

Vi fortsätter med den nya extremt goda vanan att kvällsmotionera! Till skillnad mot andra kvällar får jag promenera själv eftersom Fredrik tidigare idag köpte ett gymkort. Men, det är en alldeles underbar kväll ute så jag klarar mig med all sannolikhet utmärkt ändå. Det är verkligen nåt fridfullt att promenera ute i naturen och bara ha sina egna tankar som sällskap! Jag saknar dock att kunna promenera i rask takt men de kan jag ta igen med vagnen senare i år :-)...


Jag och maken på söndagens utflykt/motionspass ute i friska luften



Beställde det jag behövde från Dermanord tidigare idag, så om ett par dagar får jag äntligen testa hudkrämen med vit choklad. Mums! Har fått mina första bristningar nu och det känns ju sådär kul. Inget att göra nåt åt dock så det är bara att fortsätta smörja in och hoppas på det bästa!




Lillprinsens rum

Jag vill ha det ljust men ändå mysigt inne på bebisens rum! Nya mattan som legat i press under en annan matta är nu på plats men den är fortfarande veckad. Nån som har tips på hur man gör för att platta ut en matta :-)? Eller är det bara att låta vara och så sköter det sig självt?



Det jag skrev i inlägget nedan om att det inte är så mycket mer att shoppa inför bebisens ankomst kan vi nog ignorera. Bara genom att kika in här kommer jag ju på massa saker! I och för sig är det småsaker (som taklampa, förvaringslådor, leksaker) som kan fyllas på efterhand, men köpa mer saker behöver vi allt :-)!


Update
: Här är vagnen vi har köpt, en bugaboo
.



Till lillprinsen

Har ju köpt lite grejer som jag ännu inte visat för er, mycket på grund av att en del är väldigt killigt såklart :-). Vi har några plagg i olika storlekar och så länge han är liiiten kommer vi köra mest på mjuka, sköna bodys och mjukisbyxor. Därefter tycker jag att det är SÅ sött med skjortor och liknande på små pojkar! Bebis kommer nog få ha samma stil som far sin när han blir lite större med andra ord :-).


Några av pyjamasarna (storlek 50 på den vänstra, 56 på de andra)


Några nya bodysar i små storlekar (50 och 56)
 

Två mjuka set i storlek 56


När han kan ha storlek 68 blir det mer skjortor :-)


Men såklart inte bara skjortor :-)...


Två badhanddukar med luva


"Badstöd" som vi har tänkt använda i badkaret och en speldosa


Musikgym från Dodde.se


VI har redan ganska mycket med andra ord, och de flesta "stora" sakerna som spjälsäng, skötbord och vagn är också fixat! Det som ska ordnas härnäst är madrass, täcke och kudde till sängen som vi säkert shoppar nästa gång vi åker till storstan... En liten mössa och ett lamm- eller fårskinn till säng eller vagn är också sånt som jag kan tänka mig behövs till kalla vintern. Och säkert lite annat också ;-)!




Föräldrautbildning del 2 och barnmorskebesök

Föräldrautbildningen idag gick lika bra som igår och nu är det alltså bara besöket på förlossningen/BB kvar. Det höll på till 12 och vid 13 hade jag tid hos barnmorskan men som tur var frågade hon om jag inte kunde stanna kvar direkt efter istället, så det gjorde jag!

Blodtrycket var bra, blodvärdet likaså (130, ska fortsätta med en järntablett/dag), sf-måttet var lite under kurvan denna gången (27 cm), urinen hade 1 på nånting (ska helst vara på 0) och lillkillens hjärtljud låg på 147 slag i minuten. Hoppas kurvan på sf-måttet utvecklas bra till nästa gång, annars blir det ett ultraljud till sa hon. Men i det stora hela var allt jättebra som tur var :-)!

I alla fall så tog Fredrik bilen till jobbet direkt efter föräldrautbildningen och jag gick hem efter besöket hos barnmorskan. Går ju förbi hans jobb på hemvägen och allt... Och så när jag är hemma kommer jag på att jag inte har några nycklar in haha! Det var annars tänkt att jag skulle ta bilen = ha nycklar hem men nu blev det ju inte så eftersom bm-besöket ändrades ;-). Så det var bara att vända och gå till Fredriks jobb för att hämta nycklarna, suck!


När jag kom hem var Sessan såå kelig för hon ville också in, skittrist att då vända och gå tillbaka när hon jamade efter och inte förstod varför jag inte öppnade :-(...


Smått besviken över att behöva vända för att hämta nyckeln haha...


Och väl hemma, igen, kom Sessan åter och mötte mig, sötnosen!



Nu blir det en väldigt sen lunch :-)!




Godmorgon graviditetsvecka 30!







Nu ska vi iväg på föräldrautbildningen del 2, idag skulle vi bland annat bli presenterade för en sjuksköterska från bvc och en nybliven pappa... Jag gillar verkligen upplägget de har de här dagarna! Men det mest spännande är fortfarande kvar - besöket på förlossningen och BB, det är i början av september.

Hoppas ni alla får en underbar dag!




Tack för idag!

Det har varit alldeles underbart väder här i lilla staden i kväll, så vi passade på att få oss lite kvällsmotion! Fredrik joggade en runda och jag gick en annan runda och så möttes vi där nånstans :-)... Fick så jäkla ont i fogarna/bäckenet dock så hela vägen hem gick väldigt, väldigt långsamt! Måste lära mig att ta det lugnt redan från början men det är ju så skönt att promenera på i rask takt!

Föräldrautbildningen idag var jättebra! Jag som inte har känt nån riktig connection med min barnmorska har nu helt ändrat uppfattning. Hon sa så bra saker och stöttade både mig och Fredrik på bästa sätt inför vad som komma skall. Tyvärr var det flera par som inte kom så det blev bara vi och ett annat par haha... Men det gick såklart lika bra det och de var då hur trevliga som helst! Imorgon är det dags för del två och vi är peppade!


Kram & godnatt säger jag och lillprinsen!





Kväll igen

JA! Nu ringde Fredrik precis och sa att han är på väg hem. Gissar på att han ville jobba igen lite tid som han missade i förmiddags :-). Jag promenerade faktiskt till hans jobb och var där kring halv sex men då han inte kom ut på ett litet tag eller svarade i telefonen gick jag hemåt igen och började med maten istället. Det blev stuvade makaroner idag med, min favorit just nu. Kanske är lillkillen i magen som vill åt kalcium, läste att det var extra viktigt nu den graviditetsvecka som kommer.


Vi två i bilen efter föräldrautbilningen innan!



TACK underbara, söta ni för fina ord som trillat in här under dagen ❤. Jag läser och blir alldeles varm i hjärtat över att ni läser och blir så glada för vår skull!




Japp, här bor SNART en prins!!

...men han har ju först några veckor kvar (elva veckor på ett ungefär) i mammas mage innan han kommer att bo innanför den här dörren:


Hihi vad roligt att ni var så många som la märke till min lilla hint i inlägget nedan! Så nej, det var inget misstag att skriva "han" två gånger i texten :-)...

Att ta reda på könet genom ett ultraljud är aldrig 100 % säkert, men Anders Selbing som gjorde vårt 3D/4D ultraljud var så säker man kan vara, och vi kunde också klart och tydligt se att lilla bebisen är en liten prins ❤!



Förädrautbildning del 1

Godmorgon!

Här är vi morgontrötta som vanligt men det var i alla fall mysigt att äta frukost tillsammans för ovanlighetens skull :-). Jag vaknade strax innan halv sju i morse med en klo i ena tån så väckarklockan behövdes inte ens idag (den var ställd på halv sju) haha...

Vi ska strax åka iväg, om en kvart ungefär för att delta i första delen av föräldrautbildningen. Hoppas den är bra! Mycket fakta har jag/vi redan läst på nätet och i böcker såklart men jag tror att det framför allt är ett bra sätt att få papporna att känna sig lite mer delaktiga kanske?

Bebis har hicka som vanligt just nu, det känns nästan som att jag har svalt en klocka haha... Tick, tick länge länge flera gånger varje dag! Men det är bara mysigt såklart! Det är så kul att man märker att han blir större och större för varje vecka som går, nu går det urskilja exakt hur han ligger och när man trycker med handen så får man i princip alltid en buff tillbaka. Kärlek!


Ha en underbar dag kära ni!

Måndagsmys


Vi har kollat den romantiska komedin på fyran precis - inte ofta man stöter på tvfilmer som man aldrig sett innan! Kul när det händer och filmen visar sig vara bra dessutom, denna var så mysig och söt så! Det blev lite måndagsgodis till, vardagslyx på hög nivå :-).

Nu ska jag fixa klart med det sista här hemma innan det är dags för sängen. Upp tidigt imorgon för föräldrautbildning del 1, spännande!

Kram & godnatt


Kvällspromenad

Jag drog med mig Fredrik ut på en liten promenad efter middagen, han var väl sådär sugen efter jobbet men med följde han :-). Det började tyvärr småregna ganska fort så nån särskilt lång prommis blev det inte men huvudsaken är ATT vi kom ut och fick lite frisk luft och motion. När det är dags för barnvagnspromenader till vintern vill jag ha en sån här som Anette har pimpat vagnen med, kul att se hur långt man går varje dag!



Vår lille Lancelot följde med likt en hund som vanligt, sötaste!

En fruktshopping senare

Har varit inne i stan en sväng för att handla och är nu tillbaka lagom för att börja med middagen så den är klar tills Fredrik kommer hem :-). Jag slängde ut all frukt igår på grund av en äcklig incident på fruktfatet så det behövdes ny frukt här hemma, jag äter otroligt mycket frukt varje dag plus att vi ska ha med egen frukt och dricka på föräldrautbildningen imorgon.

Idag är jag extra rastlös och understimularad, vet inte om det kanske är för att det händer så mycket kul nu i veckan och jag bara är otålig haha... Har ju en förmåga att vara det, allt ska ske NU! Eller kanske till och med igår helst:-)...


Långt linne av märket minimum, kofta från veromoda och leggings från ginatricot är på idag. Skorna kommer från dinsko.




Ur arkivet

Hahaha! Jag tittade igenom bilder i bloggen (det roligaste med att ha en dagboksblogg!) och skrattade lite tyst för mig själv när jag såg vissa bilder... Nog syns det att jag har gått upp ganska mycket i vikt!!


December 08 och januari 09, 1-2 månader innan jag blev gravid.


Och jag måste säga att jag saknar mitt mörkare hår lite... Luggen också! Här med halsduken jag stickade förra året, den får definitivt komma fram i år igen :-).



Morgonmys

Tv i sovrummet och keligaste katten brevid gör det lätt att dra ut på morgonen :-)..


Men NU har jag tagit tag i dagen - satt i linser, tvättat av mig, sminkat mig, klätt på mig, hämtat posten... Idag är det hårt jobbletande som står på schemat och en promenad till affären efter lunch. Ska bara kolla nya elloskatalogen först ;-)...


Godmorgon nya veckan!

Och godmorgon på er, världens bästa! Vilken rekordnatt, jag behövde inte gå på toaletten en enda gång! I och för sig hade jag svårt att somna och gick på toa tre gånger på en timme innan jag väl lyckades somnade haha... Men sen sov jag till halv sju och lyckades sen slumra om till kvart över sju när Fredrik gick upp. Då satte jag på tv:n för att inte somna om mer, måste upp i tid så jag kan somna tidigt ikväll eftersom föräldrautbildningen börjar 8.15 imorgon.


Så här hittade jag Sessan igår när jag inte kunde somna hihi... Söt!


Hoppas ni får en TOPPENMÅNDAG, nu ska jag äta smarrig frukost med brödet som Fredrik bakade igår kväll :-)!

Kram!


Den perfekta kvällsfikan

Tidigare i kväll efter vi duschat bestämde Fredrik sig för att baka bröd! Inte mig emot :-)! Så nu har vi precis mumsat i oss några skivor var medan vi kollat lite tv och snart är det nog dags för sängen. Idag har varit en toppendag!





Veckan som kommer har mycket roligt att bjuda på! Det börjar med föräldrautbildningen tisdag + onsdag förmiddag, och på onsdag är det även dags för nästa besök hos barnmorskan. Sen på lördag är det dags för fotografering och det ska såklart bli jätteskoj även fast det är lite nervöst hihi...

Hoppas att ni också har en kul vecka framför er men framför allt att vi är nöjda med veckan som varit! Tänk på att det gäller att göra varje dag bra medan den är HÄR - idag kommer aldrig tillbaka!

Många kramar



Söndagsutflykt vid skurugata




Vägen började hyffsat lätt...


Men blev svårare och svårare!


Ett tag tvivlade jag faktiskt på att vi skulle komma tillbaka oskadda haha... Det var väldigt brant på vissa ställen och magen var då liiite i vägen ;-). Tur att Fredrik var med och erbjöd en hjälpande hand när det behövdes!
But we made it! Tillsammans klarar vi ju allt :-).

Fikapaus efter den tuffaste biten gav nya krafter!

Men vi hade fått nog av svår terräng så valet var inte svårt här!


Uppe på toppen!

Här var jag på riktigt HELT slut!

Utsikten var otroligt fin, fridfull.


Puss älskade, TACK för ännu en rolig dag!




Trötta efter en blåsig söndagsutflykt!

Oj så härligt vi har haft det ute i höstblåsten men vi är nu rejält trötta! Det blev nästan 3 timmar ute i skogen vid skurugata och skuruhatt som verkligen tog musten ur oss. Klippig vandring, frisk luft och fika i naturen blev verkligen till den perfekta söndagsutflykten! Det var första gången vi var där men jag tror definitivt att det blir fler gånger, nästa gång siktar vi nog på att grilla uppe på skuruhatt :-).


"Naturreservatet Skurugata och skuruhatt
Skurugata är ett av sydsveriges märkligaste naturfenomen. Den omkring 800 meter långa gatan är en klippkanjon troligen bildad av en isälv vid inlandsisens avsmältning. Gatan är mellan 7 och 24 meter bred och 35 meter djup".


Fredrik håller på med dagens middag och jag vilar i soffan med en spinnande Lancelot mellan mig och datorn och en hickande bebis i magen. Bäckenet har definitivt tagit stryk av både bowling och vandring denna helg men det har varit SÅ SKOJ! Vila kan jag göra nu i veckan, helgerna är ju till för att hitta på extra roliga saker när Fredrik är ledig :-).



Utflyktsdags!


Idag har jag på mig klänning från Kappahl och leggings (as usual haha), men det blir en tjock kofta på också eftersom vi ska på utflykt i blåsten nu. Vi tar bilen på grund av blåsten och för att det är ganska långt dit vi ska. Fika i naturen blir det, kameran hänger självklart med :-)!




Bowling!

Igår efter shoppingen var F sugen på att bowla och jag tyckte det var en toppenidé! Han höll på att ångra sig ganska fort dock eftersom han var rädd att jag skulle överanstränga mig i och med att jag har så ont i bäckenet till och från. Men vi enades om att det var värt att försöka för det är ju så kul! Det var skillnad att bowla som gravid, kunde inte ta i som vanligt så mina resultat behöver vi inte prata om haha... Fredrik däremot var en höjdare som vanligt med sina strikar :-).



Emellanåt fick Fredrik ta över min plats för att jag behövde vila kroppen, så då passade jag på att fota min shopping från Gina Tricot istället ;-). Ett rosa långt linne (likadant som de jag redan har i många olika färger) och två linnen med spets, alla tre kostade 49 kronor styck. Billigt och bra!

Älskade in action



Sunday morning!

Åh vad skönt det är med helg, att Fredrik är hemma så jag får frukostsällskap :-). På veckorna äter han alltid frukost på jobbet så det är liksom ingen idé att gå upp med honom om man inte är riktigt pigg vill säga. Det har regnat och blåst hela natten, nu verkar det bara blåsa... Vi tänkte en liten cykelutflykt för att få röra på oss och samtidigt få frisk luft men det beror såklart på hur vädret utvecklas.

Hoppas ni får en myssöndag med de ni tycker om!



Vår lördag

Vår dag började med mys mys och mys! Först kollade vi på film - Ripley under ground (som faktiskt var ganska bra!) och sen låg Fredrik och Lancelot och myste i sängen medan jag provade kläder inför nästa lördag i massor... Vad ska man ha på sig på en gravidfotografering egentligen!? Tips?



Efter lunch åkte vi till grannstaden för att shoppa lite smått och gott...


Jag köpte bland annat dessa söta örhängena för 19,50 på HM! Fynd utan att vara på rea :-)!


Ett nytt nagellack fick följa med hem också, ska testmåla nu tänkte jag :-). Vill ha ett ljuuuustljust rosa som bara ger nageln lite fin lyster!

More to come, ska som sagt måla naglarna nu och kolla på femmans film tillsammans med älskling (The village).

Många kramar till er


Vinn ett presentkort på 300 kronor hos babysmart.se!

Hos babysmart hittar du det mesta till mindre barn - skötväskor, kläder, barnvagnar/barnvagnstillbehör, leksaker och mycket mer. Nu får mina läsare chansen att vinna ett presenkort värt 300 kronor att handla för i webshopen!



Det du ska göra för att ha en chans att vinna är att gå in på babysmart´s hemsida och titta runt bland allt fint de erbjuder sina kunder. Tänk ut vad du skulle välja att köpa för presentkortet om just DU vann, skriv sedan i en kommentar till detta inlägg vad det är för produkter du skulle välja. Skriv dessutom vad du tycker är bra eller mindre bra med deras webshop!




Tävlingen håller på till och med den 5 september.


LYCKA TILL!




Dinnertime

Vi kom precis innanför dörren efter ett par timmar på annan ort. Lite shopping och bowling blev det! Bowling är riktigt roligt men kanske att det inte är bästa aktiviteten som gravid haha... KUL var det i alla fall, och jag tog det faktiskt väldigt lugnt! På stan fick jag tag på några grejer inför nästa helg (fotograferingen) samt en födelsedagspresent så allt som allt var det en lyckad dag på stan! Tacos står på menyn och ska börja fixas nu, jag ska bara lägga upp en tävling till er först!



Godmorgon lördag!

Här startar vi dagen med frukost i soffan och hyrfilm nummer två, mysigt! Hoppas ni alla har sovit gott och vaknar till en solig dag precis som vi gjort idag :-)!



Det är dags för fredagsmys...

Haha jag stör mig på den reklamen - "Det är dags för fredagsmys, om det så är det sista jag gör..". Inte för att den är dålig, tycker faktiskt det är en av de roligaste reklamerna, men låten sätter sig verkligen så jag går omkring och nynnar på den i flera dagar efter jag hört den ;-)...

I alla fall, här ska vi ha fredagsmys med hyrfilm, vindruvor, jordnötsringar, ostbågar och tända ljus. Bara drickan som fattas men den är i skrivande stund på kylning. Fredrik har precis hängt upp spegeln i bebis rum så jag ska kolla hur det blir och sen är det dags för film nummer 1 - In The Electric Mist.



Vi just nu!


Nu har vi bestämt att ni SNART ska få veta om bebis är en hon eller han :-)

Förlåt för att ni har fått vänta länge, längre än jag tänkte från början! Vi kände helt enkelt att vi ville ha lite egen tid för att "smälta" det, och mysa av tanken att bara vi vet vem som ligger i min mage och älskas varje sekund. Jag är ju väldigt öppen om det mesta här inne så det har faktiskt varit skönt att få ha nåt litet för oss själva ett tag :-). Men nu börjar vi bli redo att dela med oss av den härliga nyheten, så jag ska bara komma på nåt kul sätt att berätta det på också ;-)...


HAPPY HELG!

Nu har lilla bebisen hicka igen, tänk att det ligger en liten minimänniska i min mage och hickar! Otroligt häftigt egentligen, min lilla bebiiiis ❤. Funderar på hur bebis ligger i magen egentligen, jag känner liksom alltid hickan lååångt ner i magen, betyder det att huvudet är där nere eller att h*n ligger tvärsöver magen (sparkarna känner jag ungefär i navelhöjd eller högre)? Känner man själva hickandet vid bebis huvud eller kanske vid bröstet och magen? Haha hoppas ni förstår hur jag menar, så svårt att förklara!

Om nån timme slutar Fredrik och då är det HELG på riktigt, jippie! Vi ska förmodligen ut på en liten tripp i helgen och leta efter saker som kanske behövs till fotograferingen nästa lördag, typ nya fina trosor, smycken och så vidare. Fredrik är sugen på att göra en cykelutflykt också så kanske rullar vi runt och letar efter fina fotograferingsställen en stund med. Känner mig ju inte helt redo för att bli fotad måste jag erkänna eftersom jag har gått upp ganska mycket i vikt, men som tur är ska ju magen och bebis vara i fokus :-)!


Världens kanske mest mysigaste katt och jag precis



Hoppas ni har en kul helg framför er!
Kram




Dagens Evelina


Klänning från Rut m. flera, leggings från gina tricot (as always ;-) )


NU är det dags för mig att invadera tvättstugan! Har bokat 11-16 men de flesta som bor här har egen tvättmaskin vilket leder till många lediga tider, ofta kan vi tvätta från morgon till kväll utan problem. Solen skiner och efter de sista dagarnas regnande kanske det är svalare luft ute? Hoppas!


FRIDAY!

Godmorgon!

Haha igår innan vi somnade sa jag att om jag vaknar typ vid fem så ska jag banne mig gå upp då istället för att ligga kvar och försöka somna om i evigheter (eftersom sömnen ändå inte blir bra om man ligger och vrider och vänder sig hela tiden som jag gör varje natt i princip). Gissa när jag vaknade? Japp, 5! Tror ni jag gick upp? Nope! Tänkte massa på det jag sagt tidigare såklart men det var ju så mysigt i sängen men två missebebisar vid fötterna, en buffande bebis i magen och älskling brevid som sussade sött. Och till slut somnade jag en stund till :-).

Igår blev städningen avklarad här hemma så idag är det tvättstugan som står på tur! Är inte så mycket i korgen just nu men den ska fyllas på med sängkläder, lakan och handdukar så det blir några maskiner i alla fall.

Hoppas ni får en underbar dag finaste ni!



You light up my life

Idag har det varit en sådär bra dag. Av nån anledning har jag haft svårt att andas, kanske för att bebis ligger på nåt nytt vis och trycker upp allt mot lungorna? Och så brinnande halsbränna och bäckenont efter dammsugningen på det... Men så kommer F hem, kramar mig hårt, är snäll och lagar mat + diskar och jag tänder ljus fast det är fortfarande är ljust ute, bara för att det är så mysigt. Och nu känns allt bättre igen, tack vare min underbara man!


Jag ÄLSKAR ljuslyktor av alla dess slag men Fredrik delar tyvärr inte mitt intresse ;-). I lyktan till vänster finns sand och snäckor från vår bröllopsresa - härliga minnen!






Tick, tack...

Jag är inte en sån som jämt måste ha klocka på mig även om det såklart underlättar att inte behöva ta upp mobilen varje gång man funderar över hur mycket klockan är...  Jag har en jättefin calvin kleinklocka som jag köpte precis när jag börjat jobba, som en present till mig själv, och den är så bra för den känns mer som ett armband än en klocka. Likadant är det med triwaklockan jag fick i somras från mannen. Det är verkligen mer som ett roligt smycke än en klocka :-)!


En fördel med triwaklockorna är att det med största sannolikhet finns en klocka för alla smaker och stilar i sortimentet eftersom färgerna är så många att välja på! Jag är lite feg och skulle nog välja nån av klockarna nedan om det blev en till, men de mer färgglada klockorna är SÅ tuffa!


(bilder från triwas hemsida)


Mina nya bästa vänner...

...och Fredriks ovänner ;-)?


Vi köpte en "ryggkliare" och en "huvudkliare" när vi var i prag och det var nog det allra bästa köpet därnere haha... Otroligt avslappnande och eftersom man inte ska hålla på att massera hur som helst på gravida känns det som att dessa är ett bra alternativ för att ändå bli av med lite spänningar och smärta :-).






Godmorgon torsdag!

Idag skiner solen igen och visst blir man gladare av det även om jag just nu tycker det är skönare med regn hihi :-). Tänk att det redan är fredag imorgon igen, jag slutar aldrig fascineras av att veckorna går så otroligt fort!

Bebis har hicka just nu, h*n har det jätteofta nu! Inatt när jag hade varit uppe och kissat satte det igång och jag kunde inte somna bara för det haha... Inte för att det stör så mycket egentligen, men jag tror att det är för att det påminner lite om en tickande klocka, vilket jag hatar. Alltså att ha tickande klockor i sovrummet går helt bort hos oss men en liten hickande bebis är ju svårt att göra nåt åt! Dessutom är det bara SÅ underbart att hela tiden få små livstecken från skatten därinne! Nu känner man inte bara sparkar utanpå magen utan varje liten rörelse, Fredrik blev nästan lite chockad när han kände på magen igår innan vi somnade haha, bebis rörde på sig hela tiden och väldigt mycket!! Livet är fantastiskt!

Kram



Nya koftan

Nya koftan från veromoda invigdes idag. Väldigt mjuk och skön och kostar bara 260 kronor! Valde mellan lila och grå och det fanns även andra fina färger.... Men vem vet, det blir kanske en grå också eftersom den trots allt är SÅ skön ;-)?!



Fredrik har oljat in nya ekbordet precis (luktar mycket värre än målarfärgen så jag höll mig långt borta!) så det blir nog inte vitt trots allt. Inte just nu i alla fall! Det är väldigt ovant med ett mörkare bord när vi haft ett litet vitt men ek är ju också fint. Och vill vi ha vitt ändå så är det ju bara att dra med lite vit färg över!



Regn hela dagen lång

Idag har verkligen varit en lugn dag! Ganska skönt just idag, kroppen har fått både bra sömn och mycket vila :-). Jag kikade på filmen, plockade lite här hemma och väntade mest på att det skulle sluta regna för att då cykla till affären. Det slutade aldrig dock så efter 16 nån gång rullade jag iväg ändå - filmerna skulle vara inne före 18 och jag behövde handla några ingredienser till dagens middag. Korvstroganoff och ris blev det, hade falukorv hemma som behövdes ätas upp. Twistade till det med lite sambal oelek i stroganoffen, riktigt gott!

Hoppas ni har haft en underbar onsdag, kram!




Hello week twentynine!

Magen idag, vecka 28+0

Med kläder...

Utan kläder...


Nu är du 28 veckor gången (eller gravid i 29:e veckan, om du föredrar att räkna så). Nu ligger slutspurten framför dig. Den tredje och sista trimestern börjar kring vecka 29 och pågår till vecka 40 (ibland längre). De flesta kvinnor ökar i vikt med ungefär 5 kg denna period.

fetal development at 28 weeks

Alla sinnen är nu utvecklade. Barnets pupiller är så pass utvecklade att de ser skillnad på ljus och mörker. Barnet kan känna smärta och reagera på skarpa ljud utanför livmodern. Förmågan att minnas har utvecklats, barnet lär sig att känna igen mammans röst och andra personer som mamman umgås mycket med.


Det kan kännas som om du varit gravid i evigheter nu och samtidigt kan man känna oro över förlossningen. Gör en lista över saker du behöver förbereda och sysselsätt dig med den, om du behöver distraktion! Du kan börja titta på namn till bebisen och tänka på livet efter förlossningen.



Egna anteckningar: Jag trivs verkligen med att vara gravid och att bära det mest värdefulla som finns under mitt hjärta, i min mage tills h*n är redo för att möta oss är MAGISKT och jag ser det som den största gåva man kan få! Jag tycker tiden har gått jättefort och det känns som att det SNART är dags för oss att få möta vår bebis hihi... Jag tycker med andra ord inte det känns långtråkigt att vänta och jag känner faktiskt bara förväntan över den förlossning som närmar sig.

Det är häftigt att känna bebis bli större och större, nu kan vissa sparkar och rörelser göra ont! Ibland får jag en buff i revbenen som gör att jag hoppar till haha... Namn har vi som sagt så gott som bestämt (även om det kom in en stark motståndare igår) och vi säger det högt ofta för att "känna" på det ordentligt. Jag äter en järntablett och en vitamintablett om dagen. Halsbrännan hälsar på nästan varje dag nu men jag hatar verkligen tabletterna mot det så de skippar jag, precis som jag undviker alvedon när jag har ont i bäckenet. Det går ändå :-)!


Happily ever after!

ÅH vad jag älskar Enchanted! Det må vara en disneyfilm men jag tycker det är en otroligt gullig må-bra-film! Jag ska nog köpa den oavsett vad Fredrik säger hihi...




En underbar start på dagen var det i alla fall, att titta på en film där de lever happily ever after! På tal om happilyeverafter så har alla prenumeranter på bloglovin´ flyttats över till min domän happilyeverafter.se från evelinas.blogg.se :-).


En av mina favoritscener i filmen!





Godmorgon nya graviditetsveckan!

Inatt har jag för en gångs skull sovit helt okej (endast besök på toaletten 2 gånger men inga andra störningsmoment) och det behövde jag verkligen efter flera veckors sömnbrist. Dessutom fick jag sovmorgon eftersom Fredrik var så tyst när han gick till jobbet hihi, det hjälpte kanske att vara grinig igår så han insåg att jag har ont och är trött haha? Jag ska äta frukost alldeles strax och sen ska jag kolla på Enchanted som vi hyrde igår. ÄLSKAR den, såg den på bio och kan nog sen den många gånger till :-).

Onsdagar betyder som vanligt att vi går in i en ny graviditetsvecka, jippie!
Idag är bebis 28 hela veckor gammal och vi går in i vecka 29. Nästa onsdag har vi sista delen av föräldrautbildninigen (första är på tisdagen dan innan) och på eftermiddagen samma dag är det dags för nytt bm-besök. Nästa vecka händer det lite grejer alltså, om allt går som det är tänkt blir det även fotografering på lördagen! En vecka fylld med roliga bebis och gravidhändelser, MYS!

Godnatt!

Filmen - Boy A - var riktigt bra och man fick sig en ordentlig tankeställare. Alla kan förändra sig till det bättre och ALLA förtjänar en andra chans om man vill och har ändrat sig... Ingen är perfekt eller felfri! En del tar större felsteg än andra men det betyder inte att man kan vakna upp och inse att man är på väg åt fel håll och vilja göra nåt åt det, ändra riktning!

Bebis har varit en riktig buse nu ikväll! Hela magen ryckte åt höger och vänster omvartannat så det nästan kändes så nån puttade på mig fram och tillbaka haha! Bebis kanske gjorde kullerbyttor :-) ? Och så hickade h*n lite, och tryckte tillbaka när jag sökte kontakt... Åh, älskade bebis - du är SÅ efterlängtad!


GODNATT VÄRLDEN!



Filmkväll!

Hua, idag har jag varit ordentligt gnällig sen Fredrik kom hem haha... Fick så fruktansvärt ont i bäckenet, hela vägen runt om brände det så jag knappt visste var jag skulle ta vägen. Jag föreslog att vi skulle cykla in till stan och hyra filmer för att jag ville röra på ryggen lite och få nåt annat än smärtan att tänka på - vilket faktiskt hjälpte för stunden. Så vi rullade ner och hyrde Boy A och Enchanted samt köpte massamassa vindruvor och två liter apelsinjuice (mitt senaste craving tillsammans med frukt). Fredrik satte precis igång Boy A och Enchanted tänkte jag se imorgon, ha lite mysmorgon i sängen när F gått till jobbet ;-)!

Nu - fram med värmebältet! Hoppas allt är bra med er!



Vitaste vitt

Skötbordet före:

Skötbordet efter:


Och lilla pallen med lite vit färg på :-)...


Jag tycker de blev SÅ mycket bättre i vitt, passar in bättre så hemma hos oss dessutom. Jag gillar färger av alla dess slag, det är inte det, men jag vill gärna ha basen vit och ljus så kan man mixa och matcha med alla detaljer runtomkring istället :-). Bebisrummet som såklart är i mest fokus just nu ska få vara i vita/beiga nyanser i grunden och sen fyllas på med leksaker och annat skoj i fina färger!





Jakten på den perfekta mascaran

Är det nån mer än jag som aldrig tycks hitta den perfekta mascaran, den som stämmer överrens med dina förväntningar till 100 %? Eller är det kanske nån som HAR funnit den rätte ;-)? Det dumma är ju att det är så himla svårt att tipsa andra om mascaror egentligen, eftersom alla har olika ögonfransar.

I våras köpte jag maxfactors false lash effect som jag verkligen gillade. Eller, jag gillade helt klart resultatet men inte den stora klumpiga borsten!

I somras blev jag tipsad om maybellines lash stiletto och det var faktiskt en besvikelse från dag 1 på alla sätt och vis. Helt kass!

I helgen bestämde jag mig för att ge maxfactor en chans till eftersom jag trots allt tyckte fransarna blev så fina med false lash effect. En masterpiece max fick det bli denna gången och till skillnad mot stiletton gav den fina fransar utan att man behöver kleta på flera lager och till skillnad mot false lash effect har den en borste som passar mig :-)! Maxfactor är kanske "mitt" märke i alla fall, alltid nåt :-)!


Vigselringen har blivit för liten

Jag ligger här och kramas så gott det går med bebis som buffar och busar i magen. Kärlek! Såg att prinsessan Madeleine liksom storasyster har förlovat sig nu också. roligt med två kungliga bröllop nästa år! Mindre roligt att skattebetalarna får stå för en stor del av notan, men det är väl bara att gilla läget ;-)...



Jag klämde på mig vigselringen innan men inser att den nog får åka av igen och kanske inte komma på igen förrän efter bebis är här. Den satt HÅRT och annars är den nästan för lös haha... Kan ju alltid ha den i en kedja runt halsen men då ska det väl vara en vitguldskedja och det har jag ingen.



Tisdag 11 augusti

Godmorgon!

Jag ger upp att försöka sova länge på morgonen efter dålig sömn inatt igen och gick istället upp med F efter en 3-4 timmars sömn. Inatt ska jag banne mig vara urtrött så kanske jag sover bättre :-). Det var tungt att gå upp men älskade gjorde frukost åt mig och då kändes det lite lättare hihi...

Det regnar ute men mig gör det inget, då kan jag vara ute dagtid utan att svettas halvt ihjäl :-). Hoppas ni alla har sovit gott! Kram



Höst(?)promenad

ÄR det redan höst ute? Löven ligger på backen lite här och var och träden börjar bli gula... Det var friskt och skönt i luften när jag var ute och promenerade innan, jag var ute medan F var inne och målade det sista på skötbordet. Fick en trevlig pratstund med fina Sophie också, alldeles för längesen vi pratade! När jag kom hem möttes jag av Sessan som glatt kom springande med en näbbmus i munnen, usch!! Men så gör ju katter, bara de inte tar in sin fångst är jag glad!


Mina sköna prommisskor matchar vindjackan :-).

Nu blir det en lugn stund i soffan med min F innan det är sovdags, han ligger här brevid och kollar i namnboken som inte verkar behövas ;-). Men den ger lite skratt i alla fall - "jag vill ju läsa en bok med såna namn jag faktiskt skulle kunna tänka mig" sa Fredrik precis haha... Han är ju mer kräsen än mig vad gäller bebis namn ;-)!!




Vinn valfritt silversmycke från gobbit.se!

Nu kör vi igång med ytterligare en tävling där priset kommer från gobbit.se! Precis som förra gången är allt ni behöver göra att gå in på DEN HÄR SIDAN, svara på tre enkla (?) frågor och sedan välja vilket smycke ni skulle vilja ha! Skriv gärna i en kommentar till detta inlägget att ni är med och tävlar.





Jag har själv ett fint silversmycke från gobbit - ett halsband med graveringen from this moment vilket står för att jag älskar bebis redan från tiden i magen och för all framtid! Personliga smycken är de allra bästa tycker jag :-)!


Tävlingen håller på till och med 23 augusti
och som vanligt får ni gärna tipsa om tävlingen i er blogg eller till era vänner :-).


LYCKA TILL!




Skötbordstips!

Jag håller på med middag (stuvade makaroner och hemmalagade köttbullar) och mannen är på väg hem. Denna måndag har verkligen rusat iväg men det är ganska skönt att kvällen är nära igen, är såå trött haha... Imorgon hoppas jag på att kunna visa er hur fint skötbordet blir, då borde F ha målat det en gång till. Det är verkligen ett bra tips till er som inte vill lägga för mycket pengar på ett skötbord -  att köpa sniglar på ikea och måla det till önskad färg. Så lätt men blir så snyggt!


Så här såg det ut, efterbild kommer imorgon!





Spontanklippning

Jag fick en tid hos frisören idag! Hon ringde och hade fått ett återbud, tjoho! Det blev liiite kortare men MYCKET fräschare! Topparna var verkligen katastrofala och det gör ju tyvärr så att hela håret både känns och ser ofräscht ut.

Måste tipsa om hårprodukterna jag använder nu och har gjort sedan maj - Redken Extreme. De är SÅ bra till torrt och behandlat hår! Mitt hår har blivit mycket bättre sen jag började använda det och dessutom gör det så att håret inte blir fett alls lika fort. Jag kan utan problem hålla mig till att tvätta håret 1-2 gånger i veckan utan att behöva fräscha till det med torrschampo och liknande emellan. Eftersom det är ganska dyra flaskor här i sverige beställde jag från lookfantastic och kommer helt klart fortsätta göra det när det är dags för nästa beställning :-).


Bild lånad från bangerhead.se


Dagens Evelina

Klänning från cubus, sidenband från nån syaffär och leggings från gina tricot.

Ursäkta röran i bakgrunden men bebisrummet är för tillfället målarrum och just framför denna spegeln är ljuset bäst för att fota outfits ;-)...



Godmorgon ny vecka!

Måndag igen och mannen är på jobb som vanligt. Idag skulle han be om ledigt till föräldrautbildningen som visst är redan nästa vecka! Skoj! Både tisdag och onsdag förmiddag ska vi vara där och träffa andra blivande föräldrar. Sen är det ett besök på förlossningen/BB i början av september och det besöket ser jag också fram emot jättemycket!

Idag ska jag ta en prommis in till stan och besöka arbetsförmedlingen, äntligen verkar det vara lite svalare ute efter regovädret igår. Lämna tillbaka filmen vi såg igår måste jag också göra. Changeling var verkligen BRA! Fredrik sa att det var en av de bästa filmerna han har sett på länge och jag kan inte annat än att hålla med, så otroligt gripande. Om ni inte redan har sett den - se den ;-)!

Kram!

Kivilyktor behövs till höstmyset!

Vi åt kvällsmackor i mysigt sken, det spöregnade ute och det blev sådär dunkelt både inne och ute... Som höst! Haha helt galet att jag längtar till höst men det är ju kanske inte så konstigt eftersom vi då kommer möta vår lilla skatt!


På grund av regnet skippade vi att cykla till affären, istället tog Fredrik bilen ner och hyr Changeling. Jag förbereder med tända ljus även i vardagsrummet, vi har kivilyktor lite överallt i lägenheten but I love them :-)...Tänk att det redan är måndag imorgon, veckorna verkligen springer förbi!


Hoppas ni har haft en TOPPENhelg med nära och kära!

Kram!





Mina mysmissar

Vi myser medan F målar ;-)...

Kvällen är redan här och vi har trots allt hunnit med en hel del! Mest Fredrik förstås eftersom jag inte får måla. Jag har målat en gång under graviditeten då väggarna här i lägenheten blev vita när vi precis flyttat hit, men då visste vi inte att jag var gravid. Haha, jag oljade in matbordet då också, i alla farliga ångor... Inte bra! Men som sagt så var det alldeles i början som tur var.

Vi funderar på att åka och hyra en film om ett tag, min tur att välja idag hihi... Fredrik har precis målat det sista på pallen, och sen ska den och skötbordet målas en gång till imorgon. Blir riktigt bra, skötbordet blir riktigt läckert som vitt! Jag ska ta skynda och fixa lite kvällsmat nu medan F tar en dusch :-).




Vitt och svart

Nu har Fredrik hoppat från ett målande till ett annat... Jag får inte måla för honom även fast jag vill jättejättemycket, tycker det är roligt att måla! Så jag gör det jag brukar göra som också är roligt - fotografera och dokumentera ;-)!

Skötbordet blir vitt!


Cykeln är glänsande svart och ska bara få ett svart framdäck - sen är den klar!


Själv är jag lite rastlös och försöker sysselsätta mig i den mån det går utan att ryggen ska göra ont. Har precis städat badrummet så nu doftar det gott där inne... Diskat, rensat och vattnat blommor och lagt nya mattan under vardagsrumsmattan har jag också gjort (för att den ska bli platt haha) så nu ska jag nog gå och titta lite på Fredrik och skötbordet på håll, utan att andas in några farliga ångor ;-)... Det är så roligt att det lilla rummet äntligen får bli något!




Svettigt!

Idag lär jag inte få se särskilt mycket av min man, han mekar fortfarande med sin cykel (spraymålar nu) och lär göra hela dan. Trist för mig som vill umgås nu när han är ledig såklart ;-), men jag hoppas samtidigt att det (tillsammans med monteringen av möblerna igår) dämpar hans "byggarlust" haha... Han har velat bygga nåt till hemmet länge nu men jag försöker få honom att förstå att vi inte behöver nåt mer och att bygga ikeamöbler är ju också att bygga möbler ;-)?

Jag cyklade till affären för att få lite mer motion och se om nerverna i ryggen vill hoppa tillbaka till rätt plats men det resulterade tyvärr bara i att jag blev helt genomsvett haha... Håller på med lunch nu passande en het sommardag - tunnbrödsrullar med korv, mos, räksallad, sallad och tomat.



Måla vitt?

Nya soffbordet som vi köpte på rusta igår. Lagom stort - 60x60 cm och i massiv ek som matchar matsalsbordet några meter bort. Jag vill ju helst ha vita möbler men det får nog bli att vänta med eventuell målning för att inte göra nåt förhastat. Å andra sidan kan man ju alltid måla och slipa ner eftersom det är ett träbord ;-)...




Trött!

Såååå trött! Jag kommer inte ens ihåg en natt då jag "bara" behövde gå på toa en 2-3 gånger - de senaste veckorna har det varit nåt annat varje natt! Slagsmål från Fredriks sida, kattklor i fötterna eller knäppa drömmar. Inatt var det en nerv i kläm och det gjorde så ONT varje gång jag rörde mig att jag vaknade varje gång jag skulle vända på mig. Ganska ofta med andra ord också eftersom det gjorde ont hur jag än låg. Det kanske är vid såna tillfällen man borde ta sig en alvedon? Jag fattar inte hur svårt det kan vara eller varför, men jag VILL inte ta värktabletter och undviker det alltid in i det längsta. Ska bli spännande att se vid förlossningen hur mycket jag orkar innan jag ber efter all smärtlindring i världen haha...

Slutgnällt nu! Bebis mår bra, vi mår bra och solen skiner ute - det blir nog en bra dag idag också :-D! Jag ska ta en prommis runt kvarteret nu för att piggna till och mjuka upp ryggen, Fredrik har redan ivrigt börjat fixa med sin cykel.


Gos med Lancelot och bebis i magen som sparkar just nu

Vi monterade ihop ALLA möbler redan igår
(jag var så ivrig hehe) så nu har vi nytt soffbord, en pall att klättra på vid behov, spjälsäng i lilla rummet, skötbord på toaletten... Det blir SÅ fint i bebis rum! Ljust och luftigt. Pallen och skötbordet ska målas vita idag! Soffbordet är i massiv ek så det är lite ovant med ett så "tungt" och mörkt bord, får se om även det blir vitt med tiden :-).

Bilddagbok

Medan Fredrik var på biltema, vi vet ju alla hur länge en karl kan gå i en sån affär, gick jag på rusta och hittade en matta och kollade på ett bord. Sen fanns inget mer att göra än att vänta på F, och fota dagens outfit ;-)...

Linne och leggings från gina tricot, tunika från Prag, väska från guess, klocka triwa, solbrillor ur & penn, vita skor (de på presentationsbilden till vänster) från din sko.

Efter rusta blev det IKEA där vi fick tag på både skötbord och spjälsäng! Och muggar, och korgar, och grytlappar och...

En kofta jag provade och köpte på veromoda. Typ lilagrå i färgen och jätteskön!

Efter alla affärer skyndade vi till bion men hann ändå med att ta fram kameran på vägen, resultatet blev ju dock sådär... Men bebis fick ju vara med!


TIll filmen (Harry Potter) blev det en hollywoodmeny, mums ;-)


Underbart väder i jönköping när vi gick mot bilen för att köra hemåt


Tack för en toppendag älskling!

Dagen

Hej på er! Nu är vi på väg hem igen, bilen är fullpackad där bak :-). Vi gick in på ikea för att köpa skötbordet bland annat, men det visade sig att spjälsängen redan hade kommit in också! Vecka 34 fick vi höra att den skulle finnas inne igen sist när de var slut så det var en positiv överraskning! Blev en hel del annat smått och gott shoppat idag också, bland annat en beige stor rund matta till barnrummet, en pall, vita korgar att ha under skötbordet... Och ja, jag fick lite kläder också - oops! En lila stickad kofta från Vero moda och tre långa kortärmade tröjor att ha under alla mina långa koftor (en svart, en vit och så en vit med rosa ränder som fanns på rea) från VILA. Köpte även lite grejer som kanske får användas till fotograferingen som är om två veckor, spännande!



Vid kvart över fem när vi speedshoppat det sista på HM hade vi superbråttom till stan för att gå på Harry Potter-filmen, vi hann precis :-). Nu vill vi båda hem och börja bygga barnmöbler tror jag haha... Det är en underbar varm och solig kväll med lite mer behagliga 20 grader!



Lets go

Håret är inte torrt och inte borstat men det förstnämnda löser sig nog fort ute i värmen ;-). Hoppas ni alla får en underbar lördag! Kram!



Sunny saturday!

Godmorgon!

Vi ska äta frukost och göra oss klara för en dag på annan ort. Solen skiner ute idag igen, HOPPAS bara det är liiite svalare än igår och förgår :-). Jag har sovit som en kratta inatt igen men vad gör väl det om 100 år? Idag ska ändå blir en BRA dag!

Kram!

Film, ångest och ett namn som känns rätt

Fredrik hyrde en film innan (The international) som han kikar på nu, jag har oftast dåligt tålamod att kolla film om jag inte tycker den är jättejättebra :-)...

Innan fick jag lite kläd/kroppsångest och började nästan gråta för att jag inte tyckte nåt är fint eller passar mig... Det är inte det lättaste jämt att acceptera så stora kroppsliga förändringar på kort tid men oavsett så älskar jag verkligen lilla magen och tycker den är SÅ vacker! Den är en symbol för att det finaste vi har finns där inne och växer sig större för att kunna komma ut till oss om cirka 88 dagar. Som tur var har jag en man som överöser mig med komplimanger varje dag, som säger att jag är vackrare än nånsin och att jag alltid borde vara gravid? Haha, det hjälper en hel del de dagar jag inte känner mig lika fin kan jag lova!

Vi satt ute på en filt i trädgården innan och spanade in "vår" igelkott som bor här nere i en buske hihi. Så söt! I alla fall så pratade vi om det här med namn och kom fram till att varför inte hålla oss till det vi har? Våra närmaste vet ju om namnet och kallar till och med bebis vid namn emellanåt, precis som vi gör. Det slutgilitga eldprovet blir såklart när h*n kommer ut men som det känns nu är det ju en * !



Det där med namn...

Fredrik är hemma och det är HELG! Underbart! Jag ligger som en strandad val i soffan, helt utslagen av värmen och Fredrik är bäst och lagar middag. Bakpotatis, känns lagom "tungt" nu när det är så hett. Själv surfar jag runt på macen och letar efter passande namn till bebis. Vi har ett sen tidigare som fortfarande hänger med, och än så länge vinner det över de andra kandidaterna. Men man vet ju inte, det kan ju finnas nåt ännu finare och mer passande där nånstans ;-)...

TREVLIG HELG!




Dagens Evelina

Klänning från hm, leggings från gina tricot.

(Helgens måste: fixa undan antensladden som nu går runt hela bebis rum)

Testade att ta en liten promenad innan men nej, jag höll på att tuppa av. Haha jag har lite kul åt mig själv som annars ÄLSKAR att vara ute på sommaren och njuta av värmen men nu längtar efter höst och kyla :-)...



Spegel från nordljus

Så fin den var, spegeln! Tack Engla för presentkortet jag vann i en tävling hos dig! Har inte hunnit hänga upp den på väggen än men det är ju ingen brådska... Nu är det inte så jättemycket kvar att göra i barnrummet, eller det har det väl aldrig varit eftersom det har stått tomt sen vi flyttade in haha. Spjälsängen är det som är kvar att köpa, kanske en matta och kanske någon annan form av förvaring på väggen mittemot denna (för leksaker).



Fredag 7 augusti

Godmorgon FREDAG och bästa läsarna!

Hihi ni är så söta med era gissningar om bebis kön... Själv måste jag säga att jag inte direkt tror på teorier om magens form, dvs att många av er tycker att jag har en pojkmage. Visst kan det stämma, det är ju ändå 50 % chans att få rätt, men jag tror ändå att det handlar om hur mycket man går upp i vikt, var man går upp i vikt och hur bebisen ligger. I vanliga fall som ogravid går jag alltid upp över höft och rumpa först och därför tror jag att det är anledningen till att jag gjort det nu som gravid också. Klart magen också har gått upp i vikt, men extrakilona har nog tyvärr satt sig längre ner haha...

Den klart roligaste gissningen fick jag i en kommentar av en läsare - att det måste vara en pojke, det ser man ju på bloggdesignen. Designen jag hade hos mammabloggarna alltså, den hade en gröngråaktig bakgrund. Sådär bra motivering eftersom jag själv inte hade nåt med val av färger att göra hihi...

Idag skiner solen igen, lovely! Hoppas det är svalare än igår bara för annars får jag nog hålla mig inne tills ikväll ;-)!

Magen i olika vinklar

Det är verkligen beroende på i vilken vinkel man ser magen som den ser stor eller större ut. Ovanifrån ser den till exempel jättestor ut eftersom det putar så mycket längst ner. Som ni ser ligger h*n mest åt höger här och inga fötter i sikte nej ;-)...



Bakifrån, från sidan och framifrån. Ibland tycker jag inte ens att magen syns framifrån i vissa kläder!


Idag är bebis 27 veckor och 1 dag gammal ❤

HOT!

Idag har det varit värmebölja, cirka 30 grader i skuggan. Jag som tyckte det var varmt i köket av all bakning fick en chock när jag gick ut på framsidan och det var ännu varmare där! Skönt för alla er som tål värmen, själv skulle jag nog bara klarat av att vara ute om jag fick ligga i en pool samtidigt haha... Nästa sommar får vi köpa en liten pool till bebis, då kan man själv få lite svalka samtidigt hehe...

Har slarvat med vatten idag vilket har lett till en enorm huvudvärk och trötthet nu. Ska fylla på vätskenivån och hoppas på att det blir en prommis med F sen när det svalnat ute. Sommarkvällar är det bästa!

129 bullar

Puh! Nu är äntligen den sista plåten bullar i ugnen, blev visst fler än vad jag trodde (gjorde dubbel sats). 129 stycken blev det totalt (vissa blev lite brända, ooops!) så nu har Fredrik fika för ett bra tag framöver haha, han kanske vill ta med och bjuda på jobbet också. Själv är jag inte alls förtjust i bullar eller andra bakverk så när jag bakar gör jag det faktiskt mest till F som tycker bakat är godare än godis :-).

Dubbeljäsning hihi...

SNART kommer F hem och då måste jag åka iväg och kolla ifall paketet från nordljus har kommit. Vi var där igår med men då fanns det inte där trots att det stod på avin att det skulle göra det, avin var till och med daterad den 4 augusti... Suck! Vill ju se spegeln vi beställde till bebis rum, om den passar in där.


Ge ALDRIG upp!

Idag är en BRA dag! Ni vet sådär riktigt bra så det sprudlar i hela kroppen av lycka  och man går runt och ler åt ingen och ingenting egentligen... Fantastiskt!

Jag är så lyckligt lottad som har ett mirakel i min mage, världens snällaste finaste man och en underbar lägenhet där våra missar trivs bättre än nånsin. Tänk för 5-10 år sen när jag kämpade varje dag för att inte gå under och aldrig tappade tron på att det skulle bli bättre... Inte trodde jag att det skulle bli SÅ HÄR bra!



Bullar i ugnen

Haha ja fast i min mage är det bara EN bulle öven om man kan tro att det är fler efter att ha kollat på bilden nedan... Kanske jäste den i kapp med bulldegen ;-)?



En annan slutsats jag kan dra av att titta på bilden är att städa och tvätta EFTER en storbakning, inte dagen innan haha!



Torsdag 6 augusti

Godmorgon!!

Inatt har jag sluppit alla dumma drömmar! En näve rakt i ansiktet och en klo som satt fast i foten är ju en helt annan historia, men inga mardrömmar :-)!

Solen skiner ute och jag tänker att det är perfekt för en bakdag inne! Haha, lite bakvänt men så är sommaren för mig detta året, jag "tål" inte solen lika bra som annars. Men jag blir ändå HAPPY av att solen skiner, det hörs barnlek och gräsklippare utanför... Sommaren som kändes så långt bort igår pågår ju just nu!

Hoppas ni får en underbar dag!

Sommaren går mot sitt slut

Godkväll!

Det märks utanför fönstrena att sommaren börjar gå mot sitt slut, det är mörkt ute fast klockan inte ens är tio. MEN, detta året LÄNGTAR jag nästan ihjäl mig efter att det ska bli höst! Eller 3 november hör kanske till vinter? Ja, hur som helst så känner jag för en gångs skull att det är skönt att lägga sommaren bakom mig. Jag är annars en vår- och sommarfantast, så att få barn på höst/vinter är nog bara bra för mig för nu kommer den tiden vara speciell och mysig varje år!

Ikväll har vi varit ute på en cykel/inlinestur igen. Det var svalt och skönt, nästan lite kallt i början innan jag fick upp värmen. Hade bara en bolero med 3/4-ärm på, en som jag aldrig använt men ägt i kanske 3 år haha... Garderobsrensningen jag gjorde innan semestern var verkligen välbehövlig om jag säger så, nu är det inte lika mycket kläder att välja mellan. Funderar på om jag inte ska ta en minirensning till, för det är fortfarande lite fullt i garderoberna. Inte överfullt, men för fullt för att kunna köpa nåt nytt haha...


Den här jeansklänningen från Haléns skulle jag till exempel inte säga nej till!

Imorgon står bakning på schemat, Fredrik är överlycklig hehe... Nu blir det kvällsfika som de säger i norrland, sen är det dags för en renbäddad säng!

KRAM!




"Den godaste kladdkakan jag nånsin ätit"

Ja det var då inte dåliga betyg som Fredrik gav min bakning haha... Utöver meningen i rubriken hörde jag ord som perfekt, världens godaste och liknande. Han sa till och med att nu vet han vem som får sköta ALL bakning i fortsättningen. Dumt att ta ut nåt i förstkott tycker jag, imorgon ska jag baka ännu mer hehe...




Update: Klart ni får receptet ;-)!


Ingredienser

2 st ägg
3 dl socker
2 dl mjöl
1 msk vaniljsocker
3 msk kakao
100 gram smör eller margarin

Sätt på ugnen på 175 grader. Vispa ihop ägget och sockret tills det blir vitt och bubbligt. Smällt smöret. Blanda mjöl,vaniljsocker och kakao vid sidan om. Rör i mjölblandningen i sockerblandningen. Rör i det smällta smöret. Smöra en sockerkaksform (jag använde en stor pajform som ni ser på bilden) och häll i smeten. Ställ in den i ugnen i ca 20 minuter (jag hade nog den inne i närmre 30 minuter). Testa med en sticka och se om smeten är fast. Avnjut med grädde eller vaniljglass till!

Den blir så där seg och god, precis som jag tycker kladdkaka ska vara :-)!



Dagens Evelina


Tunika ellos, leggings gina tricot, guldskärp ?.

Jag har städat, tvättat och bakat idag - gissa om det kommer förvåna Fredrik haha... Kanske inte tvättningen och städningen, men matlagning och bakning är ju annars han grej. Det blev bara en kladdkaka men imorgon tänkte jag baka lite annat, måste handla ingredienser först!

Idag kom en avi i brevlådan om att paketet från nordljus har kommit så jag tänkte åka iväg och hämta det nu efter 5 och samtidigt passa på att plocka upp F efter jobbet, lämna tillbaka hyrfilmen och handla till morgondagens bakningen.



Hair!

Jag gillar verkligen att ha mitt hår lite ljusare men nåt jag MÅSTE bli bli duktigare på är att toppa det innan det blir alldeles för slitet! Nu är det snart 3 månader sen sist så jag ska försöka få en tid den närmsta framtiden, fattar inte hur de flesta ställena kan ha väntetider på flera månader!? Jag är väl bara van vid storstadslivet fortfarande där man lätt kunde få tider i alla fall till nästa vecka.



Tillbaka till dagens måsten, tvättstugan nästa! Blev på riktigt fixarhumör så jag drog av överdragen till matsalsstolarna och tänkte slänga in dom i maskinen härnäst. Funderar på att baka också, kan nog baka nåt lättare men ska handla jäst och annat så det kan bakas bullar i veckan också!



Magen vecka 27+0


Nu ska jag fortsätta med mina hushållssysslor, höll dock på att svettas ihjäl bara av att bära ut tvätten till tvättstugan och lägga in i maskinerna... Dammsuga 85 kvm med en lång trapp känns ju liksom lite sådär lockande då haha...




Vi är i vecka 28!


"Nu är du 27 veckor gången (eller gravid i 28:e veckan, om du föredrar att räkna så). Nu ligger slutspurten framför dig - två trimestrar avklarade, en kvar. Din bebis växer och förbereder sig för sin födelsedag. De närmaste två veckorna kommer bebisen att öka snabbt i vikt och du kommer kanske att känna dig andfådd och trött i takt med att du växer med bebisen. Om du kunde se din bebis nu, skulle du se mer och mer av en nyfödd bebis beteende. Bebisen blundar och öppnar sina ögon, sover och vaknar på regelbundna tider och suger kanske på tummen eller andra fingrar. Denna vecka kan din bebis ha mycket hicka också, vilket förklarar den där konstiga, rytmiska känslan du kanske haft i magen!"



Jag mår toppen i det stora hela! Visst känner jag av foglossning emellanåt, blir anfådd för ingenting, håller på att bli galen av halsbränna ibland... Men ingenting kan förstöra glädjen över att bebis växer och mår bra!!

Onsdag = ny graviditetsvecka

Godmorgon!

Inatt har jag också drömt en massa konstigt. Fick frågan igår hur det är med drömmar sen jag blev gravid och svaret är att jag börjat drömma hur mycket mer som helst i stort sett varje natt. Inte så bra med tanke på att det ju betyder att jag inte får så mycket djupsömn och det kan såklart vara en förklaring till tröttheten som inte försvinner. Inatt var det en jobbig dröm som ändå gjorde att jag kände mig vid gott mod när jag vaknade - jag kände mig lite fri. Jag röt ifrån om saker jag inte tycker är okej till en person som borde förstå bättre. Tyvärr skulle jag nog aldrig vara lika hård som i drömmen men på något vis kändes det ändå som att jag fick lite klarhet i hur jag kanske BORDE ryta till även i verkligheten ibland... Som en klok kvinna sa till mig i somras när jag berättade om hur denna personen sårar mig gång på gång - jag kan inte ha det så här och låta så mycket negativ energi gå till henne. Jag måste få ett slut på det, och det speciellt nu när jag själv ska bli mamma och behöver ALL energi till mig och min familj... Förlåt om jag svamlar men en del av er kanske förstår vem jag menar :-).

Filmen igår var väl helt ok, men ettan (Vi hade i alla fall tur med vädret) är nog snäppet bättre! Testet för dvd:n i nya tv:n gick däremot alldeles utmärkt, det är jätteskönt att ha en tv i sovrummet igen som dessutom inte tar så mycket plats. Och tack för alla biotips! Verkar inte som att Harry potter är så bra, har inte hört många positivt omdömen om den än haha... Vi får se på lördag hur det blir, men hangover har Fredrik redan sett så den vill han nog inte se igen ;-).

Solen skiner ute idag men jag hoppas på att det är lite svalare, som i går kväll. Idag är planen att tvätta om tvättstugan är ledig och städa (i alla fall dammsuga).


Testade ny juice i morse, brämhults ananas och blodgrape. Gott men apelsin är godare :-)!

Filmmys!

Hej alla fina!

Vi tog oss en cykel/inlinestur ner till stan för att ta ut pengar och hyra en film. "Vi hade i alla fall tur med vädret - igen!" ska vi se, jag älskade den första filmen när jag var liten haha... Det blir att inviga dvd:n i nya tv:n i sovrummet idag, mys att kolla film i sängen :-). Jag börjar bli hungrig igen så får nog ha fruktstund innan, äter så himla mycket frukt nu! Är definitivt inte en av dom som tror att man blir tjock av för mycket frukt - till skillnad mot godis är ju fruktsockret något som kroppen kan bryta ner. Nektariner + röda hårda äpplen är mina favoriter just nu!


Vi på vår bänk utanför dörren, innan rundan till stan.


KRAM!




Biotips?

Vi funderar på att gå på bio på lördag, dels var det längesen och dels så får vi ju passa på nu innan det blir november ;-)... Har ni några tips och råd om vad som är sevärt just nu? Funderar lite på harry potter bland annat.

Hoppas att ni blir glada när jag kan avslöja att det är tävlingar på gång här inne igen :-D! Bl. a med pris från gobbit.se som även sponsrat en tävling tidigare.



Ny mailadress!

Vill bara göra er uppmärksamma på att min nya bloggmail är fruevelina@gmail.com. Adressen står även under bilden på mig här till vänster!

Nu ringde Fredrik och berättade att han är på väg hem, dagen har verkligen gått fort eftersom jag sov så länge idag. Tänk att det är onsdag imorgon IGEN, vilket innbär en ny graviditetsvecka :-)! Lilla bebisen visar hela tiden att h*n blir allt större, innan fick jag en hård spark längst upp i magen samtidigt som jag kände rörelser längst ner... Igår försökte jag få med på film när det stepdansades och gjordes vågen i ett men när kameran väl kom fram var det såklart lugnt igen haha! Buse!



Moderskapsintyg äntligen inlämnat

Det är riktigt varmt (eller kvavt rättare sagt) ute idag också. Har gått in till stan och hem och det var verkligen svettigt, men SKÖNT att få röra på sig! Visst har vi rört ganska mycket på oss under semestern också (speciellt i prag haha) men det är ändå nåt speciellt med att komma hem till verkligheten och in i vardagen igen.

Jag besökte försäkringskassan idag för att lämna moderskapsintyget. Fick hjälp av den snällaste kvinnan så nu känns allt jättebra, precis som jag fått svar om tidigare kommer min föräldrapeng beräknas på min anställning jag hade innan jag blev arbetssökande. Tur!

Slapp klädsel idag, byxor hm och linne gina, skor skopunkten, väska lindex och klocka tritoni. Jag ÄLSKAR klockan, den är så fräsch i vitaste vitt, bästa 5-årspresenten :-)!




I´m back!

Eller jag har ju i och för sig aldrig varit borta, bara ni som inte kunnat se några nya inlägg hihi... Äntligen är det som det ska här inne i alla fall, det var otekniska jag som krånglat till det med den externa servern och lösenord haha... Puh, så himla jobbigt och frustrerande när man har problem som man inte vet eller kan nånting om! Tur då att det finns folk som kan det man själv inte kan :-)!

Gårdagens outfit, bättre sent än aldrig!

Jeans PoP, tunika åhléns, linne gina tricot, jacka gekås, skor din sko och väska lindex. Jackan åkte dock av fortare än kvickt eftersom det var så varmt.




Tisdag

Godmorgon!

Bloggen funkar fortfarande inte som den ska se jag, hoppas det löser sig under dagen! Inatt har jag sovit såå dåligt! Drömt läskiga dörmmar som påminde om den nog hemskaste filmen jag sett - The strangers, så mitt i natten var jag tvungen att gå upp en stund för att "tömma" hjärnan haha...

På tal om drömmar så har jag bara drömt om bebis två gånger och det var i våras nångång. Båda gångerna drömde jag att det var en pojke och en av gångerna drömde jag att förlossningsdagen blev den 8 november... Fick höra sen att det är fars dag så det hade ju passat bra det datumet :-).

Nu ska jag stiga upp, äta frukost (nygamla frukostfavoriten är skivat ägg på knäckebröd, har inte kunnat äta ägg sen jag blev gravid men nu är det äntligen gott igen haha) och sen ta en prommis in till stan för att fixa lite småsaker (försäkringskassan, handla lite grejer till middagen...).

Fortsatt bloggstrul

Hm, undrar om det är nån som ser mina inlägg? Jag gör det då inte! Har mailat blogg.se och frågat varför det inte uppdateras med inlägg och kommentarer, verkar ju som att ni andra kan blogga... NÅN gång kommer väl alla inlägg fram får vi hoppas ;-). Bilder kan jag inte heller ladda upp förresten, suck!

Idag har jag inte gjort mycket mer än att maila, prata i telefon och vara irriterad på blogg.se, typ. Cyklade till affären för att köpa massa frukt (mmm, nektariner) och fyy så varmt det var! Värsta träningspasset för mig och magen haha!

Fredrik är trött efter första arbetsdagen och jag är trött efter att bara ha sovit cirka 3-4 timmar inatt (la mig efter 2 nån gång efter ett msn-samtal och gick upp med Fredrik vid 7. Han nämnde nåt om att se criminal minds i sängen vid 21 och jag bangar inte på den kan jag lova :-)...

MÅNGA kramar till er alla, förlåt för mitt blogghoppande men saker och ting blir inte alltid som man tänkt sig och jag skulle inte tackat ja till mammabloggarna om jag visste att allt skulle ta slut så fort. Men allt sker av en orsak, det är jag säker på!


Bloggkrångel

Ser att mitt tidigare inlägg inte dykt upp än? Haha det är väl typiskt att blogg.se börjar krångla för mig direkt ;-)... MEN, precis som Josefine skrev så tycker jag också att blogg.se känns mer "hemma" än wordpress. Speciellt bildfunktionerna tycker jag är bättre här och jag gillar att blogga med stora, fina bilder utan att behöva förminska dom i förväg. Fast wordpress var absolut bättre på vissa funktioner och framför allt lite roligare men tyvärr kan man ju inte få allt :-).


Jag och finaste som jag SAKNAR nu när han är på jobbet igen!



Nu ska jag bege mig ut för att köpa frukt, bröd, juice och annat nödvändigt!

KRAM




Lunchdags!

Fredrik är min räddare i nöden på många sätt, inte minst när det kommer till matlagning. Tack vare att han gjorde en STOR gryta av den godaste chili con carnen igår har jag alltså lunchen serverad idag (lyxigt värre!). Nåja, värma den i mikron får jag såklart göra själv hehe...

Det märks tydligt att bebis bara blir större och större, nu kan jag känna sparkar inte långt ifrån brösten. Skitcoolt! Fram tills för nån vecka sen kändes det mest längst ner eller i sidorna eftersom bebis sover tvärsöver hela magen hihi... Åh jag kan knappt förstå att det bara är 3 månader kvar nu. UNDERBART!

HAPPILYEVERAFTER

Ni är många som följer evelinas.blogg.se via bloglovin´ och en del av er hann kanske ändra till min blogg på mammabloggarna?

Följ happilyeverafter.se istället, den adressen kommer ni alltid att hitta mig på :-)!

bloglovin


(Klicka på ikonen för att börja prenumerera!)




3 månader till BF idag!




Sista timmarna på semestern

Godkväll på er!

 

Nu är det sista timmarna av semestern kvar innan Fredrik börjar jobba igen, snyft :-(. Eller snyft, det kommer såklart bli tomt hemma om dagarna men han gillar ju sitt jobb och nån måste ju tjäna pengar haha…

 

Fredrik har mekat med sin cykel idag, hans fina monark blev stulen när den stod kvar över natten vid jobbet och nu har han fixat nån gammal bara för att ha en. Men den kräver en makeover, idag fick den till exempel bli spraymålad svart.  Jag paparazzifotograferade honom från sovrumsfönstret hehe:

 

dscn71211

 

Nu ikväll har vi varit ute och motionerat lite - jag cyklade och F åkte inlines. Skönt att få komma ut, och att komma in i vardagen igen! Semestern har verkligen gått fort men än är det ju sommar ett tag till… Och jag känner mig jättetråkig och lite elak när jag säger att det inte gör nåt om värmen försvinner, men det är bara för att jag inte pallar värme alls bra som gravid - i vanliga fall ÄLSKAR jag sommarvärme ;-)!

 

 

Trist att det verkar hända mycket negativt här på mammabloggarna, jag har inte en aning om vad som kommer ske nu eller vad jag ska göra!

 


Till bebis

Bebis fick som sagt ganska mycket i slutändan från ullared igår, men det mesta vill jag inte visa med risk för att avslöja bebis kön. Ni SKA få veta, inte än bara hihi… Det känns som att jag är så öppen om det mesta så att få hålla detta för bara oss själva ett tag är otroligt mysigt :-)…

 

Ett påslakanset med “zoodjur” på fick i alla fall följa med hem, passar ju perfekt till alla mjukdjur som vi köpte i prag. En leksak som man kan sätta fast på till exempel brickan till matstolen som vi ska köpa på ikea blev det också. Bland mycket annat hehe…

 

dscn7116

 

dscn7118

 


The master bedroom med nya tv:n

Ovanför sängen har vi ett väggord som gör mig lycklig varje gång jag tittar på det. Our dreams will come true. Jag är jätte, jättelycklig som det är nu men att veta att mina, våra drömmar kommer gå i uppfyllelse om vi jobbar för dom känns otroligt peppande!

 

dscn71231

 

Nya tv:n som vi köpte igår, en 22″ med inbyggd dvd. dscn71241

 

dscn71251

Vi hade tänkt hänga upp tvn på väggen mellan dörren och garderoberna men just nu känns det som att vi skippar det. Tvn står ganska bra där den står nu, utan att vara allt för mycket i fokus. Ett sovrum ska ju trots allt vara just ett sovrum i första hand :-).

 

 


Som sagt, minnet är bra men kort ibland

Jag fick precis en flashback till veckorna 7-11 i graviditeten, en dålig sådan och jag får skylla mig helt själv. Jag var optimistiskt och åt en skål med yoghurt och ett äpple till frukost. Självklart är det inte tillräckligt även om det brukade vara det så jag blev akut illamående och Fredrik fick rädda mig med en knäckemacka med skinka haha…

 

Det är nog ändå bra att minnet är kort när det gäller en del saker, för skulle man hela tiden minnas det där fruktansvärda graviditetsillamåendet hade i alla fall inte jag vilja bli gravid nån mer gång efter denna. Men det vill jag ju, det här är mitt livs resa! Spyor, foglossning, sömnbesvär och halsbränna råkar bara vara en liten del av den, en del jag mer än gärna glömmer ;-)…

 


Godmorgon söndag

Och godmorgon på ER!

 

Vi utnyttjade såklart nya tvn i sovrummet igår kväll och låg och tittade ganska länge hihi… Sen somnade jag medan Fredrik kliade mig i nacken och på ryggen men han fortsatte kolla på rambofilmen vad jag vet :-)… Så jag lät honom sova vidare när jag gick upp för ett tag sen, idag är ändå hans sista semesterdag! Det kommer bli SÅ tomt om dagarna utan honom hemma, nu har vi ju varit tillsammans i stort sett dygnet runt i fyra veckor :-). En underbar semester har det varit i alla fall och nu är vi laddade inför hösten och då bebis kommer ut till oss!

 

Fram tills dess försöker jag finna så många ting som möjligt att se fram emot så att tiden ska gå fortare, och det allra roligaste måste vara gravidfotograferingen som jag ska göra om några veckor. Jag och den duktiga tjejen som sköter kameran har haft mailkontakt ganska länge och jag är SÅ tacksam över att hon vill fota mig och bebis i magen! Kanske kan jag även få lite fototips eftersom det lutar åt att vi kommer köpa kameran jag så länge trånat efter ;-)…

 

Saknar redan! Är det nån jag verkligen önskar bo närmre så är det min syster med familj!

dscn7077

 

dscn70191

 

Här tittar dom på 4d-filmerna på vår lilla bebis :-). Det är SÅ häftigt att se när h*n som ligger i min mage gapar, håller i fötterna, rör på de små händerna… Helt ofattbart men alldeles fantastiskt!

dscn7087

 


Lokes namnfest

Jag ska alldeles strax göra mig i ordning för natten och joina F i sovrummet men först vill jag ladda upp dagens bilder från namnfesten. Det är ju så mycket roligare om de kommer upp samma dag som de tas och dessutom är det bra att jag får träna på att använda wordpress, just bilduppladdningen skiljer sig mycket från blogg.se som jag är van vid efter mer än 2 år där. Dock måste jag i det stora hela säga att wordpress känns mycket roligare och bättre än så länge!


Världens sötaste Freya med text på tröjan som gör mosterhjärtat varmt - “Tycker du jag är Söt? Då skulle du se min MOSTER”

dscn70171

 

Huvudpersonen Loke med mamma, gammelmormor och gammelfarmor.

dscn70321

 

Världens goaste och gladaste Loke!

dscn70461

 

Loke och min och systers mormor

dscn7053

 

Alla var nyfikna på vår bebis också ;-) (3d-bilderna skickas runt)

dscn70371

 

Fredrik tränar hihi…

dscn70651

 

Jag också :-)!

dscn7089

 

Jag och syster

dscn70721

 

Jag och Freya + Freya och Fredrik

dscn7096dscn7095

 

NU ska jag lägga mig och njuta av den fina tvn i sovrummet ett tag innan sömnen tar över. TACK för idag och varmt välkomna till alla ni som hittat hit!

 


En lång men rolig dag!

Jag tror både Fredrik och jag tycker att det ska bli otroligt skönt att sova inatt (och då kanske somna efter lite tittande på nya tvn i sovrummet hihi..)! Vi var som sagt uppe vid fem och det har varit full rulle ända sen dess. Först nu är vi färdiga med att ha packat upp all shopping, plockat lite här hemma och dessutom renbäddat sängen, lovely.

 

Haha det blev faktiskt en hel del shoppat till bebis såg jag nu när vi gick igenom allt - 2 badcapes, 5 pyjamasar (1 i strl 50, 3 i strl 56 och 1 i strl 62), 4 bodysar (2 i strl 50 och 2 i strlk 56), en leksak, haklappar, nappar, badstöd m.m, m.m… Jag VET att alla säger att man inte ska köpa för mycket kläder eftersom man får en del också, men jag gillar att bunkra upp med lite i varje storlek och sen gör det inget om man fyller på efterhand.

 

Ganska lugnt inne på gekås jaa ;-)…

dscn6984

 

På väg in till net on net för att köpa plattv till sovrummet

dscn7000

 

Där vi även hittade min drog till extrapris ;-)!

dscn70071

 


På väg hem igen!

Nu har vi hunnit med allt som skulle hinnas med idag :-). Vi sitter i bilen på väg hem från syster med familj där det var mycket annan släkt och vänner för att fira Loke Alexander som min systerson så fint nu heter. Vi har fortfarande inte bestämt om vårt barn kommer döpas eller inte, namnfest känns i alla fall som ett bra alternativ!

 

Så här ser jag ut idag (minus koftan sen när det blev varmt) Tunikan och linnet under är köpt i prag, koftan är från Gina Tricot och skärpet kommer från nån butik jag inte minns namnet på.

dscn6990

 

Update: datorn dog i bilen innan jag hunnit skriva klart och publicera så vi är redan hemma igen :-). Skönt att vara hemma i skaplig tid och inte komma hem mitt natten som vi brukar göra när vi är iväg och hälsar på familjen som alla bor långt bort. Fredrik packade precis upp tv:n och den är SÅ snygg! Stilren och inte klumpig alls, en perfekt sovrumstv! Jag ska ta itu med att packa upp allt, har redan glömt vad vi köpte eftersom det var lite speedshopping över det hela ;-)…

 

 


We made it!

Eller ja, vi hann i alla fall ut ur gekås i ganska så god tid :-). Det var faktiskt inte alls mycket folk när vi kom fram och jag har nog aldrig fått parkeringsplats så nära som idag. Mellan halv nio och elva var vi inne på gekås, Fredrik sprang iväg en sväng vid tio för att kolla in tv:n som vi spanat in över nätet på net on net, om den var nåt att ha. Och det var den, så efter vi packat in påsarna i bilen gick vi dit och köpte den! Det fanns bara en svart likadan uppe så den vita köpte vi utan att ha kollat närmre på egentligen. Vi håller tummarna för att den är lika fin som den svarta ;-).

 

Inne på gekås blev det mest bebissaker, men OJ så dåligt just babyutbudet är. Fanns knappt några kläder i de minsta storlekarna förrutom lite olika bodys. Strumpor eller overaller fanns inga alls och det var inte så att de inte fått in höst och vinterkläder för det fanns massa sånt i större storlekar. Jaja, lite hittade vi i alla fall!

bild-701

Vi precis innan vi körde från ullared

 



On the road

Nu är vi äntligen på väg! Jag är vanligtvis den som är sist ut mot bilen när vi ska åka nånstans, men när det handlar om extra minuter inne på gekås, ja då jäklar ;-)… Jag duschade bara och tog med mig sminket i sminkväskan istället så får jag fixa mig i bilen sen. Det sparar mycket tid när man inte sminkar sig på morgonen, fatta hur skönt killar har det! Inte för att vi tjejer måste sminka oss, men ni förstår? Jag vet att jag är vacker utan smink också, men jag gillar ändå att piffa till mig lite. Mascara kan ju göra underverk, i alla fall för oss som inte har långa tjocka fransar naturligt :-).

 

På tal om mascara så köpte jag en ny i piteå eftersom min maxfactor (false lash effect) var slut, jag tipsades om maybelline stiletto av en i butiken. Måste säga att jag blev rätt så besviken men det kanske tar ett tag att vänja sig? Jag vill ha en mascara som liksom bygger upp mer på en gång och inte kräver att man tar lager på lager för att få ett bra resultat.

 

Jag och älskling på en av alla våra småresor i sommar (prag) :-)..

bild-51

 


Tiiidig morgon

Uuu, vad trött jag är! Det var länge sen jag gick upp vid fem och då var det för att jag var tvungen - nu är det ju helt frivilligt haha! Men, det är lika bra att kämpa på lite extra nu för att slå många flugor i en smäll! Vi ska som sagt på min systersons namnfest och innan dess tänkte vi göra ett besök i ullared eftersom vi då spar ganska många mil istället för att åka dit en annan gång. Nackdelen är att det blir så tajt med tid, men sova kan man ju göra en annan gång ;-).

 

ROLIGT att ni är så många som hittat hit redan, jag hoppas verkligen att ni kommer fortsätta kika in här för utan er är det såklart inte alls samma sak!

Många kramar till er, hoppas ni får en underbar lördag!

 


Vår älskade bebis!

fredag, 31 juli 2009, 22:02 | Författare: Fru Evelina

Här är bebis 24 hela veckor gammal, nu är h*n 26 veckor och 3 dagar.

bild-7

bild-31

 

Eftersom jag inte vet när mitt gamla arkiv flyttas över hit och jag vill att bebisen ska vara med från dag ett här på bloggen så lägger jag in de här bilderna igen. Favorit i repris helt enkelt :-). Att vara gravid är det finaste jag nånsin varit med om och jag hade aldrig kunnat drömma om att det skulle kännas SÅ HÄR stort som det faktiskt gör. Detta slår allt annat, och ingenting är nu längre viktigare än att bebis ska må bra, alltid !

 


Min dator är min dator igen ;-)

Yeay, Fredrik “lagade” sin datorladdare idag som gick sönder när vi var i prag för några veckor sen. Jag skriver lagade inom parantes eftersom han dunkade den i golvet ett par gånger haha… Jaa, alla sätt är bra utom de dåliga som det heter! Nu får jag ju dessutom min mac för mig själv igen hihi, så jag fort lär mig det nya bloggverktyget.

 

Så här mysigt hade mina killar det i sängen i förmiddags, de kollade på en film tillsammans på datorn som äntligen kunde sättas på igen ;-)…

dscn69341

 


Minnet är bra men kort ibland

fredag, 31 juli 2009, 20:13 | Författare: Fru Evelina

Ett tecken på att man shoppar för mycket måste ju vara när man helt glömmer av plagg som man köpte för bara några veckor sedan ;-)? Hittade denna urmysiga koftan i garderoben som jag köpte på rea i början av sommaren men aldrig ens använt, förrän nu. Jag har nästan bytt ut hela min garderob efter sommarens shopping så nu känner till och med jag att det är dags att ligga lågt med just det tidsfördrivet ett tag… ;-)


dscn69782

 

 

Det enda jag verkligen, verkligen vill ha nu är en sån här:

canon_eos_450d

Och ska den köpas så ska den ju absolut köpas innan bebis tittar ut, för tänk så många fina bilder jag skulle kunna ta då, på vår . Ja, det skulle ju nästan rentav kunna ses som en investering haha…

Nu kom Fredrik in efter att ha mekat i förrådet ett par timmar så äntligen ska vi äta kvällsmat. Imorgon blir en extremt tidig morgon för vi ska på jakt efter en liten lcd-tv på net on net (i ullared) till sovrummet och försöka hinna med lite bebisshopping i samma veva (på gekås) och efter det ska vi till syster med familj eftersom Loke har namnfest! Det gäller att vara effektiv ;-)!

 


Tillbaka!

Det blev en kort visit som mammabloggare men på grund av omständgheterna kommer jag börja blogga här igen tills vidare. Jag kommer inte gå in på vad det är som har hänt, information kommer ni hitta på mammabloggarna.se inom kort. Jag har precis pratat länge med Annika och det är absolut inga hard feelings mellan oss två eller mig och mammabloggarna på något vis.

Hoppas ni hänger med mig tillbaka hit, det är ju NI som gör bloggandet roligt!

Kort bloggflytt?

Godmorgon!

 

Jag har inte en aning om vad som händer just nu på mammabloggarna efter alla avhopp men det klarnar nog under dagen. Vi får se VAR jag hamnar i slutändan helt enkelt, så ha min gamla adress (denna) i åtanke. Just in case ;-)...

 

 


  • Bloggtoppen.se
  • Blogg listad på Bloggtoppen.se
  • RSS 2.0